Duka zakázal dvě akce Prague Pride v katolické farnosti

ČTK ČTK
31. 7. 2015 16:32
Na půdě Akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora měla vystoupit řádová sestra s příspěvkem o šikaně v církvi, měl se také promítat film o homosexuálním knězi.
Dominik Duka.
Dominik Duka. | Foto: DVTV

Praha - Z programu festivalu Prague Pride ubyly dvě akce, které měly být na půdě Akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora.

Několik dní se uvnitř církve vedla debata o tom, zda vystoupení řádové sestry o šikaně v církvi a promítání filmu o knězi s homosexuální orientací může farnost pořádat.

"Pražský arcibiskup kardinál Duka využil svého práva vydat zákaz obou akcí s odůvodněním, že sice neodmítá dialog v církvi na toto téma, ale považuje časovou souvislost s Prague Pride za nevhodnou," uvedl Tomáš Halík, který je u Salvátora farářem.

Diskuse bude později

"Respektujeme jeho rozhodnutí s tím, že k potřebné akademické diskusi a otevřenému dialogu na toto téma se vrátíme později za příznivějších okolností," doplnil Halík ve svém prohlášení.

Spolek Logos, který sdružuje věřící homosexuály, na základě dohody s Akademickou farností chystal na 12. srpna besedu s americkou řeholnicí Jeannine Gramickovou O šikaně v církvi a mimo ni, na čtvrtek 13. srpna pak promítání polského filmu Ve jménu.

Obě akce se uskuteční, nicméně ne na půdě římskokatolické církve, řekl předseda spolku Stanislav Kostiha.

"Jako členové a členky spolku Logos Česká republika jsme znepokojeni a zároveň zarmouceni tím, že vedení římskokatolické církve v České republice prostřednictvím kardinála Duky a priori odmítá tuto příležitost k dialogu, kterou ve spolupráci s festivalem Prague Pride nabízíme," dodávají.

Česká římskokatolická církev se podle nich tématům šikany a diskriminace vyhýbá.

Festival není pro věřící

Duka počátkem týdne uvedl, že některé postoje účastníků a organizátorů festivalu katolická církev sdílet nemůže.

Podle Duky sice existuje nezanedbatelný počet mužů a žen, kteří mají vrozené homosexuální sklony, tento stav si nezvolili, a proto mají být přijímáni "s úctou, soucitem a jemnocitem", ale zároveň říká, že "homosexuální jednání je vnitřně nezřízené a nemůže být schvalováno".

V Česku je poptávka po rovnocenném vztahu, registrované partnerství neumožňuje to, co svatba, říká Czeslaw Walek z Prague Pride. Podle Romana Jocha ale nelze aplikovat rovnost na něco, co je nerovné.
17:02
V Česku je poptávka po rovnocenném vztahu, registrované partnerství neumožňuje to, co svatba, říká Czeslaw Walek z Prague Pride. Podle Romana Jocha ale nelze aplikovat rovnost na něco, co je nerovné. | Video: Daniela Drtinová

Podle něj není šťastné, když se tato problematika v církvi otevírá v souvislosti s festivalem, protože převážná část účastníků nejsou věřící a není jejich záměrem řešit vztah k církvi.

Během týdne se však pravděpodobně uvnitř církve ozvaly další protestní hlasy, které mohly vést k tomu, že Duka nakonec pořádání obou akcí zakázal.

Halík: smysl to má v Rusku

Halík uvedl, že ohledně festivalu mezi ním a Dukou není spor a že mají na "pochod hrdosti" podobný názor.

"Domnívám se, že podobné akce mají smysl v Rusku, kde jsou homosexuálové předmětem pronásledování, ale stěží u nás, kde je nikdo nepronásleduje," píše.

Připomíná slova papeže Františka: "Když je někdo gay a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil?"

Katolická církev učí, že se má ke gayům a lesbám přistupovat s plným respektem a porozuměním, trvá však na tom, že svátostné manželství v katolické církvi mohou uzavřít pouze muž a žena. "A s tím zcela souhlasím," říká Halík.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy