Krach jednání vlády s odbory. Zdravotní reforma projde

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
21. 6. 2011 0:05
Koalice prosadí ve sněmovně, že levné léky nebudou zdravotní pojišťovny hradit.
Tripartita jednala poprvé od čtvrteční stávky.
Tripartita jednala poprvé od čtvrteční stávky. | Foto: Ondra Kořínek

Praha - Odbory se v pondělí s vládou nedohodly na odložení první fáze reformy zdravotnictví. V úterý ji proto sněmovna v závěrečném čtení schválila tak, jak se na její podobě dohodla vládní koalice, včetně sporného rozdělení, co je a co není nadstandardní péče.

"Nabídli jsme ale, že v příštích dvou týdnech bude příležitost se k zákonům vrátit," prohlásil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Vláda: Zdravotní novelu v úterý prosadíme!

Vláda nemá v úmyslu Hegerovu reformu ze závěrečného čtení stáhnout. Odbory naopak požadovaly, aby se o novele znovu začalo diskutovat.

"Nebrzdíme zdravotní reformu, bereme záruku předsedy vlády, že se zákon znovu otevře," prohlásil za zaměstnavatele prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, a tím změnil rozložení sil v tripartitě.

"Po dalším maratonu se změnilo stanovisko zaměstnavatelů, došlo k otočce. My na tom trváme i nadále," prohlásil předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

"Dosáhli jsme shody v koalici i ve zdravotním výboru sněmovny a čekáme, že se o novele bude v úterý hlasovat a že projde. Nevidíme důvody ji stahovat," prohlásil už během dne šéf Hegerova kabinetu Jan Růžička.

Co vadí odborářům

Odboráři dál trvají na svých výhradách. Poslali už dopis poslancům, kterým je nabádají, aby pro Hegerovy změny ruku nezvedli. V dopise vypočítávají věci, které jim vadí nejvíc.

Předně je to definice "nároku pacienta", tedy to, co se hradí ze zdravotního pojištění a co tedy neplatí přímo pacient. Hegerův návrh podle odborářů počítá s tím, že by měl pacient nárok jen na nejlevnější zákrok nebo prostředek.

"Tím je postaven základ pro připlácení si na nadstandard, ovšem bez jednoznačně formulovaného zákonného zakotvení - nikdo dnes netuší, co bude definováno jako standard a co bude nadstandardem," píšou v dopise odboráři.

Dál odbory upozorňují na to, že ze zdravotního pojištění se bude hradit méně léků a pomůcek, a to ještě jen těch nejlevnějších, u dalších bude pojišťovna hradit jen tři čtvrtiny ceny. A konečně odborářům vadí i to, že pojišťovny nemají do budoucna hradit léky, které nejsou dražší než 50 korun.

"Je mnoho pacientů, kteří mají různé choroby a užívají i několik `levných` léků do 50 Kč," vysvětlují v dopise poslancům své výhrady odbory.

Chaotická novela

Kromě samotné podstaty reformy kritizují odbory i způsob, jakým prochází sněmovnou. Na počátku byl návrh, ke kterému zdravotní výbor vypracoval komplexní pozměňovací návrh.

K tomuto návrhu předložil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) svůj komplexní návrh, který úplně pozměnil už návrh výboru.

Ten se měl schvalovat už minulý týden ve středu. Protože se ale na poslední chvíli - v úterý - zjistilo, že z návrhu rozmnoženého pro poslance vypadla jedna stránka, přesunula koalice hlasování na pátek.

I toto hlasování pak koalice přesunula, a to na tento týden na úterý, protože premiér Petr Nečas (ODS) slíbil odborům den před stávkou, že o novele budou ještě jednat - jednání ale nedopadlo podle představ odborářů.

Celá novela se ostatně rodila uvnitř koalice v bolestech a v jednu chvíli se i zdálo, že na ní koalice může i ztroskotat.

Jablkem sváru i daňová reforma

Odbory mají výhrady i k daňové reformě.

"Máme řadu výhrad. Reforma způsobí problémy ve veřejných financích," prohlásil předseda odborové konfederace Jaroslav Zavadil.

Narážel tak na analýzu odborů, podle které bude veřejným financím chybět po zavedení reforem 20 miliard korun.

Odbory i zaměstnavatelé se nicméně shodli, že by se mělo zachovat daňové zvýhodnění pro některé zaměstnanecké benefity, jako jsou stravenky nebo režijní jízdenky.

"Vláda nebyla zásadně proti," komentoval tuto shodu zástupce zaměstnavatelů Hanák.

 

Právě se děje

Další zprávy