Nejvlivnějšímu hradnímu poradci Martinu Nejedlému přišla v úterý do datové schránky výzva, aby vrátil diplomatický pas. Inicioval ji ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), v úterý ráno jej k tomu vyzval i premiér Andrej Babiš (ANO). Důvodem je zdravotní indispozice prezidenta Miloše Zemana, kvůli níž doklad v držení Nejedlého pozbývá smyslu. Hlava státu je druhý týden hospitalizovaná v Ústřední vojenské nemocnici.
„Rozhodnutí odebrat diplomatický pas se odvíjí od toho, že je vysoce nepravděpodobné, že prezident republiky bude cestovat do zahraničí. To znamená, že jeho poradce ho nebude nikam doprovázet a z toho důvodu zaniká titul, aby diplomatický pas měl,“ vysvětlil Aktuálně.cz první muž Černínského paláce. Pokud pas Zemanův poradce do týdne nevrátí, resort doklad zneplatní.
Nejedlý získal diplomatický pas v prosinci 2013, rozhodl o tom tehdejší šéf diplomacie v úřednické vládě Jiřího Rusnoka Jan Kohout. Zeman tehdy kabinet svévolně jmenoval navzdory nesouhlasné většině v Poslanecké sněmovně. Veřejnost se o dokladu v rukou Martina Nejedlého dozvěděla až o dva roky později. Aktuální verdikt o odebrání pasu akceleroval špatný zdravotní stav prezidenta.
„Nebyl titul, jak mu pas sebrat“
„Ten proces se zvažoval několik dní. Když prezident republiky skončí v nemocnici, tak je to stav, na který se musí reagovat. Informace přicházely a na základě toho jsem rozhodl, jak jsem rozhodl,“ řekl Aktuálně.cz šéf české diplomacie. Jeho rozhodnutí přišlo den poté, kdy předseda Senátu Miloš Vystrčil tlumočil zprávu Ústřední vojenské nemocnice. Podle ní není Zeman schopný vykonávat své pravomoci a i dlouhodobá prognóza je velmi nejistá.
Už v minulosti se přitom veřejně debatovalo, zda Nejedlému diplomatický pas náleží. Aktuálně.cz loni v listopadu upozornilo, že Zemanův poradce bez vědomí vlády uprostřed intenzivních debat o podobě tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech vyrazil do Kremlu. Cestu tehdy zajišťovala ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová.
„Na ministerstvu jsme si dělali analýzu, v níž jsme porovnávali, jaká je situace s udělováním diplomatických pasů poradcům prezidenta v evropských zemích. Vyšlo z ní, že většina z nich je jeho držitelem. Když Kancelář prezidenta republiky požádala z důvodu oficiálního doprovodu prezidenta republiky na cesty do zahraničí o udělení pasu, tak ministr nemá titul, jak mu ho poté sebrat,“ vysvětlil Kulhánek.
Největší devizou pro držitele takového dokladu je přednostní odbavení na letištích. Jeho vlastnictví je také otázkou osobní prestiže. V případě diplomatů dává záruku, že je v zahraničí nemůže zadržet policie, nelze prohledávat jejich zavazadla či je není možné stíhat. Nejedlý však tuto výsadu nemá, není diplomat. V daném případě by ovšem záleželo na jeho schopnosti o takové výsadě orgány zahraničních zemí přesvědčit.
Petříček byl zdrženlivý
Prezident Miloš Zeman byl naposledy v zahraničí letos v červnu, kdy reprezentoval Česko na summitu NATO v Bruselu. Jednalo se však o naplňování vládní agendy, kde neměl Nejedlý co dělat. Letos v únoru se také Zeman účastnil jednání prezidentů Visegrádské čtyřky (tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska), které se konalo v Polsku. Loni do zahraničí nevyrazil ani jednou.
Je tedy otázka, zda nemohl ministr Kulhánek zasáhnout dříve. S rozhodnutím přišel ve chvíli, kdy za sebou Nejedlý nemá podporu prezidenta v plné kondici. Lze přitom předpokládat, že dříve by se Zeman vůči Černínskému paláci vymezil. Na druhou stranu podle informací Aktuálně.cz z diplomacie ministr Kulhánek nepovažoval Nejedlého diplomatický pas za zásadní téma proto, že s sebou podle něj nepřináší natolik exkluzivní výhody.
„Diplomatický pas je možné dotyčnému odebrat pouze v případě, že buď skončí ve funkci hradního poradce, nebo s ním spáchá trestný čin či přečin. Ani jedno z toho se nestalo,“ poznamenal Kulhánkův předchůdce ve funkci ministra zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), když Nejedlý loni odcestoval na vlastní pěst do Ruska. V tomto kontextu je tedy Kulhánek razantnější.
Pětapadesátiletý Martin Nejedlý se v Zemanově blízkosti pohybuje od roku 2009, kdy byl u založení Strany práv občanů Zemanovci. Zeman za ni kandidoval ve sněmovních volbách roku 2010. Nejedlý byl osm let místopředsedou strany. Nejedlý má byznysové kontaktu v Rusku. Žil tam celá 90. léta, z jeho tamějších aktivit neexistují záznamy. Aktuálně.cz se ho pokoušelo kontaktovat, ale má vypnutý telefon.