VIP doktor dostal za šikanu a znásilňování žen 14 let

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 2. 2013 15:55
Jaroslav Barták trvá na své nevinně, verdikt zatím není pravomocný
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Soudce pražského Městského soudu uznal vinným doktora Jaroslava Bartáka. Za sexuální násilí, kterého se podle obžaloby dopouštěl na svých asistentkách, má jít do vězení s ostrahou na čtrnáct let.

Žalobkyně žádala patnáctileté vězení, oproti tomu Bartákovi advokáti navrhli osvobozující rozsudek, podmíněný trest nebo dohled probačního úředníka.

Obžaloba lékaře vinila celkem ze šesti znásilnění, jednoho vydírání, tří případů sexuálního nátlaku a také z omezování osobní svobody. V několika případech měl Barták způsobit ženám těžkou újmu na zdraví. Podle žalobkyně v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval.

Sám Barták vinu popírá. Tvrdí, že jeho asistentky si za "služby" nechaly platit a dobře věděly, do čeho jdou.

K trestnímu oznámení se připojilo pět žen, žádají odškodnění v celkové výši 13 milionů korun.

Bartákovi původně hrozilo dvanáctileté vězení, žalobkyně ale navrhla kvůli množství trestných činů, aby byla trestní sazba zvýšena až na 17 let vězení. Přiměřený se jí přitom zdá trest 15 let odnětí svobody.

Lékařovi obhájci tvrdí, že u soudu se trestné činy neprokázaly. Soud by se podle advokátů měl zabývat tím, proč asistentky s Bartákem zůstávaly i po jeho údajných skutcích.

Soudce Stanislav Králík v průběhu hlavního líčení oznámil, že přísnější posouzení u některých případů zvažuje. Znásilnění by mohl posuzovat jako těžkou újmu na zdraví.

Městský soud v Praze se kauzou zabývá od loňského září. Vyslechl několik Bartákových někdejších asistentek. Byly mezi nimi ty, které napadení oznámily, i ženy, které uvedly, že byly v práci spokojené.

Ženy mlčely, bály se o život

Mladé ženy u soudu vypovídaly o pekle, které s Bartákem prožívaly. Lékař - podle výpovědí často značně opilý - nutil dívky k sexu, bil je a vyhrožoval jim svými známostmi v politice a u policie.

Bartákův typický "modus operandi" exkluzivně pro deník Insider popsala jedna z asistentek. Svěřila se, jak ji Barták několikrát omámil léky, byl k ní vulgární a nutil ji fotit jeho sexuální eskapády s masérkami. Osahával ji, opakovaně se ji pokusil znásilnit, vždy se ale ubránila.

Bartákova oběť: Bála jsem se o rodinu.
Bartákova oběť: Bála jsem se o rodinu. | Foto: Vojtěch Marek

Žena od Bartáka neodešla a nic neoznámila ze strachu. Barták jí vyhrožoval likvidací rodiny. "Teď, když od něj každý dal ruce pryč, to vypadá strašně jednoduše, ale když jsem věděla, že má za zadkem tolik vlivných lidí, tak jsem si říkala, co zmůžu já, obyčejný člověk," popsala zneužitá dívka.

Jedna z Bartákových obětí je v tak špatném psychickém stavu, že za ni musela vypovídat matka. I jí údajně Barták vyhrožoval. "Říkal, že není problém někoho poslat, a dcera už nebude vypovídat nikdy. Toho jsem se bála," řekla soudu žena.

Barták: Je to spiknutí

Barták tvrdí, že žádné ženě vědomě neublížil a je obětí spiknutí. Hájí se tím, že své "intimní asistentky" měl rád a do některých se i zamiloval. Ženy podle něj věděly, že se bude jednat i o soukromé záležitosti.

"Byl jsem kriminalizován záměrně, abych byl odstraněn z vedení Lvího klubu. Jsem obviněn ze skutků, které se nestaly. Nikdy jsem neměl špatný úmysl," řekl lékař v závěrečné řeči. Za strůjce spiknutí označil advokáta Oldřicha Choděru, bezpečnostního experta Andora Šándora a pravoslavného kněze Eugena Sigismunda Freimanna.

To ale státní zástupkyně odmítla. Barták se podle ní považuje za důležitějšího, než ve skutečnosti je.

Barták se přirovnal k francouzskému politikovi Strausse-Kahnovi, který čelil obvinění ze sexuálního obtěžování. Svůj proces označil za horší, než jaké probíhaly v 50. letech.

Lékař u soudu několikrát zdůraznil, že je věřící. Otevřeně hovořil o svém sexuálním životě a popisoval tělesné kvality asistentek. V soudní síni chtěl jako důkazní materiál pouštět pornofilm.

Barták u soudu. Podívejte se:

Aféru spustila jedna z bývalých asistentek, kterou lékař údajně trýznil na dovolené na Filipínách. Později se přidaly s oznámeními další ženy. Kvůli násilí na mladých ženách už jednou Barták před soudem stál.

V prosinci 2007 údajně brutálně zbil svou asistentku, žena u soudu přijala odškodnění. Podle informací médií bil také svou manželku.

Podle svědectví se Barták choval hrubě i ke zdravotním sestrám a pacientkám. Jedna ze sester vypověděla, že se do práce bála chodit. "Nikdy jste nevěděl, v jaké náladě přijde. Někdy křičel a nadával, že jsem neschopná a k ničemu," řekla soudci.

Příkoří se podle ní týkalo i pacientek, protože některé z nich z ordinace odcházely s pláčem, když jim Barták zkritizoval vzhled.

 

Právě se děje

Další zprávy