"Neshledáváme důvody, aby bylo zahájeno trestní stíhání," tlumočila dnes pro Aktuálně.cz stanovisko státního zastupitelství obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Jana Hercegová. Potrestáni nebudou ani dva Kubiceho podřízení Hynek Vlas a Jaroslav Hruška.
Státní zastupitelství poslalo pouze Kubiceho nadřízenému, náměstku policejního prezidenta, doporučení ke kázeňskému potrestání. Podle Hercegové nebyl Kubice a jeho kolegové oprávněni, aby poslance informovali o tajné zprávě v takovém rozsahu.
S největší pravděpodobností si Kubice díky stanovisku státního zastupitelství uchová svou funkci. Případné kázeňské potrestání se totiž dotkne maximálně tím, že mu jeho nadřízení sníží hodnost nebo zkrátí výplatu.
První, kdo zprávu státního zástupce zkritizoval, je expremiér Jiří Paroubek. "Myslím, že zvážíme další právní kroky, protože to je skandální rozhodnutí," řekl dnes ČTK šéf nejsilnější opoziční strany.
Inspekce odposlouchávala zbytečně
Inspektoři chtěli Kubiceho trestat za to, že do médií unikla v květnu jeho zpráva, kterou předložil poslanům jako důkaz, že se politici snaží ovlivňovat vyšetřování citlivých kauz. Stíhání navrhovali i přesto, že mu neprokázali, že dokument předal novinářům právě on.
Právě kvůli tomuto podezření nechali odposlouchávat desítky mobilních telefonů, mezi nimiž byla i čísla, která patřila novinářům a vrcholnžým politikům.
Už dříve návrh na obvinění nepodepsal ani šéf inspekce ministra vnitra Zdeněk Pelc.
"Pan ředitel s návrhem nesouhlasí, a proto jej nepodepsal. Rozhodnutí je teď na státním zástupci," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí resortu Marie Masaříková.
Později sám Pelc v prohlášení pro agenturu ČTK uvedl, že jeho podpis není nutný. "Skutečně jsem to nepodepsal, ale bylo to kvůli tomu, že jsem ten materiál nikdy neměl k dispozici a neznám jeho obsah. Zpracovatel věci to podepsal pod dozorem státního zástupce, kterému je přímo odpovědný, nikoli mně. Můj podpis k tomu nebyl nutný," řekl Pelc.
Inspektoři spolu s Kubicem chtějí obvinit i dva jeho podřízené. Jde o policisty, kteří Kubiceho v květnu doprovázeli do sněmovny, kde ředitel poslancům objasňoval svá slova o politickém nátlaku. Všechny tři také inspekce - spolu s dvěma politiky ODS a dvěma novináři - letos v září odposlouchávala.
Důkaz, že to byl právě Kubice a jeho lidé, kdo zprávu pustil do médií, však inspekce podle zjištění Aktuálně.cz nemá. "To se neprokázalo," uvedl úředník ministerstva vnitra, který má o případu detailní informace.
Tomu nasvědčuje i skutečnost, že inspektoři trojici nechtějí stíhat za vyzrazení tajných informací. Navrhují je obvinit "jen" za pomluvu, ohrožení osobních údajů a zneužití pravomoci. I tak ale policistům hrozí osm let vězení.
O stíhání mluví i "plán vraždy"
Definitivní slovo o tom, zda budou Kubice a jeho dva podřízení obviněni, bude mít státní zástupce. Ten hodlá rozhodnout v příštích dnech.
Ministr vnitra Ivan Langer se zatím k případu staví rezervovaně. Zda by případné obvinění znamenalo Kubiceho odchod, nechtěl zatím komentovat. "Je to v personální pravomoci policejního prezidenta," uvedl pro Aktuálně.cz Langer.
Zprávy o tom, že bude ředitel útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obviněný, zaznamenal už zvláštní tým, který nechal před čtyřmi měsíci vytvořit policejní prezident kvůli informacím, že se chystá vražda Kubiceho.
Plán na Kubiceho likvidaci měl podle zjištění speciálního týmu několik fází: nejprve by byl policista diskreditován v médiích, později obviněn a následně by musel ze své funkce odejít. Pak by byl zavražděn, ale je smrt by vypadala jako sebevražda muže, který neunesl tíhu okolností.
Informace o chystané Kubiceho vraždě zachytila policie i tajná služba letos na přelomu května a června během odposlechů skupiny kolem Zdeňka Doležela. Bývalého šéfa kabinetu dvou sociálnědemokratických premiérů minulý týden zatkl Kubiceho útvar pro podezření z machinací s penězi Evropské unie.
Kvůli informacím o plánovaném útoku na Kubiceho zatím ale nebyl nikdo obviněn.