Čtrnáct let pro lékaře Bartáka platí, rozhodl soud

ČTK ČTK
7. 6. 2013 15:27
Lékař neuspěl s odvoláním u vrchního soudu
Jaroslav Barták u soudu (archivní foto).
Jaroslav Barták u soudu (archivní foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak si lékař Jaroslav Barták odsedí 14 let ve vězení.

V pátek to potvrdil Vrchní soud v Praze, který zamítl lékařovo odvolání. Rozsudek je tak pravomocný, lékař chce ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Barták vyžadoval po svých asistentkách sex jako součást práce.

Hájil se tím, že žádné ženě vědomě neublížil, naopak prý byl vůči nim galantní a choval se gentlemansky.

Soud zamítl také odvolání státního zastupitelství, které žádalo vyšší trest, a požadavek zmocněnců poškozených na větší odškodné. Barták musí třem ženám zaplatit podle potvrzeného rozsudku dohromady zhruba 1,5 milionu korun.

Soudce Karel Vrzáň uvedl, že Městský soud v Praze zhodnotil všechny důkazy úplně a správně. Trest je podle něj sice citelný, ale zákonný. Z důkazů a svědectví prý vyplývá, že Barták vnímá ženy jako méněcenné.

"Společnost nemůže takový přístup tolerovat," řekl Vrzáň. Odmítl také tvrzení Bartáka a jeho obhájců o nevěrohodnosti svědků.

Barták: je to spiknutí

Lékař před rozhodnutím soudu namítal, že předchozí trestní senát nepřihlížel k jeho obhajobě. Necítí se vinen a přednesená svědectví jsou podle něj tvrzením proti tvrzení.

Opakoval svou verzi, podle které je kauza výsledkem spiknutí.

"Případ nemá v české poválečné trestní historii obdobu," uvedl Barták. Po rozsudku řekl novinářům při odchodu ze soudní síně, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Páteční odvolací jednání provázel podobně jako předchozí hlavní líčení značný zájem médií. Vrchní soud projednání nařídil do jedné z nejmenších síní a na lavice pro veřejnost se zhruba deseti místy se všichni novináři nevešli.

Jsou nevěrohodné, tvrdí o ženách obhájce

Barták v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval. Ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho úkoly a naléhání.

Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací.

Barták v prosinci u soudu:

Soudy lékaři uložily souhrnný trest za šest znásilnění, pět případů vydírání a také za sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami. Podle státní zástupkyně v několika případech způsobil ženám těžkou újmu na zdraví.

Lékař od začátku tvrdil, že žádné ženě vědomě neublížil, naopak se vůči nim choval slušně a kupoval jim dárky.

Jeho právní zástupci uvedli, že neexistují důkazy o lékařově trestné činnosti, a napadli výpovědi asistentek jako nevěrohodné.

 

Právě se děje

Další zprávy