Málokdo zná Putina tak, jako já. On se opravdu bojí, varuje před ním jeho spojenec

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
1. 12. 2024 6:41
Bez většího zájmu českých médií pronesl minulý týden srbský prezident Alexandr Vučić pozoruhodný výrok v reakci na rozhodnutí americké administrativy o povolení útoků střelami ATACMS v hloubi ruského území. Vučić, který je považován za blízkého spojence Kremlu, tvrdí, že Putin hrozby jaderného útoku myslí vážně.
Putin se pomstí. Kdo věří něčemu jinému, ho buď nezná, nebo je blázen, říká Vučić | Video: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin by neváhal použít jaderné zbraně, pokud by byla ohrožena bezpečnost a vojenská síla jeho země a pokud by neměl jinou možnost, prohlásil srbský prezident Aleksandar Vučić. "Kdyby bylo deset kroků k úplné katastrofě, právě jsme překročili devátý," měl tvrdit během úterního projevu k veřejnosti, o němž referovala například turecká státní agentura Anadolu Agency.

Putin v minulém týdnu stvrdil novelu ruské jaderné doktríny. Vyplynulo to z textu dokumentu, který schválil v reakci na souhlas Západu s využitím raket ATACMS v hloubi ruského území.  Kdokoli, kdo s Ukrajinou utvoří alianci, se má nyní stát terčem jaderného odstrašování. 

Podle Vučiće je svět tak jen krok od tragédie. "Západ tvrdí, že je to jen hra a Putin pouze hrozí. Ve skutečnosti se však bojí," řekl a dodal, že ruského prezidenta zná lépe než většina lidí. 

Hlava státu také podotkla, že Srbsko na eskalaci války není připravené. "Můžeme do krytů schovat pouze 257 tisíc lidí. Budeme muset obnovit infrastrukturu, abychom mohli zachránit alespoň milion až milion a půl lidí," uvedl. Také se omluvil občanům za to, že přípravy na možné vyhrocení konfliktu nepřišly dříve, a slíbil, že na nich bude intenzivně pracovat. 

Konflikt minulosti a budoucnosti 

Srbsko se snaží své postoje ohledně války na Ukrajině příliš nevyjadřovat. Na jedné straně je zřejmé, že země nechce přetrhnout své historické vazby s Moskvou, která ji podporovala v několika jejích vlastních válkách. Na druhé straně stát usiluje o členství v Evropské unii, o nějž požádal před více než dekádou.  

Šance Srbska na to, že by se mohlo stát součástí unie, s konfliktem klesá. Brusel má jen málo trpělivosti s členskými státy, jako je Maďarsko, které se vyslovily proti vyslání vojenské pomoci na obranu Ukrajiny, píše server Kyiv Post.

Podle průzkumu Demostat z června 2023 podporuje vstup do unie jen třetina Srbů. Významná část z nich vnímá Evropskou unii jako příliš direktivní.

Setkání s Putinem 

Mluvčí Evropské unie Peter Stano 23. října vydal varování, v němž uvedl, že by se všechny země se zájmem stát se součástí unie měly zdržet kontaktů s Ruskem a jeho prezidentem Vladimirem Putinem.

Srbský prezident Aleksandar Vučić tak byl zprvu navzdory svým, jak sám přiznává, dobrým vztahům s Putinem opatrný, pokud jde o optiku zastoupení jeho země na summitu BRICS, který se konal minulý měsíc v ruské Kazani. Odmítl pozvání stát se viditelnou součástí Putinova okruhu spojenců a místo toho za sebe v jedenáct hodin vyslal místopředsedu vlády Aleksandara Vulina. 

Minulý týden však Vučić překvapivě oznámil, že se na jaře osobně setká s Putinem na vzpomínkové akci k 2. světové válce. "Pokud nenastane konec světa, i když si tím už nejsem jistý, ale doufám, že nenastane, bylo by pro mě velkou ctí být na Rudém náměstí v Moskvě na oslavě 80. výročí osvobození od fašismu," řekl minulé úterý. 

Akce se zúčastní i slovenský premiér Robert Fico, který si v posledních měsících pilně buduje pověst silně prokremelsky uvažujícího politika. 

Expert: Ukrajina chce vítězství z říše fantazie. Jeden scénář ale nemožný není (celý rozhovor i se článkem zde)

Spotlight Aktuálně.cz - Jan Ludvík | Video: Tým Spotlight
 
ID
Ivan Denkpřed 6 měsíci

O útoku na atomové elektrárny (ukrajinské) uvažuje i Moskva, a to ne jako poslední možnost, ale jako jednu z jiných. Což je hrozivé - protože pokud si znepřátelené mocnosti s nukleárním arzenálem začnou takto vyřizovat účty jakoby pasívními atomovými bombami na území soupeře, pak to bude stejná katastrofa, jako kdyby zaútočily přímo svými nukleárními hlavicemi. A ty si ještě ušetří, odloží pro tečku za příběhem.

ŠP
Štefan Petrášpřed 6 měsíci
Ivan Denk

Tak Izrael určitě nezaútočí na atomovou elektrárnu. Viz článek, ten jim zničí ropná pole a možno podzemní továrnu na rakety. Ale jak jsem četl asi před 2 dny jinde, Irán, mít tu bombu hotovou, by ji z 90% proti Izraeli použil.

ID
Ivan Denkpřed 6 měsíci
Štefan Petráš

Nejde ani tak o nějakou elektrárnu, ale o iránské, podobné reaktory, obohacování uranu, plutonium a tak. To je debata na nějaký odborný portál, zde stačí zběžné informace. Asi jsem to formuloval méně srozumitelně. A jinak souhlas.

VN
vladimiír novákpřed 6 měsíci

MoSad už není to,co bývalo. Husarský kouseDnesDrk se mu povedl pouze s Eichmanem v Argentině.Dnes spí, sám přece nemůže bombardovat cizí území, to jen izraelská armáda.Navíc, Persie si může půjčit atomoovku od Rusů.

PI
Pavel Inkvizitorpřed 6 měsíci
vladimiír novák

Nemyslím si. Únos Adolfa Eichmanna byla v podstatě celkem partyzánská akce, která jim vyšla a je hodně známá. Nicméně je to už přes 60 let, od té doby se mnohé změnilo. Podceňovat Izraelskou tajnou službu bych si rozhodně netroufnul, oni se sice nijak neprezentují, ale budou nejlepší na světě. Například vyřazení Íranských jaderných odstředivek bylo zcela sofistikované. "Zapůjčení" JZ je otázka sama pro sebe. Nemyslím si, že by si to některý stát dovolil. A to ani nevyzpytatelní Rusové.

ID
Ivan Denkpřed 6 měsíci
Pavel Inkvizitor

Irán byl historicky součástí celku, kterým byla Persie, ale sám o sobě Persií nebyl... No, a půjčování atomovky? Rusi s Iránem paktují něco "serioznějšího". Oni jim pomohou vyrobit vlastní, iránskou. A to je velmi, velmi reálné. V klasické zbrojařině už spolupracují -- drony, rakety.

Právě se děje

Další zprávy