Začíná éra teplých zim. O Vánocích bude kolem 12°C, sníh leda na horách

Domácí Domácí
18. 12. 2015 14:04
Kdo se těšil na bílé vánoční svátky, bude letos zřejmě zklamán. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) odhadují, že se budou teploty v období Vánoc pohybovat kolem 12°C a dost možná se tak zařadí mezi vůbec nejteplejší Vánoce v historii. Podle sezónního modelu americké agentury NOAA by měly být teplotně a srážkově nadprůměrné také první tři měsíce příštího roku.
Vánoce v Česku budou teplé.
Vánoce v Česku budou teplé. | Foto: Petr Wohlmuth

Praha - Letošní Vánoce se pravděpodobně zařadí mezi nejteplejší v historii dosavadního měření. V posledních patnácti letech byly na konci prosince teploty nejvyšší v roce 2012, kdy v Praze-Libuši naměřili meteorologové téměř 13 °C. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se budou teploty v období Vánoc pohybovat kolem 12 °C.

Poté bude následovat mírné ochlazení na 8 °C, ale ke konci roku se opět oteplí. Meteorologové tak očekávají, že prosinec se do historických tabulek zapíše jako jeden z nejteplejších. Sníh se tak objeví výjimečně na horách, kde budou teploty nižší.

Podle sezónního modelu americké agentury NOAA bude teplotně silně nadprůměrné i první čtvrtletí v novém roce, ve kterém bude také o něco více pršet, než je tomu v tomto období běžně.

Letošní rok vynikal téměř ve všech měsících vysokými teplotami a suchem. Oproti normálnímu stavu tak spadlo o třetinu srážek méně. Letošní listopad byl pak podle měření v pražském Klementinu vůbec nejteplejším od začátku měření na této stanici, které se datuje od roku 1775.

Teplé evropské zimy budou v tomto století pravděpodobně stále četnějším jevem. To ovšem neznamená, že by se nemohly vyskytnout rovněž zimy chladné a se sněhem, ale v konečném součtu prožijeme v budoucnu více teplých zim na úkor těch chladnějších.

"Současně také důsledkem globálního oteplování rostou výkyvy počasí. Je nutné počítat s nezvyklými nárazovými změnami počasí, kdy například teplou zimu mohou narušit náhlé studené epizody se sněhovými kalamitami, které bude vzápětí následovat opět teplé počasí," popsal možné budoucí scénáře Petr Dvořák z českého hydrometeorologického ústavu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy