Žantovský napadal vyváženost zpravodajství ČTK. Požadoval mimořádnou schůzi, na kterou ale nepřišel

Gabriela Štvrtňová
12. 7. 2018 17:33
Tři členové Rady České tiskové kanceláře iniciovali ve čtvrtek mimořádné zasedání. Důvodem byla situace ve vedení a Radě ČTK. Žádný z nich nedorazil.
Petr Žantovský se podílel na udílení Krameriovy ceny. Vadilo mu, že o tom ČTK neinformovala.
Petr Žantovský se podílel na udílení Krameriovy ceny. Vadilo mu, že o tom ČTK neinformovala. | Foto: ČTK

Praha - Rada České tiskové kanceláře (ČTK) svolala na čtvrtek na žádost tří svých členů mimořádné zasedání. Tématem byla současná situace ve vedení ČTK. Ani jeden z trojice iniciátorů - Pavel Foltán, Jana Gáborová a Petr Žantovský - však vůbec nedorazil.

Členové chtěli svolat schůzi na minulé pondělí, předseda rady Miroslav Augustin ale kvůli obavám z malé účasti uspořádal zasedání až nyní.

"Bylo jasné, že se nebudou moci dostavit více než tři lidi a zasedání by tedy nebylo usnášeníschopné. Jednací řád rady neupravuje dobu, kdy je povinen předseda povinen svolat mimořádné zasedání," vysvětlil Augustin, proč schůzi odložili o dva týdny později. Zároveň dodal, že by situaci ČTK měl řešit spíše volební výbor Poslanecké sněmovny.

"Mělo by to smysl projednávat včas, jak jsme původně navrhovali," zdůvodnila svou neúčast Gáborová s tím, že s oznámením čtvrtečního termínu svou žádost stáhl jeden z dalších předkladatelů. Foltán a Žantovský na dotazy Aktuálně.cz nereagovali. 

Kritika míří proti chybám a nedostakům v práci ČTK 

Nepřítomní členové vedení vytýkají, že si nepřipouští kritiku, která miří proti jejich chybám a nedostatkům v práci tiskové kanceláře. Týká se to především neinformování o Krameriově ceně, kterou udílí Asociace nezávislých médií, jejímž zakladatelem je i Žantovský. 

"Pan Žantovský důrazně vytkl generálnímu řediteli, že o ní nereferoval," řekla místopředsedkyně rady Jaroslava Wenigerová.

"Po několika dnech jsme se ale dozvěděli, že nám zamlčel závažný fakt, že je jedním ze spoluorganizátorů Krameriových cen," pokračuje Augustin. K tomu se Žantovský přiznal v dopise slovenskému velvyslanci v Česku, kterého na udílení cen zval. Podle vyjádření Rady ČTK podobná aktivita naplňuje znaky střetu zájmů.

Na schůzi se probírala i stížnost na neobjektivní zpravodajství, etiketizaci a manipulační techniky, a to v souvislosti s titulkem článku "V Itálii uspěly antisystémové a krajně pravicové strany".

Podle generálního ředitele je takový titulek v pořádku. To nakonec potvrdila na předcházejícím zasedání rada, když opačného názoru byl pouze Žantovský.

Čtvrteční mimořádné zasedání bylo historicky první, které členové nesvolali kvůli volbě generálního ředitele. Žádali o ni tři noví členové, kteří jsou v radě teprve necelý půlrok. Žantovského a Foltána poslanci zvolili jako kandidáty za hnutí ANO, Gáborová byla nominantkou SPD.

ČTK nemá od státu ani korunu a na svůj provoz si musí vydělat, proto by měla být soukromým subjektem, myslí si Miroslav Augustin. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy