Praha - Kolaps bezpečnostních opatření v přísně střeženém nákladovém terminálu ruzyňského letiště, kam se redakci Aktuálně.cz podařilo pronést maketu bomby, pepřový sprej a nůž, přiměl poslance k mimořádné reakci.
"Mimořádná schůze k bezpečnosti na letišti bude během schůze sněmovny, která začíná příští týden," potvrdil pro Aktuálně.cz poslanec ODS Jan Vidím, stranický odborník na bezpečnostní agendu, který svolání mimořádného jednání inicioval.
Zprávy o ochraně mezinárodního letiště si budou muset pro poslance připravit ministři vnitra a dopravy Jan Kubice a Pavel Dobeš a také ředitel státní akciové společnosti Letiště Praha.
"Je to příšerný incident, ze kterého běhá mráz po zádech. Ve světle tohoto zjištění jsou pak kontroly osob a zavazadel při odbavení, kdy vás svlečou donaha, zcela zbytečné," uvedl Vidím.
"Ukazuje se, že je tu velká díra v bezpečnostních opatřeních. Pokud nejsme schopni zajistit ochranu nákladových prostor, odkud se do letadel odváží zboží, pak ta letadla nejsou bezpečná. Musíme znát vysvětlení, jak se to mohlo stát. A musíme se shodnout na řešení, aby se to už neopakovalo," dodal poslanec.
Vidímovu aktivitu podporuje i šéf výboru František Bublan (ČSSD). "Jednoznačně je na místě se tím zabývat," uvedl.
Policie zkoumá záznamy kamer
Redakce Aktuálně.cz v minulých dnech prokázala, že bezpečnostní opatření v cargo terminálu (jde o jiný prostor, než kde jsou cestující a jejich zavazadla) deset let po útocích z jedenáctého září naprosto selhala.
Do nákladového prostoru vyslala redakce svého člověka. Ten se nechal najmout u bezpečnostní agentury ABL, která cargo střeží. Postupně tam nanosil zakázané předměty, aniž ho kdokoli zkontroloval.
Nakonec se mu podařilo mezi již odbavené a zrentgenované zásilky mířící do letadla přibalit vlastní balík, který žádnou kontrolou neprošel.
Z popudu ministra vnitra se obratem rozeběhlo policejní vyšetřování, které hledá viníky. Detektivové si už v redakci Aktuálně.cz vyžádali pořízené záběry z letiště. Kromě toho studují desítky hodin záznamů z kamerového systému.
Už dnes je přitom jasné, že pochybila agentura ABL, jejímž zakladatelem je faktický lídr Věcí veřejných Vít Bárta a již nyní vlastní Bártův bratr.
Manažeři firmy si nového uchazeče o práci nijak detailně neprověřili. Stejně tak ho při příchodech do práce nikdo důkladně nekontroloval, neprohlížel mu batoh a nedohlížel na to, co vlastně při svých službách na letišti dělá. Díky tomu se do střeženého prostoru podařilo opakovaně donést zakázané předměty - kromě atrapy bomby také pepřový sprej či kuchyňský nůž.
Zástupci ABL dosud na případ nijak nereagovali. "Nebudu vám v tuto chvíli odpovídat. Vyjádříme se později," prohlásil mluvčí Martin Marcilis.
Na dotaz, kdy později, odpověděl: "Může to být dnes, zítra, pozítří..."
Stát si myje ruce
Neselhala ale jen ABL, podstatný díl odpovědnosti nese i stát, který má dohlížet na to, jak bezpečnostní opatření na letišti fungují. Zástupci státu si ale myjí ruce.
Mluvčí Letiště Praha už druhý den opakuje, že případ se stal v prostorách, které stát nestřeží, a tudíž se ho to netýká.
"Pracují tam soukromé firmy a agentury, které to hlídají už řadu let. To znamená, že ten problém nevyvstal teď, zřejmě to tak je několik let," řekla mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová.
Přitom právě z cargo terminálu se zaměstnanec ABL, kterého Aktuálně.cz vyslalo, bez problémů několikrát dostal až na letištní plochu. A to i když měl v kapse zmíněný nůž nebo maketu bomby.
Kvůli tomu, že případ již prošetřuje policie, odmítla Lagronová celou věc dále komentovat.
Podpis místo prověrky
Tím, kdo definitivně ABL posvětil přijetí nového zaměstnance vyslaného Aktuálně.cz, byla opět státní instituce: Úřad pro civilní letectví. Právě tento úřad vydává pro uchazeče o práci na letišti Potvrzení o ověření spolehlivosti.
I jeho zástupci trvají na tom, že vinu nenesou. Tvrdí totiž, že mají svázané ruce a nemohou uchazeče o práci důkladněji prověřovat.
"Jsme správní úřad a můžeme dělat jen to, co umožňuje zákon. Stanovisko vydáváme na základě výpisu z rejstříku trestů a čestného prohlášení, že dotyčný nebyl zbaven způsobilosti k právním úkonům. Víc dělat nemůžeme," prohlásil mluvčí úřadu Petr Navrátil.
V minulosti přitom každého, kdo chtěl v Ruzyni pracovat, prověřovala policie a později i Národní bezpečnostní úřad. Ten měl na "proklepnutí" dotyčného tři měsíce a mohl ho detailněji prolustrovat ve všech možných databázích.
Poslední roky ale prověrky nikdo nevyžaduje. "To je mimo jiné jedna z věcí, na kterou se musíme na mimořádné schůzi zaměřit," podotkl poslanec Vidím.