Kdo bude plýtvat vodou v době sucha, připlatí si. Ministerstvo chystá stupnici jako při povodních

ČTK ČTK
17. 1. 2016 8:45
Úřady chystají stupně pohotovosti při suchu. Ministerstvo životního prostředí chce jako stupnici použít škálu, která se už nyní vyhlašuje při povodních: normální stav, stav připravenosti na sucho - bdělosti a pohotovosti a krizový stav - nebezpečí a nouze. Výzkumný ústav vodohospodářský už spolupracuje na novele zákona. Obce budou mít plány pro zvládání sucha a prvotní informace o tom, který ze stavů nastává, by vydával Český hydrometeorologický ústav. Podle toho by pak jednotlivé orgány v krajích postupovaly. V případě krize by situaci řešil vládní ústřední krizový štáb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Tak jako u povodní se budou vyhlašovat stupně pohotovosti i v případě sucha. Nová nařízení by se mohla objevit ve věcném záměru novely vodního zákona, kterou připravují ministerstva životního prostředí a zemědělství.

Stupně by byly stejné jako povodňové, tedy normální stav, stav připravenosti na sucho - bdělosti a pohotovosti a krizový stav - nebezpečí a nouze, řekl v ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM Mark Rieder.

"Je to přesná obdoba toho, co je u povodní. A dokonce je to navrženo i tak z hlediska procesního, organizačního, víceméně přesně stejně jako u těch povodní," uvedl Rieder.

Ústav se dlouhodobě zabývá opatřeními proti suchu, v současnosti spolupracuje s MŽP na přípravě zákona. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce se má v novele zákona objevit celá "hlava o suchu" stejně tak, jako jsou tam povodně. "Novela bude obsahovat ale i celou řadu dalších změn," řekl ministr.

Obce, které mají již nyní zpracované protipovodňové plány, tak budou mít i plány pro zvládání sucha. "Starosta obce řekne: Nebudeme napouštět bazény, nebudeme mýt auta, čistit ulice, protože to není nezbytně nutné. Postupně od těchto drobných opatření by to šlo až k ekonomickým opatřením," doplnil náměstek ředitele ústavu Petr Bouška.

Příplatek za nadměrný odběr vody v době sucha

Pokud by občan odebíral více vody, výrazně by si připlatil. K příkladům velkých ekonomických omezení patří zákaz odběrů vody pro pivovary či průmyslové podniky. Odběry vody by mohly být omezené i v energetice. Úplně na konci by podle Riedera nastala omezení pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou.

Sledování a prvotní informace o tom, který ze stavů nastává, by vydával Český hydrometeorologický ústav, podle toho by pak jednotlivé orgány v krajích postupovaly. V případě krize by situaci řešil vládní ústřední krizový štáb.

Stupeň bdělosti tak podle Riedera charakterizuje zemědělské sucho, stupeň pohotovosti pak hydrologické sucho a pokles hladin. Pakliže dojde ke krizovému stavu, jde o socioekonomické sucho, jež má dopad na lidskou společnost a ekonomiku. K nejohroženějším regionům patří Rakovnicko, Střední Polabí a Jižní Morava. Se suchem se nyní potýká Severní Morava.

Všechna omezení jsou podle Riedera nepříjemná z hlediska ekonomických dopadů. Zemědělec, který podniká a potřebuje vypěstovat ředkvičky, tak nebude mít tak velkou úrodu, když nebude moci zavlažovat. "A to je nejmenší možná škoda," poznamenal.

Přestože byl rok 2015 v Česku společně s rokem předchozím nejteplejší od roku 1775, krizový stupeň nahlášen nebyl. A to i přesto, že někde již docházelo k omezení dodávek pitné vody, zejména v obcích závislých na lokálních vodních zdrojích. Dosavadní meteorologické předpovědi ale nasvědčují tomu, že sucho bude pokračovat i letos. Rieder je přesvědčen, že by se minimálně musel vyhlásit stupeň pohotovosti a někde i krizový. To ale nyní kvůli chybějící legislativě nejde.

"Orlík (Orlická přehrada) je stále pod stavem a v Praze se nám to jenom nezdálo, protože průtoky se nadlepšovaly upouštěním z Orlíka. Upouštělo se víc, než tam přitékalo. Tady teklo stále víc než 40 kubíků, i díky tomu Labe v Děčíně bylo vlastně slušné, i když bylo dole," dodal Rieder.

Extrémní sucho bude stejně časté jako povodně, ty už ale Česko umí zvládat, říká hydrolog Mark Rieder. Podle něj je třeba řešit příčiny sucha, musí se změnit třeba hospodaření v krajině. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy