Praha - Městský soud v Praze ve čtvrtek uznal společnosti Dočista nárok na zhruba pět milionů korun, které má dostat od Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra (ZSMV).
Spor souvisí s údajně předraženou zakázkou na praní a chemické čištění prádla z doby ministra vnitra Ivana Langera (ODS).
Firma, v níž je předsedou dozorčí rady plzeňský fotbalový boss a Langrův známý Tomáš Paclík, se domáhá téměř 7,5 milionu korun. Případem se bude zabývat vrchní soud, protože obě strany chystají odvolání.
Podle informací médií stálo praní a čištění prádla firmou Dočista průměrně asi 27 milionů za rok. Nynější šéf ZSMV Tomáš Homola odhadl, že v současnosti roční náklady nepřevýší osm milionů korun.
ZSMV proto loni smlouvu s Dočista na čištění prádla neobnovilo, vnitro naopak kvůli zakázce podalo trestní oznámení.
Policie nezjistila trestný čin
Kontrakty prověřovala policie pro podezření z porušování povinností při správě cizího majetku a nakonec dospěla k názoru, že nejde o trestný čin.
Společnost Dočista chce miliony, které zaplatila za vybavení areálu kolínské prádelny pronajaté od ZSMV. Chce také peníze, které jí prý vnitro dluží za poskytnuté služby.
Úřad požadavky odmítá s tím, že po započtení vzájemných nároků je dlužníkem naopak firma.
Navíc jsou podle něj smlouvy s firmou neplatné, protože podle rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vznikly v rozporu se zákonem o zadávání zakázek, za což ZSMV také dostalo půlmilionovou pokutu.
Soudkyně Irena Štefková neplatnost kontraktů v rozsudku zohlednila a požadavek na zaplacení služeb neuznala. Podle ní ale firmě náleží finance za movitý majetek.
Vnitro: nepočítá se s opotřebením
Počátek sporu sahá do roku 2008, kdy ZSMV uzavřelo s Dočista několik smluv. Podle jedné z nich se měly firmě prodat nemovitosti v Kolíně, podle další pak i vybavení prádelny.
Do doby, než by smlouva o prodeji kolínského areálu vstoupila v platnost, měla mít Dočista nemovitosti v pronájmu. Podle třetího kontraktu firma vnitru tři roky zajišťovala praní a čištění prádla.
Ministerstvo financí ale prodej areálu neschválilo a nemovitosti zůstaly v pronájmu. Advokát ZSMV Tomáš Pekárek argumentoval také tím, že smlouvy byly na sobě závislé, a když padl prodej areálu, nebyl platný ani zbytek smluv.
Vzhledem k vzájemnému odstoupení od smlouvy na nákup zařízení prádelny z konce loňského března firma k 1. dubnu 2011 vybavení vrátila.
Soud jí nyní uznal požadavek pěti milionů korun, které za pračky, sušičky nebo nákladní auta zaplatila. Vnitro namítá, že Dočista chce vrátit plnou kupní cenu a nepočítá s opotřebením, přestože vybavení tři roky používala.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Soudy v Praze.