Tak snadné je donést bombu do srdce Ruzyně. Stačí měsíc

Sabina Slonková
9. 9. 2011 11:38
Na vlastní kůži: jak nováček u bezpečnostní firmy pronesl zbraně do střežených prostor

Praha - Deset let po teroristických útocích z 11. září - v týdnu, kdy svět alarmuje před možnou hrozbou - naprosto selhala bezpečnostní opatření na mezinárodním letišti v Praze-Ruzyni.

"Prolomit" je bylo snadné, stačilo trpělivě sbírat informace o zákulisí a ve finále se pak na základě těchto znalostí nechat přímo na letišti na čas zaměstnat.

Noční akce ministrů

Redakce Aktuálně.cz má v rukou důkazy, že se v uplynulých dnech do nejstřeženějších zón letiště, odkud míří už zrentgenované zásilky zboží do letadel, dostal například pepřový sprej, kuchyňský nůž, nezrentgenovaný balík a "bomba".

Šlo o věrohodnou maketu, která byla nefunkční, aby nikoho neohrozila.

Že je zjištění redakce vážné, potvrdily bezprostřední reakce ministrů vnitra a dopravy Jana Kubice a Pavla Dobeše. Už ve čtvrtek v noci okamžitě posílili ochranu letiště, současně se rozeběhla prověrka a vyšetřování, jak je letiště ve skutečnosti hlídáno.

Stačí tak málo

Dostat zakázané předměty včetně bomby do takzvaných S.R.A. zón v nákladovém terminálu Skyport, odkud proudí do celého světa letecky přepravované zboží, není nijak složité. Stačí k tomu jediné, nechat se zaměstnat na letišti a získat tak do těchto prostor přístup.

Foto: Aktuálně.cz

Stačil měsíc a člověk vyslaný Aktuálně.cz se stal zaměstnancem bezpečnostní agentury, která dbá na ochranu carga. Jeho skutečnou identitu si stát ani soukromé společnosti operující na letišti nijak neprověřily, stačil jim čistý trestní rejstřík.

Přitom dostal možnost pohybovat se v prostorách, u nichž stát deklaruje nejvyšší stupeň ochrany a kde jsou uloženy už prověřené zásilky zboží.

Jen díky možnosti pracovat přímo v přísně střežené zóně mohla redakce zcela potvrdit informace, které o chabé ochraně letiště sbírala v uplynulém půlroce.

Lidé obeznámení s poměry na letišti v Ruzyni je potvrzují už dlouhodobě: kontroly v nákladovém terminálu nefungují. Veřejně a na své jméno ale zatím vystoupit nechtějí.

Jak jsme se dostali dovnitř

  • K práci v nejstřeženější zóně stačí mít jen čistý trestní rejstřík a projít výběrovým řízením u bezpečnostní agentury, která střeží prostory na letišti. Kvůli velmi nízkému platu tu ale vezmou prakticky každého. Platí se 50 korun na hodinu.
  • Pak už stačí jen získat osvědčení od Úřadu civilního letectví, což je fakticky také formalita. Dřív uchazeče prověřoval Národní bezpečnostní úřad, který tři měsíce zkoumal důvěryhodnost dotyčného. Tato povinnost ale byla před lety zrušena.
  • Kdo na leteckém úřadu projde, nafasuje ID kartu. Díky ní se pak coby zaměstnanec ostrahy dostane i na letištní plochu, aniž by ho někdo kontroloval.

Člověk vyslaný redakcí však jednoznačně potvrzuje: "Při nástupu do služeb mě nikdo nekontroloval, nikdo se mi ani nepodíval, co mám v batohu. Kontrolovali mě pouze poprvé, jakmile už si zapamatovali moji tvář, nikdo si mě nevšímal."

Nůž i balík bez kontroly

Jen díky děravému systému tak mohl do bezpečnostních zón vedle svačiny postupně v několika dnech pronést už zmíněné předměty - pepřový sprej, nůž se zhruba patnácticentimetrovou čepelí a nefunkční bombu v upraveném telefonu.

Ve finále dokonce přinesl balík, který se mu podařilo přibalit k zásilce zboží, jež předtím už prošlo rentgenem a mířilo do jednoho z letadel startujících do ciziny. Opět mu v tom nikdo nezabránil, ani ho zpětně nekontaktoval, aby žádal vysvětlení.

"Zabalený balíček jsem přinesl opět v batohu, do kterého se mi nikdo nedíval. Během služby jsem si ho strčil pod služební vestu a v příhodný okamžik ho vložil do palety už zrentgenovaných zásilek, které bez další kontroly míří do letadel," popsal člověk vyslaný Aktuálně.cz.

Všechny výše popsané kroky si zadokumentoval, záznamy má Aktuálně.cz v ruce.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy