Začíná éra teplých zim. O Vánocích bude kolem 12°C, sníh leda na horách

Domácí Domácí
18. 12. 2015 14:04
Kdo se těšil na bílé vánoční svátky, bude letos zřejmě zklamán. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) odhadují, že se budou teploty v období Vánoc pohybovat kolem 12°C a dost možná se tak zařadí mezi vůbec nejteplejší Vánoce v historii. Podle sezónního modelu americké agentury NOAA by měly být teplotně a srážkově nadprůměrné také první tři měsíce příštího roku.
Vánoce v Česku budou teplé.
Vánoce v Česku budou teplé. | Foto: Petr Wohlmuth

Praha - Letošní Vánoce se pravděpodobně zařadí mezi nejteplejší v historii dosavadního měření. V posledních patnácti letech byly na konci prosince teploty nejvyšší v roce 2012, kdy v Praze-Libuši naměřili meteorologové téměř 13 °C. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se budou teploty v období Vánoc pohybovat kolem 12 °C.

Poté bude následovat mírné ochlazení na 8 °C, ale ke konci roku se opět oteplí. Meteorologové tak očekávají, že prosinec se do historických tabulek zapíše jako jeden z nejteplejších. Sníh se tak objeví výjimečně na horách, kde budou teploty nižší.

Podle sezónního modelu americké agentury NOAA bude teplotně silně nadprůměrné i první čtvrtletí v novém roce, ve kterém bude také o něco více pršet, než je tomu v tomto období běžně.

Letošní rok vynikal téměř ve všech měsících vysokými teplotami a suchem. Oproti normálnímu stavu tak spadlo o třetinu srážek méně. Letošní listopad byl pak podle měření v pražském Klementinu vůbec nejteplejším od začátku měření na této stanici, které se datuje od roku 1775.

Teplé evropské zimy budou v tomto století pravděpodobně stále četnějším jevem. To ovšem neznamená, že by se nemohly vyskytnout rovněž zimy chladné a se sněhem, ale v konečném součtu prožijeme v budoucnu více teplých zim na úkor těch chladnějších.

"Současně také důsledkem globálního oteplování rostou výkyvy počasí. Je nutné počítat s nezvyklými nárazovými změnami počasí, kdy například teplou zimu mohou narušit náhlé studené epizody se sněhovými kalamitami, které bude vzápětí následovat opět teplé počasí," popsal možné budoucí scénáře Petr Dvořák z českého hydrometeorologického ústavu.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy