Začíná éra teplých zim. O Vánocích bude kolem 12°C, sníh leda na horách

Domácí Domácí
18. 12. 2015 14:04
Kdo se těšil na bílé vánoční svátky, bude letos zřejmě zklamán. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) odhadují, že se budou teploty v období Vánoc pohybovat kolem 12°C a dost možná se tak zařadí mezi vůbec nejteplejší Vánoce v historii. Podle sezónního modelu americké agentury NOAA by měly být teplotně a srážkově nadprůměrné také první tři měsíce příštího roku.
Vánoce v Česku budou teplé.
Vánoce v Česku budou teplé. | Foto: Petr Wohlmuth

Praha - Letošní Vánoce se pravděpodobně zařadí mezi nejteplejší v historii dosavadního měření. V posledních patnácti letech byly na konci prosince teploty nejvyšší v roce 2012, kdy v Praze-Libuši naměřili meteorologové téměř 13 °C. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se budou teploty v období Vánoc pohybovat kolem 12 °C.

Poté bude následovat mírné ochlazení na 8 °C, ale ke konci roku se opět oteplí. Meteorologové tak očekávají, že prosinec se do historických tabulek zapíše jako jeden z nejteplejších. Sníh se tak objeví výjimečně na horách, kde budou teploty nižší.

Podle sezónního modelu americké agentury NOAA bude teplotně silně nadprůměrné i první čtvrtletí v novém roce, ve kterém bude také o něco více pršet, než je tomu v tomto období běžně.

Letošní rok vynikal téměř ve všech měsících vysokými teplotami a suchem. Oproti normálnímu stavu tak spadlo o třetinu srážek méně. Letošní listopad byl pak podle měření v pražském Klementinu vůbec nejteplejším od začátku měření na této stanici, které se datuje od roku 1775.

Teplé evropské zimy budou v tomto století pravděpodobně stále četnějším jevem. To ovšem neznamená, že by se nemohly vyskytnout rovněž zimy chladné a se sněhem, ale v konečném součtu prožijeme v budoucnu více teplých zim na úkor těch chladnějších.

"Současně také důsledkem globálního oteplování rostou výkyvy počasí. Je nutné počítat s nezvyklými nárazovými změnami počasí, kdy například teplou zimu mohou narušit náhlé studené epizody se sněhovými kalamitami, které bude vzápětí následovat opět teplé počasí," popsal možné budoucí scénáře Petr Dvořák z českého hydrometeorologického ústavu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy