Kdo řídil týrání dětí? Tajemný vůdce soudu uniká

Lenka Smyčková
21. 6. 2008 17:05
Soudce z kauzy Kuřim Josefa Škrlu nepředvolal

Brno - Soudu v kauze Kuřim zřejmě unikne jedna z nejzáhadnějších postav, která ví o případu mnoho - otec dvou obžalovaných Josef Škrla.

Za podivným chováním lidí z kauzy Kuřim je pravděpodobně sekta, potvrdili znalci z oboru religionistiky. Sektě odštěpené od Hnutí Grálu, jejímiž členy bylo několik lidí z kauzy Kuřim, přitom vládl právě Josef Škrla - otec obžalované Barbory.

Přestože tak mohl stát nad všemi zúčastněnými a hrát si s nimi jako s loutkami, nefiguruje ani na seznamu svědků.

Některá média v uplynulých dnech uvedla, že Škrla bude k soudu jako svědek předvolán. Soudce Pavel Göth tyto spekulace vyvrátil.

„Josef Škrla nefiguruje v seznamu svědků. O jeho zařazení na seznam zatím vůbec neuvažuji," řekl Aktuálně.cz Göth. Tajemný vůdce sekty tak soudu zřejmě zcela unikne.

Sestry spoléhaly na odborníka

Už rok a měsíc plní přední stránky novin. Kauza týraných dětí známá pod jménem kuřimská vrcholí v těchto dnech u soudu.

Před senátem v čele se soudcem Pavlem Göthem stanulo šest obžalovaných - matka dětí Klára Mauerová, její sestra Kateřina, záhadná osoba Barbora Škrlová, její bratr Jan a společný známý všech Jan Turek. Obžalovaná Hana Bašová alias Nancy požádala o konání hlavního líčení v její nepřítomnosti.

Soud v kauze Kuřim

Čtěte také SPECIÁL:

Šestice mužů a žen z Brna děti podle žalobkyně Zuzany Zámoravcové zavírala, svazovala, svlékala, pálila, řezala, bila a topila. Proč? Prý z nich chtěla vychovat zcela oddané jedince se zpřetrhanými rodinnými vazbami. Komu by se ale něco takového hodilo?

„Doktor říkal, že je nesmí ani napadnout neuposlechnout," uvedla ve své výpovědi před soudem Klára Mauerová.

Tajemný pan doktor jí posílal instrukce textovými zprávami na mobil a na papírcích prostřednictvím sestry Kateřiny. Vymýšlel ty nejrafinovanější metody týrání, jež vyvrcholilo o letních prázdninách v roce 2006 na chatě ve Veverské Bítýšce.

„Já i sestra jsme spoléhaly na odborníka, ke kterému jsme měly důvěru," potvrdila Kateřina Mauerová. Po svém vyjádření odmítla dále vypovídat, soud tak neměl příležitost se jí zeptat, odkud doktora znala a kdo jím byl.

Religionista: Instrukce mohly vést k týrání

Klára Mauerová viděla doktora jedinkrát večer v autě - předložil jí diplomatický pas na jméno Andrej Zejnalov. Takový člověk skutečně v Ázerbájdžánu žije, jenže ani nemá cestovní pas a v Česku nikdy nebyl.

Zato za zástupce zájmů Ázerbájdžánu v Česku se v minulosti vydával Josef Škrla - otec obžalované Barbory. Právě o něm se v poslední době spekuluje jako o tom, kdo tahal za nitky všech účastníků kauzy.

Byl totiž vůdcem sekty, která se odštěpila od Hnutí Grálu a jíž prošlo mnoho lidí, kteří později pomáhali Barboře Škrlové se změnami identity.

Matka Klára Mauerová: Dělala jsem, co řekl pan doktor
Matka Klára Mauerová: Dělala jsem, co řekl pan doktor | Foto: Attila Racek

Přední český odborník na nová náboženství a sekty religionista Zdeněk Vojtíšek ve znaleckém posudku potvrdil, že chování aktérů kauzy bylo ovlivněno inovací původní nauky Hnutí Grálu.

„Značnou roli zde mohla hrát snaha neznámého vůdce neztratit autoritu u následovníků. Instrukce vůdce mohly vést až k týrání," napsal Vojtíšek do posudku.

