Varovná předpověď: Příští rok přibudou miliony hladovějících a nemocných, může za to El Niňo

Zahraničí Zahraničí
31. 12. 2015 8:00
Síla pravidelně se opakujícího fenoménu se projevila už letos: rok 2015 byl nejteplejším v historii měření. V příštím roce krize zasáhne nejdříve Afriku. Jídla bude mít nedostatek zřejmě už v únoru, hladem tu bude trpět přes 30 milionů lidí, třetina z nich v Etiopii. V průběhu roku pak dopady klimatického fenoménu zasáhnou Latinskou Ameriku. El Niňo se projevuje zeslabením studeného Peruánského proudu a větru vanoucího z východu na západ. S tím souvisí oteplení oceánských vod u amerického pobřeží, obvykle kolem Vánoc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V roce 2016 ve světě vzroste počet hladovějících a nemocných lidí, a to v řádu milionů. Tvrdí to humanitární organizace.

Způsobí to jev zvaný El Niňo. Česky "chlapeček".

Vlivem klimatického fenoménu bude mnoho oblastí trpět suchem, jiné regiony se naopak musí připravit na silné záplavy.

Letošní cyklus El Niňa, který se promítne ještě do začátku příštího roku, je nejsilnější od doby, kdy se o něm začaly vést záznamy. Rok 2015 byl nejteplejším v dějinách měření.

Povodně v Paraguay.
Povodně v Paraguay. | Foto: Reuters

V tropických oblastech klesly srážky

"Podle některých měření už tohle bylo to nejsilnější El Niňo v historii záznamů. Záleží na tom, jak přesně to měříte," popisuje situaci v roce 2015 Nick Klingaman z univerzity v britském Readingu.

El Niňo

El Niňo je klimatický jev, který se projevuje zeslabením studeného Peruánského proudu a větru vanoucího z východu na západ a s tím souvisejícím oteplením oceánských vod u amerického pobřeží.

Například na pobřeží Severní i Jižní Ameriky přináší silné srážky. Vliv jevu El Niňo ale nepřímo pociťují i obyvatelé dalších částí světa.

Tento klimatický fenomén se vrací pravidelně v rozmezí dvou až sedmi let, většinou ke konci kalendářního roku.

"V mnoha tropických zemích jsme svědky velkého poklesu srážek v rozmezí 20-30 procent. Velké sucho zažila Indonésie. Indický monzun byl asi 15 procent pod normálem a prognózy pro Brazílii a Austrálii hovoří o slabších monzunech."

Předpokládaná krize v příštím roce zasáhne ze všeho nejdřív Afriku, nedostatek jídla dosáhne vrcholu zřejmě už v únoru. Například v jihoafrickém státě Malawi budou podle odhadů pomoc zvnějšku jen do března potřebovat asi 3 miliony lidí, varuje server BBC.

Na celém kontinentu by pak v příštím roce mohlo hladem trpět přes 30 milionů lidí, třetina z nich v Etiopii.

"Miliony lidí v místech, jako je Etiopie, Haiti, Papua-Nová Guinea, už dopady sucha a menší úrody pociťují," tvrdí Jane Cockingová z organizace Oxfam. "Urgentně do těchto oblastí potřebujeme dostat pomoc, abychom se ujistili, že tito lidé budou mít dostatek jídla a vody."

Povodně v americkém Missouri.
Povodně v americkém Missouri. | Foto: Reuters

El Niňo přitíží chudým i bohatým

Pokračující El Niňo v příštím roce podle humanitárních pracovníků přitíží lidem, kteří už teď bojují s nepřízní osudu. Například obyvatelům válkami zničených zemí, připomíná BBC.

Kvůli válkám už podle OSN muselo z domova utéct na 60 milionů lidí.

V průběhu roku krize podporovaná fenoménem El Niňo zřejmě zasáhne i Latinskou Ameriku.

Výkyvy počasí, prudké deště i sucha se už podepsaly na životě v řadě zemí Střední Ameriky. V lednu mají oblast zasáhnout další povodně.

Dopady El Niňa pocítí i lidé z vyspělejších západních zemí. Ne okamžitě, ale posléze se projeví například v rostoucích cenách potravin.

"Zabere to nějaký čas, než se dopady El Niňa 'prokoušou‘ skrze sociální a ekonomické systémy," tvrdí Klingaman. "Historicky ceny základních potravin vzrostly o 5 až 10 %. Projeví se to především na plodinách, jako je káva a rýže, cukr a kakao."

El Niňo bude pravděpodobně slábnout už v jarních měsících. Vědci ale varují, že po "chlapečkovi“ často přichází "holčička", neboli La Niňa. "Na místa, která vysuší El Niňo, může La Niňa příští rok přinést povodně," varuje Klingaman. "Je to nebezpečné stejně, jenom opačným způsobem."

 

Právě se děje

Další zprávy