Čtrnáct let pro lékaře Bartáka platí, rozhodl soud

ČTK ČTK
7. 6. 2013 15:27
Lékař neuspěl s odvoláním u vrchního soudu
Jaroslav Barták u soudu (archivní foto).
Jaroslav Barták u soudu (archivní foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak si lékař Jaroslav Barták odsedí 14 let ve vězení.

V pátek to potvrdil Vrchní soud v Praze, který zamítl lékařovo odvolání. Rozsudek je tak pravomocný, lékař chce ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Barták vyžadoval po svých asistentkách sex jako součást práce.

Hájil se tím, že žádné ženě vědomě neublížil, naopak prý byl vůči nim galantní a choval se gentlemansky.

Soud zamítl také odvolání státního zastupitelství, které žádalo vyšší trest, a požadavek zmocněnců poškozených na větší odškodné. Barták musí třem ženám zaplatit podle potvrzeného rozsudku dohromady zhruba 1,5 milionu korun.

Soudce Karel Vrzáň uvedl, že Městský soud v Praze zhodnotil všechny důkazy úplně a správně. Trest je podle něj sice citelný, ale zákonný. Z důkazů a svědectví prý vyplývá, že Barták vnímá ženy jako méněcenné.

"Společnost nemůže takový přístup tolerovat," řekl Vrzáň. Odmítl také tvrzení Bartáka a jeho obhájců o nevěrohodnosti svědků.

Barták: je to spiknutí

Lékař před rozhodnutím soudu namítal, že předchozí trestní senát nepřihlížel k jeho obhajobě. Necítí se vinen a přednesená svědectví jsou podle něj tvrzením proti tvrzení.

Opakoval svou verzi, podle které je kauza výsledkem spiknutí.

"Případ nemá v české poválečné trestní historii obdobu," uvedl Barták. Po rozsudku řekl novinářům při odchodu ze soudní síně, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Páteční odvolací jednání provázel podobně jako předchozí hlavní líčení značný zájem médií. Vrchní soud projednání nařídil do jedné z nejmenších síní a na lavice pro veřejnost se zhruba deseti místy se všichni novináři nevešli.

Jsou nevěrohodné, tvrdí o ženách obhájce

Barták v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval. Ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho úkoly a naléhání.

Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací.

Barták v prosinci u soudu:

Soudy lékaři uložily souhrnný trest za šest znásilnění, pět případů vydírání a také za sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami. Podle státní zástupkyně v několika případech způsobil ženám těžkou újmu na zdraví.

Lékař od začátku tvrdil, že žádné ženě vědomě neublížil, naopak se vůči nim choval slušně a kupoval jim dárky.

Jeho právní zástupci uvedli, že neexistují důkazy o lékařově trestné činnosti, a napadli výpovědi asistentek jako nevěrohodné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy