Ladronka, Milada či Klinika. Připomeňte si známé squaty a jejich neslavné konce

Jakub Heller Jakub Heller
9. 1. 2019 10:35
Ve čtvrtek 10. ledna má na dveře nejznámějšího stále fungujícího českého squattu Klinika zaklepat exekutor. Po více než čtyřech letech, co centrum funguje, se má pokusit o jeho vystěhování. Zřejmě za podpory policie. Klinika ale není prvním zařízením svého druhu. Squaty či autonomní kulturní a sociální centra, jak je vždy nazývali jejich obyvatelé, začaly vznikat v Praze hned po sametové revoluci. Mají jedno společné, volnomyšlenkářský způsob života a vzdor jejich obyvatel proti tomu, jak stát nakládá s opuštěnými domy, vždy zpečetili až úředníci a následně policie.
Foto: Policie ČR

Milada

Asi nejznámějším pražským squatem byla prvorepubliková vila Milada v pražské Libni poblíž vysokoškolských kolejí. Ta byla v 80. letech minulého století určena ke zbourání. K tomu však nedošlo kvůli restitučním sporům a pozemek i s budovou nakonec získal dnes již zrušený Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV).

Squateři chátrající vilu obsadili v roce 1997 a po zániku Ladronky v roce 2000 zůstala Milada nejvýznamnějším pražským squatem, který obvykle obývalo kolem patnácti lidí a několik zvířat. Ve vile se podobně jako v Ladronce pořádaly koncerty, festivaly a další setkání, které navštěvovaly stovky návštěvníků. K podobným účelům sloužila i sousední vila Miluška. Sami squateři vilu Milada nazývali kulturně-sociálním centrem. Tedy přízviskem, které později převzalo i centrum Klinika.

Existenci Milady po celou dobu provázely problémy a zkazky o užívání tvrdých drog. Dva psi zdejších squaterů například v roce 2008 vnikli do trojské zoologické zahrady a usmrtili tam třináct ovcí a koz a dalších pět zvířat poranili. O měsíc později si výlet zopakovali a usmrtili další ovci. Trojská zahrada vymáhala po jejich majitelích škodu třicet tisíc korun. 

ÚIV se v březnu 2009 rozhodl vilu prodat a nechal ji znovu zapsat do katastru nemovitostí. Squateři proto vyjádřili zájem budovu koupit. Úřad s nimi však odmítl jednat a 30. června 2009 byla Milada násilně vyklizena. Podle ÚIV kvůli stížnostem obyvatel okolních vil a studentů z blízkých kolejí. Těm se neměl líbit častý hluk a řádění volně pobíhajících psů.

V červnu 2012 vniklo na výročí jejího opuštění do vily na čtyřicet příznivců squatingu. Budovu ověsily transparenty a spustili vzpomínkový koncert. Na místo přijela asi stovka policistů, kteří se začali dobývat dovnitř pomocí beranidel a motorových pil. Při incidentu byli zraněni čtyři squateři a dva těžkooděnci. Skupina asi osmi squaterů vylezla na střechu vily, kde se opevnila a zůstala až do druhého dne, zatímco kolem řádila silná bouře.

Dnes je již Milada více než deset let opuštěná. Plány na její stržení byly odloženy a znovu se jedná o jejím prodeji. O část pozemku má zájem Karlova univerzita.

 

Právě se děje

Další zprávy