Koalici v Praze má ohlídat muž se stínem StB a Mohority

Kateřina Eliášová
30. 11. 2010 8:00
Lubomíra Ledla nominovali komunisté, ODS a ČSSD pro, TOP 09 proti

Praha - Kdyby se před 21 lety v Československu nezměnil režim, mohl být dnes pražský zastupitel Lubomír Ledl jedním z předních vůdců komunistické strany. Třeba by se ve svých dnešních osmapadesáti letech stal jako někdejší svazácký zahraniční expert ministrem zahraničních věcí. 

A i když přišla listopadová revoluce, je dnes bývalý přední aparátčík totalitní doby, extajemník Ústředního výboru SSM, důležitou politickou  figurou.

Komunista, který stál po boku Jaroslava Jenerála či Vasila Mohority, vrcholných členů totalitní KSČ, míří k důležité funkci. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva hlavního města může být zvolen předsedou kontrolního výboru. 

Spojenec koalice

Pokud se to stane, měl by Ledl ve vlivné funkci hlídat, jak čistě budou Praze vládnout dvě největěí strany ODS a ČSSD. 

I když Ledla komunisté pro funkci nominovali, on sám o funkci stojí a ještě minulý týden bylo jeho zvolení tařka hotovou věcí, den před zasedáním zastupitestva se jeho situace zkomplikovala . ODS teď spolu s ČSSD tvrdí, že pokud bude volba veřejná, Ledl jejich hlas nezíská (více viz infobox).

Nezapálený svazák

Jak zvolit Ledla

  • Původní dohoda mezi ODS a ČSSD počítala se zvolením komunisty do čela kontrolního výboru. Silnější opoziční stranou je však TOP 09, která křeslo požaduje pro šéfa zastupitelského klubu Tomáše Hudečka.
  • S touto situací naložily koaliční strany po svém. Tvrdí, že TOP 09 funkcí pustí pouze pod podmínkou, že na ni nominují svého lídra Zdeňka Tůmu, což TOP 09 odmítá.
  • Podle informací Aktuálně.cz se však proti zvolení Ledla do čela výboru postavily na výkonné radě špičky ODS. Oba koaliční kluby před jednáním zastupitelstva tvrdí, že ve veřejné volbě Ledl jejich hlas nezíská. Vyloučena není tajná volba nebo jiná dohoda.

Ledl je v zastupitelstvu za KSČM, oficiálně je však členem postkomunistické Strany demokratického socialismu.  

Ze svazáckých dob si Ledla dobře pamatuje jeho dlouholetý kamarád Ladislav Žák. Vedl sekretariát tehdejšího předsedy ÚV SSM Vasila Mohority a tvrdí, že Ledl nebyl příliš zapáleným svazákem.

"Luboš vnášel do jednání, kterých jsme se společně účastnili, vždy poněkud netřídní a neideologicky hodnotový rámec, což mnozí, staří i mladí, nelibě nesli a brali ho jako odpadlíka," řekl Aktuálně.cz.

"V SSM pracoval v mezinárodním oddělení a měl na starost zahraniční vztahy. Pak odešel do Budapešti a tam zastupoval svaz mládeže ve Světové federaci demokratické mládeže. V době, kdy vedl ÚV SSM Jaroslav Jenerál, zastával už vysokou funkci tajemníka," vzpomíná na Ledlovu dobře nastartovanou kariéru Žák.

Od Mohority k Hrdličkovi

Těsně před listopadem Ledl podle Žákových vzpomínek odešel pracovat k profesoru Zdeňku Dienstbierovi, který tehdy vedl Výbor československé veřejnosti pro lidská práva a humanitární spolupráci.

Svazácká éra - po boku vrcholného komunisty Bohuslava Chňoupka (druhý zleva), předsedy SSM Jaroslava Jenerála (první zleva) na mezinárodní svazácké akci. Ledl první zprava.
Svazácká éra - po boku vrcholného komunisty Bohuslava Chňoupka (druhý zleva), předsedy SSM Jaroslava Jenerála (první zleva) na mezinárodní svazácké akci. Ledl první zprava. | Foto: ČTK

Organizace byla plně pod kontrolou komunistů, žádné změny v oblasti lidských práv se ve skutečnosti nekonaly.

"V této době jsem ho znal. Působil na mě jako erudovaný člověk. Už tehdy uměl několik světových jazyků a hodně cestoval do zahraničí," řekl Aktuálně.cz bývalý poslanec za ČSSD Miroslav Svoboda.

V červnu 1990 se pak Ledl stal na dva roky poslancem Federálního shromáždění. Do politiky se vrátil před čtyřmi lety, kdy byl za KSČM zvolen zastupitelem v Praze 10. Tehdy tam působil jako radní za ODS Tomáš Hrdlička, šedá eminence strany a spoluarchitekt velké pražské koalice ODS a ČSSD.

"Osobně jsem s ním mluvil asi třikrát, vždy na zastupitelstvu, nikdy mimo úřad," popisuje své vztahy s Ledlem sám Hrdlička. Důvěryhodný zdroj z ODS tvrdí, že se jménem Ledla do kontrolního výboru přišel sám Hrdlička, ten to ale popřel.

Temný stín StB

Ač podle kamarádů nezapálený svazák, padl v 90. letech na Ledla stín spolupráce s komunistickou Státní bezpečností. 

U sjezdu v Moskvě. Ledl druhý zleva ve skupinové debatě s komsomolkou.
U sjezdu v Moskvě. Ledl druhý zleva ve skupinové debatě s komsomolkou. | Foto: ČTK

"Lubomír Lédl, je registrován v registračním protokolu Federálního ministerstva vnitra pod číslem 27 578 jako spolupracovník Státní bezpečnosti v kategorii agent, pod krycím jménem Vlasta, a to od 4. 6. 1984 do 30. 12. 1986," oznámil v březnu 1991 poslancům Federálního shromáždění předseda vyšetřovací komise Federálního shromáždění k objasnění událostí 17. listopadu 1989 Jiří Ruml.

Ledl spolupráci popřel. "V době, kdy jsem měl údajně podepsat vázací akt, jsem byl pracovně v Alžírsku. Jedná se o fabulaci nebo chcete-li podvrh," uvedl na zasedání Federálního shromáždění.

Bránil se u soudu žalobou na ochranu osobnosti a vyhrál. Soud tehdy podle historiků přihlížel pouze ke svědeckým výpovědím pamětníků a svazky nezkoumal. Byly totiž tajné.

Ledlovo mlčení

Pamětníci, se kterými Aktuálně.cz o Ledlovi mluvilo, nechtěli o tématu spolupráci se státní bezpečností hovořit.

"Mohu jen říct, že tihle hoši v takto vysokých funkcích nesměli být vedeni v žádných seznamech ani svazcích. Z titulu těchto funkcí ale měli povinnost spolupráce, kterou ale nikde nezachytíte," řekl Aktuálně.cz komunistický politik, který Ledla dobře zná.

Ledlova spolupráce s StB končí podle záznamů právě rok předtím, než se stal členem ÚV SSM.

Sám Ledl se ke své minulosti nevyjádřil. Aktuálně.cz se jej snažilo kontaktovat, žádalo jej o rozhovor, ale marně.

 

Právě se děje

Další zprávy