Praha - Na sedmdesáti místech České republiky se budou v následujících dnech číst jména 325 katolických kněží, kteří byli vězněni nebo zavražděni za druhé světové války. Za projektem Naši pastýři 1938-1945 stojí Miroslav Kalousek, který vše inicioval, a kardinál Dominik Duka, který jej zaštítil. Projekt se koná ke Dni české státnosti, který je 28. září.
„Jedním z prvních impulsů bylo, když ve Sněmovně vystoupil poslanec Jakubčík z ČSSD s tím, že katolická církev kolaborovala s nacismem, a to mě dost nadzvedlo,“ řekl pro Aktuálně.cz Miroslav Kalousek. "Katolická církev za druhé světové války netrpěla, byla jedním z největších spojenců nacistického Německa. Katolická církev schvalovala odsuny a vraždy Židů," řekl Jakubčík před rokem ve Sněmovně.
Kalousek dodal, že v té době také četl knihu Bedřicha Hoffmana A kdo vás zabije, která vyšla v roce 1946 a která obsahuje seznam kněží, kteří zemřeli v koncentračním táboře Dachau.
Kalousek se poté obrátil na Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbour. „Navrhl jsem jim, zda by se ten seznam nepokusili doplnit o ty, kteří zahynuli mimo Dachau, a oni se toho chytili s plnou vervou a vzniklo tohle a jsem moc rád,“ dodává Kalousek.
Společně s muzeem se obrátil na kardinála Dominika Duku, zda by nad projektem nepřevzal záštitu. „Když nad takovým projektem převezme záštitu kardinál, je téměř jisté, že se na těch místech ta jména číst budou,“ říká Kalousek.
„Přijal jsem to se značným uspokojením, protože církev byla za druhé světové války oporou,“ říká kardinál Duka.
Seznam není kompletní
K dnešnímu dni mají 325 jmen, která dokázali dohledat. "Budou se číst v těchto dnech při příležitosti státního svátku na více jak sedmdesáti místech,“ řekl Josef Kořenek z vojenského muzea. Seznam kněží však ještě není kompletní a organizátoři vyzývají i veřejnost k doplnění dalších jmen.
Kořenek ještě doplnil, že mezi oběťmi nacismu či následně komunismu jsou například kardinál Štěpán Trochta, kardinál Josef Beran, pražský augustiniánský převor Augustin František Schubert, Richard Henkes, Jan Bula, Josef Štemberka, lidický farář a další.
Projekt zatím nepočítá s připomínkou kněží ani řeholnic, kteří byli umučeni, popraveni nebo zemřeli na zanedbání lékařské péče během komunistické diktatury. Ani kardinál Duka ani Miroslav Kalousek však tuto myšlenku nezavrhují.
„Určitě stojí za úvahu udělat kompletní seznam pronásledovaných kněží komunistickým režimem, ale zatím na to nemáme kapacitu,“ říká Kalousek.
„S komunismem to propojíme v budoucnosti, až bude hotové martyrologium (seznam mučedníků) katolické církve,“ doplnil Duka.
Vyloučil však, že by "spojenectví" s Kalouskem mělo být dlouhodobějšího charakteru. „V současné době nic neplánujeme,“ konstatoval.