Praha - Tak jako u povodní se budou vyhlašovat stupně pohotovosti i v případě sucha. Nová nařízení by se mohla objevit ve věcném záměru novely vodního zákona, kterou připravují ministerstva životního prostředí a zemědělství.
Stupně by byly stejné jako povodňové, tedy normální stav, stav připravenosti na sucho - bdělosti a pohotovosti a krizový stav - nebezpečí a nouze, řekl v ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM Mark Rieder.
"Je to přesná obdoba toho, co je u povodní. A dokonce je to navrženo i tak z hlediska procesního, organizačního, víceméně přesně stejně jako u těch povodní," uvedl Rieder.
Ústav se dlouhodobě zabývá opatřeními proti suchu, v současnosti spolupracuje s MŽP na přípravě zákona. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce se má v novele zákona objevit celá "hlava o suchu" stejně tak, jako jsou tam povodně. "Novela bude obsahovat ale i celou řadu dalších změn," řekl ministr.
Obce, které mají již nyní zpracované protipovodňové plány, tak budou mít i plány pro zvládání sucha. "Starosta obce řekne: Nebudeme napouštět bazény, nebudeme mýt auta, čistit ulice, protože to není nezbytně nutné. Postupně od těchto drobných opatření by to šlo až k ekonomickým opatřením," doplnil náměstek ředitele ústavu Petr Bouška.
Příplatek za nadměrný odběr vody v době sucha
Pokud by občan odebíral více vody, výrazně by si připlatil. K příkladům velkých ekonomických omezení patří zákaz odběrů vody pro pivovary či průmyslové podniky. Odběry vody by mohly být omezené i v energetice. Úplně na konci by podle Riedera nastala omezení pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou.
Sledování a prvotní informace o tom, který ze stavů nastává, by vydával Český hydrometeorologický ústav, podle toho by pak jednotlivé orgány v krajích postupovaly. V případě krize by situaci řešil vládní ústřední krizový štáb.
Stupeň bdělosti tak podle Riedera charakterizuje zemědělské sucho, stupeň pohotovosti pak hydrologické sucho a pokles hladin. Pakliže dojde ke krizovému stavu, jde o socioekonomické sucho, jež má dopad na lidskou společnost a ekonomiku. K nejohroženějším regionům patří Rakovnicko, Střední Polabí a Jižní Morava. Se suchem se nyní potýká Severní Morava.
Všechna omezení jsou podle Riedera nepříjemná z hlediska ekonomických dopadů. Zemědělec, který podniká a potřebuje vypěstovat ředkvičky, tak nebude mít tak velkou úrodu, když nebude moci zavlažovat. "A to je nejmenší možná škoda," poznamenal.
Přestože byl rok 2015 v Česku společně s rokem předchozím nejteplejší od roku 1775, krizový stupeň nahlášen nebyl. A to i přesto, že někde již docházelo k omezení dodávek pitné vody, zejména v obcích závislých na lokálních vodních zdrojích. Dosavadní meteorologické předpovědi ale nasvědčují tomu, že sucho bude pokračovat i letos. Rieder je přesvědčen, že by se minimálně musel vyhlásit stupeň pohotovosti a někde i krizový. To ale nyní kvůli chybějící legislativě nejde.
"Orlík (Orlická přehrada) je stále pod stavem a v Praze se nám to jenom nezdálo, protože průtoky se nadlepšovaly upouštěním z Orlíka. Upouštělo se víc, než tam přitékalo. Tady teklo stále víc než 40 kubíků, i díky tomu Labe v Děčíně bylo vlastně slušné, i když bylo dole," dodal Rieder.