V sektě měla podle religionisty výlučné postavení obžalovaná Barbora Škrlová, povinnost ostatních byla jí pomáhat. „Považuje se za vtělení vysoce postavené bytosti," stojí v posudku. Své působení měla ukončit jako Anička Mauerová.

Za důležitou osobu v sektě označil religionista také „někoho, kdo je označován jako Č". Právě Josefu Škrlovi přitom jeho svěřenci přezdívali čínskou přezdívkou Čan.

Na Josefa Škrlu vzpomíná i šéf Hnutí Grálu v Česku Artur Zatloukal.
 
„Začal svou činnost jako vedoucí turistického oddílu mládeže ještě za totality. Oddíl vedl velmi autoritativně a vychoval jej ve skupinu disciplinovaných, tichých až konspirativních mládenců, oddaných svému vůdci," popsal Zatloukal

V roce 1996 se prý ve skupině kolem Škrly objevily podivné jasnovidné vzkazy shůry a skupina si na jejich základě vytvořila vlastní náboženství. Hnutí se od skupiny distancovalo a přestalo se Škrlou komunikovat.

Škrlová: Mravenci měli hvezdičky

Na turistický oddíl, později skautskou družinu Mravenců, se ptal soudce Pavel Göth i obžalovaného Jana Turka.

Jan Turek: Jestli byl Škrla náš vedoucí? Nevím
Jan Turek: Jestli byl Škrla náš vedoucí? Nevím | Foto: Attila Racek

Ten kolem Mravenců mlžil, vyjmenoval několik členů, ale popřel, že by Škrla byl vedoucím. „Oddíl neměl striktní vedení. Josef Škrla byl jen jeden z členů," tvrdil Turek.

O Škrlovi se nechtělo mluvit nikomu z obžalovaných. „Víc neřeknu. Mému otci bylo vyhrožováno tajnými službami. Mám to ověřené," vyjádřil se u soudu Škrlův syn Jan.

Svou zvláštní, dětskou řečí něco málo o Mravencích a jejich propojení se sektou uvedla do policejních protokolů jen dcera Škrly Barbora.

„Nejsem členkou žádné náboženské skupiny, ale od tatínka mám hvězdičku. Tu mají i Mravenci a Katka. Ta mi vyprávěla o světle a rytířích. Taky kluci, co chodili za tatínkem, o tom hodně mluvili," řekla.

Soudce: Škrla spisem neprochází

Přesto, že stopy religionistů a útržky z korespondence a výpovědí vedou k Josefu Škrlovi, soudce jej jako svědka zatím předvolat nechce. „Spisem neprochází," odůvodnil své rozhodnutí Göth krátce.

Škrlovi tak vedle toho, že ho jeho ovečky kryjí, nahrává významně i skutečnost, že policisté na něj při vyšetřování nenašli dostatek důkazů.

Obhajoba z pochopitelných důvodů zřejmě nebude mít na předvolání Škrly zájem. Poslední možností tak zůstává, že o svědčení vůdce sekty požádá státní zástupkyně.

Soudce Pavel Göth zatím nenašel důvod, proč Škrlu předvolat
Soudce Pavel Göth zatím nenašel důvod, proč Škrlu předvolat | Foto: Attila Racek

Podle neověřených informací by na Škrlu mohlo dosáhnout právě vedené šetření Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu, které souvisí s kuřimskou kauzou a jejím možným napojením na pornografický průmysl. I kdyby byl Škrla ale dodatečně obžalovaný, jeho případ by soud vedl zvlášť.

V úterý jsou na řadě svědci

Soud má zatím v plánu vyslechnout šedesát svědků. Každý den se jich dostane ke slovu přibližně deset.

V úterý přijde na řadu otec chlapců Ondřej Coufal i babička týraných bratrů Eliška Mauerová, v dalších dnech pak například novinář Jakub Patočka, uživatelé chaty ve Veverské Bítýšce manželé Tesařovi či soused z Kuřimi Eduard Trdý.

V pátek se v soudní síni budou promítat videozáznamy s týranými chlapci a další pokračování hlavního líčení je pak plánováno až na červenec.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Soud zamítl žalobu bývalého ředitele Národní galerie Fajta, který tvrdil, že jeho květnová výpověď z galerie byla neplatná. Verdikt není pravomocný.

před 1 hodinou

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy