Soudce četl děsivé vzpomínky chlapců. Matka šla pryč

Lenka Smyčková
18. 6. 2008 15:38
Děti k soudu nemusely. Vypovídaly už dříve na policii
Předseda senátu Pavel Göth dnes předčítal výpovědi týraných bratrů Mauerových
Předseda senátu Pavel Göth dnes předčítal výpovědi týraných bratrů Mauerových | Foto: Attila Racek

Brno - Bila nás, svazovala, řezala a pálila. Tak vzpomínají bratři Jakub a Ondřej Mauerovi na svou matku Kláru.

U Krajského soudu v Brně dnes soudce Pavel Göth předčítal jejich výpovědi z přípravného řízení. Chlapci k soudu nepřijdou, aby nemuseli stále znovu vzpomínat na své utrpení.

Předčítání výpovědí chlapců se neúčastnila ani jejich matka. Požádala, aby se po dobu čtení výpovědí líčení konalo v její nepřítomnosti. Síň opouštěla plačící.

V úterý se Klára Mauerová u soudu k týrání přiznala. Tvrdí, že uvěřila historce o tom, že násilím pomáhá jak svým synům, tak především nemocnému nalezenci - dvanáctileté Aničce. Tou byla ve skutečnosti obžalovaná dvaatřicetiletá Barbora Škrlová.

Ondřej: Měl jsem držet hubu

Na výpovědi bratrů je založena velká část obžaloby. Chlapci odděleně od sebe vypovídali shodně, starší Jakub se ale ze začátku snažil svou matku krýt.

"Maminka je hodná, nic by nám neudělala. Chodil jsem na kroužky, hrál si, díval se na televizi," tvrdil nejprve při výsleších Jakub. Jeho mladší bratr Ondřej měl ale jiné vzpomínky.

Výpovědi z kauzy Kuřim

Soud v kauze Kuřim

"Už na Krásného jsem byl zamčený v komoře. Taky jsem dostal na zadek, když jsem zlobil," vzpomínal chlapec na dobu, kdy ho matka trestala ještě v jejich bytě v Brně-Židenicích.

Nejhorší vzpomínky má Ondra na prázdniny v roce 2006. To mu bylo sedm let a matka spolu se svou sestrou Kateřinou ho odvezla na chatu ve Veverské Bítýšce. Ondra s Jakubem a zřejmě také s Barborou Škrlovou tu byli zavření v klecích na psy.

"Mamka mě bila tyčí a páskem. Do zadečku mě bili i jiní lidi. Byli tam ještě tři. Slyšel jsem mužské hlasy. Měl jsem na hlavě pytel, bílý, neviděl jsem přes něj. Ruce jsem měl svázané. Byl jsem svlečený, bouchali mě do zadečku. Nadávali mi, že mám držet hubu. Pálili mě cigaretou," vzpomínal Ondřej.

Jakub: Na chatě jsem byl víckrát

V červnu po měsíčním pobytu v Klokánku už začal podobně vypovídat i o tři roky starší Jakub. Jeho vzpomínky jsou shodné s Ondřejovými. Jen na rozdíl od něj i od obžaloby tvrdí, že byl na chatě přes léto několikrát.

"Tady je jizva, tady a tady, ještě mám škrábance. Buď mě trochu pořezali, nebo pálili cigaretami. Trošku jsem zlobil," ukazoval Jakub vyšetřovatelům. Přiznal, že rány schválně tajil i před svou lékařkou. O svém utrpení nikomu neřekl celý rok.

"Bál jsem se, že to někomu přitíží, mamka mi to zakazovala," vysvětlil policistům a psychologům.

Když skončilo utrpení v Bítýšce, chlapci žili půl roku v Domě dětí a mládeže Paprsek v brněnském Komárově. Starala se tu o ně Hana Bašová - pedagogická pracovnice, které chlapci říkali teta Nancy. "Byla trochu zlejší," vzpomínal Jakub Přivazovala oba chlapce rukou ke stolu a trestala je, když neposlouchali.

Chlapci dodnes žijí v brněnském zařízení pro děti zvaném Klokánëk
Chlapci dodnes žijí v brněnském zařízení pro děti zvaném Klokánëk | Foto: Ludvík Hradilek

Ondřejovi škola povolila domácí výuku. Učila se s ním teta Kateřina. Jakub chodil do školy na Lesné. Ani tam se ale nikomu nesvěřil. Bál se matky, Nancy i Kateřiny.

Od Silvestra už byl Ondřej u matky - v pronajatém domě v Kuřimi. Téměř půl roku tu bydlel v komoře pod schody, spal na zemi, někdy nahý a svázaný, jedl ze země, učil se. Ven chodil, jen když se měl sprchovat nebo si čistit zuby. Jeho bratr byl stále v Paprsku.

Bratry vysvobodili až policisté na základě udání od souseda z Kuřimi, který náhodou zachytil na obrazovce svého baby setu obraz svázaného a nahého Ondřeje v komoře.

Přiznala se jen matka

Podle žalobkyně Zuzany Zámoravcové si chlapci následky týrání ponesou po celý život. Dodnes žijí v Klokánku Fondu ohrožených dětí.

Celkem je obžalováno šest lidí, kteří chlapce týrali doma, v Paprsku a ve Veverské Bítýšce. Kateřině Mauerové, Kláře Mauerové, Janu Turkovi a Haně Bašové hrozí až dvanáct let vězení. Barboře a Janu Škrlovým osm let.

Klára se v úterý ke všemu přiznala. Kateřina se k týrání blíže nevyjádřila. Jan Turek tvrdí, že nikdy žádné děti netýral. Jenže Jakub ho poznal na fotce. Jan Škrla také všechna obvinění odmítl.

Barbora Škrlová se staví do pozice oběti. Tvrdí, že byla znásilňovaná. Lékaři ale potvrdili, že je panna. 

 

Právě se děje

Další zprávy