Jakub Kulhánek

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí

V Kataru bude otevřena nová česká ambasáda, má pomoci přilákat investice

V Kataru bude otevřeno nové české velvyslanectví. Schválila to v pondělí vláda, uvedl na Twitteru ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Doufá také v brzké otevření katarské ambasády v Praze. Aktuálně se nejbližší zastupitelský úřad České republiky nachází v Kuvajtu, z katarské strany je pro Česko akreditován velvyslanec v Berlíně.

"Úřad to bude sice menší, ale má před sebou řadu velkých úkolů - podpora českých firem, přilákaní investic a pomoc českým občanům. Posílí to česko-katarské vztahy a doufáme v brzké otevření katarské ambasády v Praze," napsal Kulhánek.

Šéf české diplomacie na konci srpna po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) uvedl, že na otevření zastupitelského úřadu v Kataru jeho úřad dostal příslib dodatečných finančních prostředků do rozpočtu.

Od příštího roku by na ambasádě měli působit tři diplomatičtí pracovníci a tři administrativně-technické síly. V roce 2022 by náklady na zřízení úřadu měly činit 47,3 milionu korun, v letech 2023 a 2024 pak 39,3 milionu.

Zdroj: ČTK

Kulhánek se dohodl se Schillerovou na vyšším rozpočtu pro diplomacii, dostane 8,91 miliardy

Česká diplomacie bude příští rok hospodařit s 8,91 miliardy korun, dohodl se při pátečním jednání o rozpočtu v Černínském paláci ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Letos jsou výdaje naplánované na 8,42 miliardy korun, podle původního plánu schváleného v červnu vládou měla mít diplomacie v příštím roce k dispozici 8,54 miliardy.

Kulhánek ocenil jednání jako konstruktivní. Navzdory omezeným zdrojům se podle něj podařilo pokrýt klíčové potřeby úřadu. "Dohoda na rozpočtu pro příští rok je částka 8,912 milionu korun," uvedl. Dodatečné peníze chce kromě personálu dát také na IT infrastrukturu. Další prioritou je otevření velvyslanectví v Kataru. "Dostali jsme na něj příslib dodatečných prostředků," doplnil Kulhánek.

Zdroj: ČTK

Kulhánek na sobotu svolal krizový štáb ministerstva zahraničí kvůli situaci v Afghánistánu

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) na sobotu svolal krizový štáb ministerstva, který bude řešit praktické kroky k ochraně zaměstnanců ambasády v afghánském Kábulu a spolupracovníků České republiky. Úřad to v pátek uvedl na Twitteru.

Situace v Afghánistánu se v posledních týdnech radikálně mění. Po stažení koaličních vojsk povstalecké hnutí Tálibán dobylo mnoho správních center a ovládá asi polovinu provinčních metropolí. Podle některých předpovědí bude v řádu týdnů či jednotlivých měsíců ohrožen i Kábul. Západní země proto ze země evakuují své občany a omezují činnost ambasád.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že vzhledem k situaci a přísným bezpečnostním opatřením nemůže sdělovat podrobnosti o dalším působení českého velvyslanectví v Kábulu. "Nicméně ujišťujeme, že jak bezpečnost zaměstnanců naší ambasády, tak našich spolupracovníků je pro nás na prvním místě," uvedl resort.

Zdroj: ČTK

Velká část zemí EU chce posílit vztahy s Izraelem, řekl Kulhánek

Velká část zemí Evropské unie podporuje posílení spolupráce s Izraelem včetně obnovení činnosti asociační rady řešící společná témata. Po jednání ministrů zahraničí členských států s jejich izraelským kolegou Jairem Lapidem to novinářům v Bruselu řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. Během bilaterální schůzky pozval nového izraelského ministra k návštěvě Prahy, oba hovořili i o možnosti uspořádat po pěti letech opět společné zasedání vlád obou zemí.

Lapid dorazil do Bruselu měsíc po vzniku nové izraelské vlády, kterou poprvé po 12 letech nevede dlouholetý premiér Benjamin Netanjahu. Sám současný ministr zahraničí má v rámci koaliční dohody v roce 2023 v čele kabinetu vystřídat nynějšího premiéra Naftaliho Bennetta. Izrael se v současnosti pokouší zlepšit vztahy s některými arabskými zeměmi či s vládnoucími americkými demokraty. Hledá však také co nejširší podporu v Evropě, která je zvláště v postoji k nedávno vyhrocenému izraelsko-palestinskému konfliktu rozdělená.

Podle Kulhánka v pondělí řada zemí podpořila obnovení činnosti zmíněné rady, která naposledy jednala v roce 2012. "Měli bychom tuto radu aktivovat, protože to je cesta, jak posilovat vztahy v oblasti obchodu, investic, ale i například v oblasti výzkumu, kde je obrovský potenciál pro spolupráci EU a Izraele," řekl českým novinářům Kulhánek.

Zdroj: ČTK

V Česku by mohlo vzniknout zastoupení běloruské opozice, dohodla se vláda se Zemanem

Členové vlády se na jednání s prezidentem Milošem Zemanem dohodli na přípravě zřízení zastoupení běloruské opozice v Praze. Na Twitteru to po setkání v Lánech uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

"Dohodli jsme se na přípravě zřízení zastoupení běloruské opozice v Praze - po vzoru Litvy. Běloruská opozice má a bude mít jednoznačnou podporu České republiky," podotkl ministr.

Zdroj: ČTK
Pokračovat