Začíná éra teplých zim. O Vánocích bude kolem 12°C, sníh leda na horách

Domácí Domácí
18. 12. 2015 14:04
Kdo se těšil na bílé vánoční svátky, bude letos zřejmě zklamán. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) odhadují, že se budou teploty v období Vánoc pohybovat kolem 12°C a dost možná se tak zařadí mezi vůbec nejteplejší Vánoce v historii. Podle sezónního modelu americké agentury NOAA by měly být teplotně a srážkově nadprůměrné také první tři měsíce příštího roku.
Vánoce v Česku budou teplé.
Vánoce v Česku budou teplé. | Foto: Petr Wohlmuth

Praha - Letošní Vánoce se pravděpodobně zařadí mezi nejteplejší v historii dosavadního měření. V posledních patnácti letech byly na konci prosince teploty nejvyšší v roce 2012, kdy v Praze-Libuši naměřili meteorologové téměř 13 °C. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se budou teploty v období Vánoc pohybovat kolem 12 °C.

Poté bude následovat mírné ochlazení na 8 °C, ale ke konci roku se opět oteplí. Meteorologové tak očekávají, že prosinec se do historických tabulek zapíše jako jeden z nejteplejších. Sníh se tak objeví výjimečně na horách, kde budou teploty nižší.

Podle sezónního modelu americké agentury NOAA bude teplotně silně nadprůměrné i první čtvrtletí v novém roce, ve kterém bude také o něco více pršet, než je tomu v tomto období běžně.

Letošní rok vynikal téměř ve všech měsících vysokými teplotami a suchem. Oproti normálnímu stavu tak spadlo o třetinu srážek méně. Letošní listopad byl pak podle měření v pražském Klementinu vůbec nejteplejším od začátku měření na této stanici, které se datuje od roku 1775.

Teplé evropské zimy budou v tomto století pravděpodobně stále četnějším jevem. To ovšem neznamená, že by se nemohly vyskytnout rovněž zimy chladné a se sněhem, ale v konečném součtu prožijeme v budoucnu více teplých zim na úkor těch chladnějších.

"Současně také důsledkem globálního oteplování rostou výkyvy počasí. Je nutné počítat s nezvyklými nárazovými změnami počasí, kdy například teplou zimu mohou narušit náhlé studené epizody se sněhovými kalamitami, které bude vzápětí následovat opět teplé počasí," popsal možné budoucí scénáře Petr Dvořák z českého hydrometeorologického ústavu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy