Ladronka, Milada či Klinika. Připomeňte si známé squaty a jejich neslavné konce

Jakub Heller Jakub Heller
9. 1. 2019 10:35
Ve čtvrtek 10. ledna má na dveře nejznámějšího stále fungujícího českého squattu Klinika zaklepat exekutor. Po více než čtyřech letech, co centrum funguje, se má pokusit o jeho vystěhování. Zřejmě za podpory policie. Klinika ale není prvním zařízením svého druhu. Squaty či autonomní kulturní a sociální centra, jak je vždy nazývali jejich obyvatelé, začaly vznikat v Praze hned po sametové revoluci. Mají jedno společné, volnomyšlenkářský způsob života a vzdor jejich obyvatel proti tomu, jak stát nakládá s opuštěnými domy, vždy zpečetili až úředníci a následně policie.
Foto: Ludvík Hradilek

Klinika

Zanedbaný objekt bývalé plicní kliniky v pražské Jeseniově ulici aktivisté obsadili v listopadu 2014. Jen o měsíc později policie objekt poprvé vyklidila. Zlom nastal, až když tehdejší majitel, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), podepsal v březnu 2015 se squatery roční zápůjčku objektu.

Aktivisté překřtili budovu na Autonomní sociální centrum Klinika a začali v něm pořádat nejrůznější sešlosti, přednášky, koncerty, vzdělávací programy a workshopy. Když však o rok později nájemní smlouva vypršela, odmítli budovu opustit. Tím začal dlouhý a nezřídka napínavý boj o Kliniku.

Dne 6. února 2016 prošla Prahou zatím největší demonstrace odpůrců proti migraci. Na pořádek tehdy v centru dohlíželo více než tisíc policistů. Přesto po sedmé hodině večerní napadla centrum Klinika skupina útočníků. Vrhali na budovu kameny a použili také světlice, které v objektu způsobily požár. V květnu 2016 anonym v areálu Kliniky nahlásil dvakrát po sobě bombu. Policie proto místo vyklidila, ale squateři se pokaždé vrátili zpět.

V červnu téhož roku o areál projevila zájem Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která oznámila, že v něm chce zbudovat kanceláře pro své zaměstnance. Ještě v říjnu byl dokončen bleskový majetkový převod z rukou ÚZSVM.

V lednu 2017 Obvodní soud pro Prahu 3 nepravomocně rozhodl, že aktivisté mají dům opustit, a jeho závěr v září potvrdil i městský soud. Aktivisté se odvolali k Ústavnímu soudu, ale ani tam nepochodili.

Dne 10. ledna 2019 by měl na přání SŽDC soudní exekutor budovu definitivně vyklidit. Pravděpodobně za účasti policie. Aktivisté by tak Autonomní centrum Klinika měli opustit téměř tři roky poté, co jim vypršela původní nájemní smlouva.

 

Právě se děje

Další zprávy