Poslanec ČSSD: Katolíci schvalovali odsuny a vraždy Židů

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 6. 2014 23:55
U poslanců KDU-ČSL, TOP 09 a ODS vyvolalo Jakubčíkovo vystoupení rozhořčení a bouchali do lavic.
Poslanec ČSSD Igor Jakubčík.
Poslanec ČSSD Igor Jakubčík. | Foto: www.cssd.cz

Praha - Rozruch ve Sněmovně vzbudil v pátek poslanec ČSSD Igor Jakubčík výrokem proti katolické církvi. Řekl, že byla spojencem nacistického Německa a schvalovala vraždy Židů.

U poslanců pravicové opozice a vládní KDU-ČSL vyvolalo Jakubčíkovo vystoupení rozhořčení, bouchali do lavic. Jakubčíkova slova rozhodně odmítl i předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Kardinál Dominik Duka ho označil za šíření lži a nenávisti.

"Katolická církev za druhé světové války netrpěla, byla jedna z největších spojenců nacistického Neměcka. Katolická církev schvalovala odsuny a vraždy Židů," řekl Jakubčík při projednávání novely části poslanců ČSSD, která prodlužuje některé lhůty pro posouzení žádostí církví o vydání majetku a pro kontrolu rozhodnutí. Jakubčík taky uvedl, že pomáhala nacistickým zločincům při jejich odchodu do Jižní Ameriky.

František Laudát (TOP 09 a Starostové) žádal Jakubčíka o omluvu. "Taková sociální demokracie je pro mě nepřijatelná," řekl. Lidovci Ludvík Hovorka a Jaroslav Klaška označili poslancovo vyjádření za nešťastné a neuvážené. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) uvedl, že ke katolicismu se hlásí i premiér Sobotka. Podle Jakubčíkovy logiky se prý tedy hlásí ke kolaboraci s nacismem. "Máte dvě možnosti: buď se zastřelit, nebo vyslovit nedůvěru vládě," řekl Blažek.

Sám Sobotka pokládá Jakubčíkovo vyjádření za "nešťastné, nespravedlivé a celkově historicky a věcně pochybné". Neodpovídá podle něj postoji ČSSD. "Případy příchylnosti některých představitelů katolické církve k fašismu nelze zaměňovat za spojenectví celé církve s německými nacisty či církevní schvalování holokaustu," napsal Sobotka ČTK.

"To, že má ČSSD jiný názor na církevní restituce, neznamená, že by si nevážila obětí, které přinesla celá řada katolických kněží i věřících v boji proti nedemokratickému a nelidskému nacistickému režimu," dodal premiér.

Duka vnímá vystoupení poslance ČSSD jako šíření lži a nenávisti. "Církev u nás i jako celek trpěla, umírala a vzdorovala nacistické totalitě a je mi líto, že někdo může toto zpochybňovat," uvedl v prohlášení kardinál. Podle něho to dokládá i několik stovek kněží umučených v nacistických koncentračních táborech.

Ohavnosti a pitomosti

Poslanec ANO Martin Komárek, který se hlásí ke katolické víře, kolegovy výroky označil za ohavnosti a pitomosti. Jako katolík mu ale prý odpouští.

Jakubčík později řekl, že nemá nic proti současným církvím, které podle něj za komunistické totality trpěly. "Vadí mi, co se dělo po roce 1948," uvedl s tím, že reagoval jen na jednu poznámku v debatě. Co se však dělo za druhé světové války, označil Jakubčík za "černou skvrnu".

Ministr kultury a bývalý kněz Daniel Herman (KDU-ČSL) uvedl, že to chápe jako nějakou omluvu, ale ne zcela vysvětlující. Jakubčíkovy výroky ohledně kolaborace neodpovídají historickým faktům, dodal. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola vyzval Jakubčíka, aby našel odvahu k omluvě. Mihola také neúspěšně navrhoval přerušit projednávání návrhu do příští řádné schůze Sněmovny, která bude až v září.

Jakubčíkova slova zazněla den poté, co Sněmovna doporučila prezidentu Miloši Zemanovi, aby udělil Medaili Za hrdinství lidickému faráři Josefu Štemberkovi. Nacisté ho popravili 10. června 1942 spolu s ostatními lidickými muži.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 6 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy