Kauza Kuřim u soudu: Matka dětí lže, tvrdí její sestra

Lenka Smyčková
18. 6. 2008 10:14
Soud v kuřimské kauze pokračuje výslechy obžalovaných
Zleva Klára Mauerová, Kateřina Mauerová, Jan Turek a Barbora Škrlová u soudu
Zleva Klára Mauerová, Kateřina Mauerová, Jan Turek a Barbora Škrlová u soudu | Foto: Attila Racek

Brno - Zatímco první den soudního procesu v kuřimské kauze týraných dětí přinesl přiznání Kláry Mauerové, dnešní pokračování je jiné.

O týrání dětí jako první vypovídala jejich teta a sestra Kláry Mauerové - Kateřina Mauerová. "Co zde uvedla sestra, se nezakládá na pravdě," popřela Kateřina včerejší výpověď své sestry. Co přesně je na Klářině výpovědi lživé, však Kateřina neupřesnila.

Klára Mauerová v úterý přiznala, že  týrala své děti spolu s dalšími obžalovanými. Podrobně popsala, že děti společně bili, řezali, pálili, topili je ve vodě a zavírali do psích klecí od léta 2006 do května 2007.

Čtěte více: Soud s tyrany: Sedm hodin výpovědi o hrůze. Plno slz

Kateřina jen nejasně přiznala, že kolem Kláry Mauerové, Barbory Škrlové a jí se skutečně něco podivného dělo.

"Vše se nám vymklo z rukou a přerostlo do situace, kterou jsme nebyly schopné zvládat. Nedokázaly jsme adekvátně reagovat a celý proces zastavit," upřesnila Kateřina. Pak využila právo dále nevypovídat.

Hana Bašová k soudu nechodí

Hana Bašová zvaná Nancy se opět k soudu nedostavila. Soudce Pavel Göth jen přečetl záznamy z policejních výslechů. U nich Bašová většinou nevypovídala, jen jednou veškeré obvinění odmítla.

"Nedopustila jsem se žádné trestné činnosti, pracovala jsem v Domě dětí a mládeže a nesetkala jsem se s žádnou kritikou své práce," vypověděla Hana.

Právě v domě dětí Paprsek přitom podle obžaloby chlapci zažívali část svého utrpení. "Ondřej s Jakubem k nám chodili do kroužků, hráli si, psali úkoly. Na záchod chodili normálně, ničeho divného jsem si nevšimla," odmítla Bašová, že by chlapci na jejím pracovišti trpěli.

Soudce Pavel Göth
Soudce Pavel Göth | Foto: Attila Racek

Jan Turek: Netýral jsem

Jakékoli týrání odmítl i Jan Turek. S Bašovou, Škrlovou a Janem Škrlou se znal ze skautského oddílu.

Podle obžaloby se však zúčastnil vůbec nejhoršího týrání na chatě ve Veverské Bítýšce v srpnu před dvěma lety. Tam podle obžaloby přivezl psí klece, ve kterých chlapci přebývali. Spolu se Škrlou chlapcům natáhnul přes hlavu pytle, svázal je, pálil a řezal.

"Nikdy jsem žádné děti netýral," prohlásil Turek rezolutně. "Klece jsem skutečně zapůjčil Katce Mauerové, nikoli však pro týrání dětí. Kdybych to věděl, nikdy bych jí je nepůjčil. To je samozřejmé," dodal Turek.

Turek navíc před soudem tvrdil, že policie se při jeho výsleších nechovala korektně a podsouvala mu verze výpovědí, které nejsou pravdivé.

 

Právě se děje

Další zprávy