Týrání v Kuřimi míří k soudu. Bude tajný proces?

Lenka Smyčková
13. 6. 2008 20:18
S ohledem na děti zvažuje soud vyloučení veřejnosti

Brno - Jedna z nejsledovanějších kriminálních kauz uplynulého roku míří k soudu. V úterý 17. června o půl deváté ráno začíná hlavní líčení v kauze týraných chlapců, známé pod jménem kuřimská.

První den je klíčovým především pro novináře. Hned na začátku jednání totiž soudce Pavel Göth spolu s ostatními členy senátu rozhodne, zda bude jednání veřejné.

Pokud veřejnost z jednání vyloučí, kauza Kuřim bude zahalená tajemstvím od začátku až do konce - informační embargo na ni už dříve uvalila policie i státní zastupitelství.

Čtěte více:  Kuřimská kauza: Přehledně, jak jen to jde

V opačném případě se na světlo dostanou informace, které na veřejnost dosud nepronikly. Soud očekává mimořádný zájem médií. Rezervoval největší jednací síň, jakou má k dispozici.

Utajení má ochránit oběti

O vyloučení veřejnosti stojí advokáti obžalovaných i státní zástupce. Jde jim především o to, aby se informace o krutém zacházení znovu nedostaly k týraným chlapcům.

Tajné soudy

  • Soudce Roman Smetka v Hodoníně vyloučil veřejnost, když rozhodoval o zrušení otcovství v případě už devatenáctileté dcery.
  • Soudkyně Lenka Hájková z Prahy 3 nechtěla veřejnost při projednávání případu dvou oddílových vedoucích se sdružení Malý princ, kteří sexuálně zneužívali své svěřence na dětském táboře.
  • Soudkyně Zdenka Mádrová z brněnského městského soudu vyloučila veřejnost, když rozhodovala o tom, komu budou svěřeni do péče týraní bratři Ondřej a Jakub z kuřimské kauzy.
  • Naopak soudce Michal Ryška z Krajského soudu v Brně při sporu nemocnice s matkou, která chtěla peníze za nezdařený potrat, po kterém se jí narodilo zdravé dítě, nechal v jednací síni veřejnost i přesto, že ji advokátka matky požadovala vyloučit.

"Je pro ně stresující, když se v novinách stále píše o tom, co prožili," poznamenal před časem obhájce obžalované Kateřiny Bašové Libor Hlaváč.

Advokát matky obou chlapců Kláry Mauerové Daniel Ševčík vyloučení veřejnosti požaduje přímo na její žádost. Neveřejné jednání chce i přesto, že sami chlapci u soudu zřejmě vypovídat nebudou.

Je jen na senátu, jak rozhodne. Soudce Göth nechce předjímat. Podle trestního řádu může být veřejnost vyloučena, kdyby veřejné projednávání ohrozilo utajované informace, mravnost, nerušený průběh jednání, bezpečnost nebo jiný důležitý zájem svědků.

V uplynulém roce české soudy vyloučily veřejnost z jednání často právě v kauzách, které se týkaly nezletilých. Někdy na celou dobu trvání soudu, jindy jen na výslechy dětí.

K soudu má přijít šedesát svědků

Spis v kauze Kuřim má přibližně čtyři tisíce stran, obviněno je šest lidí, svědčit bude šedesát svědků a sedm znalců. Jednání je naplánováno na čtrnáct dní v průběhu června a července. Rozsudek nepadne dřív než 30. července.

Podle státního zástupce obžalovaní chlapce "surově bili, zraňovali, mučili, ponižovali a omezovali a dále je po delší dobu drželi v uzamčených místnostech a klecích v různých objektech, často svázané nebo připoutané k pevné překážce bez možností základní hygieny, volného přístupu k pitné vodě a sociálního kontaktu s okolím."

"V obžalobě stojí, že to bylo v úmyslu působit na zdraví a psychiku nezletilého Ondřeje Coufala  a nezletilého Jakuba Mauera s cílem přetrhnout základní vztahy v rámci rodiny a vytvořit člověka se zlomenou vůlí necitlivého k bolesti a násilí, který by se podřídil jakýmkoliv příkazům autority," uvedl mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma.

Dohromady může padnout 64 let vězení

Matce chlapců Kláře Mauerové a její sestře Kateřině hrozí pět až dvanáct let vězení. Stejný trest hrozí i Haně Bašové alias Nancy a Janu Škrlovi. Ti měli chlapce týrat v domě dětí Paprsek.

Teta týraných chlapců Kateřina Mauerová může dostat až dvanáct let
Teta týraných chlapců Kateřina Mauerová může dostat až dvanáct let | Foto: Ondřej Besperát

Jako spolupachatelé budou souzeni Barbora Škrlová a Jan Turek (i ten působil v Paprsku). Oběma hrozí od dvou do osmi let vězení. Teta dětí Kateřina je viněna i z křivého svědectví v opatrovnickém řízení, kde se Barbora Škrlová vydávala za nalezenou dívku Aničku.

Klára a Kateřina Mauerovy a Barbora Škrlová budou k soudu eskortovány z vazby, ostatní obžalovaní jsou na svobodě.

Jeden soud v souvislosti s kuřimskou kauzou už mají dvě z obžalovaných za sebou. Městský soud v Brně v květnu rozhodl, že Barbora Škrlová a Kateřina Mauerová nepoškodily Klokánek vydáváním dospělé Barbory za třináctiletou Annu.

V úterý navíc souběžně se zahájením hlavního líčení u krajského soudu začne Městský soud v Brně projednávat to, zda dětská lékařka Jakuba a Ondřeje Milana Smékalová pochybila, když neoznámila jejich týrání. Pokud soud její chybu uzná, může ji potrestat až tříletým vězením.

 

Právě se děje

Další zprávy