Soud s Bartákem pokračuje, hrozí přísnější posouzení

ČTK ČTK
28. 1. 2013 12:53
Výše možného trestu se tím ale nezměnila, stále mu hrozí až 12 let vězení
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Lékaři Jaroslavu Bartákovi obžalovanému ze sexuálního napadání asistentek hrozí přísnější posouzení u dalších tří skutků. 

Soudce Stanislav Králík to v pondělí oznámil v pokračujícím hlavním líčení. Zpřísnění se týká těžké újmy na zdraví. 

Výše možného trestu se tím ale nezměnila, žalobkyně Bartáka viní z podobných činů od začátku, hrozí mu až dvanáctileté vězení. Barták obžalobu odmítá a tvrdí, že se stal obětí spiknutí.

Soudce uvedl, že rozsudek může vynést již ve středu. Bartákovi ale nabídl možnost delší lhůty na přípravu závěrečné řeči a přesunutí verdiktu na příští týden.

Žalobkyně viní lékaře ze zneužití 11 žen, pět z nich se připojilo k trestnímu řízení s požadavkem na odškodnění v celkové výši 13 milionů korun.

Hlavní líčení v pondělí pokračovalo výslechem svědkyně, kterému na její žádost nesměla přihlížet veřejnost.

Městský soud v Praze se kauzou zabývá od loňského září. Zatím vyslechl několik Bartákových někdejších asistentek, mezi nimiž byly údajně napadené i ty, které uvedly, že byly v práci spokojené.

Barták tvrdí, že žádné ženě vědomě neublížil a je obětí spiknutí. Hájí se tím, že své "intimní asistentky" měl rád a do některých se i zamiloval. Označil se za katolíka s liberálním přístupem k sexu.

Barták u soudu:

Aféru spustila jedna z bývalých asistentek, kterou lékař údajně trýznil na dovolené na Filipínách. Později se přidaly s oznámeními další ženy. Kvůli násilí na mladých ženách už jednou Barták před soudem stál. 

V prosinci 2007 údajně brutálně zbil svou asistentku, žena u soudu přijala odškodnění. Podle informací médií bil také svou manželku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy