Kauza MUS: Policisté zabavili další majetek za miliony

ČTK ČTK
8. 10. 2014 14:01
Přestože se případ tunelování Mostecké uhelné společnosti táhne již několik let, nepodaří se ho uzavřít ani do konce letošního roku.
Jeden z obviněných exmanažerů Mostecké uhelné společnosti Jiří Diviš.
Jeden z obviněných exmanažerů Mostecké uhelné společnosti Jiří Diviš. | Foto: ČTK

Olomouc - Policistům se podařilo zabavit další část majetku v kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS). Podle žalobce Petra Šeredy z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci jde o dalších několik set milionů korun od společnosti, která v případu figuruje.

Hodnota zabaveného majetku se tak nyní vyšplhala přes 1,6 miliardy korun. Rozsáhlou kauzu, která zaměstnává policii i žalobce několik let, se do konce roku ukončit nepodaří. Chybí ještě část důkazního materiálu ze zahraničí.

"Celková částka zajištěného majetku v této kauze je v této chvíli 1,65 miliardy korun. U dané společnosti se nám podařilo zabavit majetek v hodnotě několik set milionů korun," řekl Šereda. Jméno společnosti státní zástupce prozradit nechtěl, podle něj ale v případu figuruje.

Kauza nebude uzavřena do konce roku

Policie na konci roku 2012 šesti bývalým manažerům a vlastníkům, kteří jsou v kauze podezřelí, obstavila majetek v Česku kvůli obavě, aby jej nepřepsali na příbuzné nebo nepřevedli do zahraničí. Podstatná část patřila miliardáři Luboši Měkotovi, který však loni zemřel.

Malou část jeho zablokovaného majetku vrátila policie v polovině roku jeho sestře, která je jeho jedinou dědičkou. Podle žalobce po jeho smrti bylo potřeba prokázat, že jeho majetek má souvislost s výnosy z trestné činnosti.

"Šetření jsme ukončili, z 95 procent původně zajištěný majetek zůstal zajištěný, menší část majetku byla odblokována," doplnil Šereda. Podle něj se však i přes tyto kroky nyní původní hodnota zabaveného majetku ještě zvýšila.

Podle žalobců se kauzu ukončit do konce letošního roku, jak se původně domnívali, nepodaří.

"Stále nemáme vyřízeny všechny právní pomoci. Nyní by se měly provádět výslechy ještě ve Francii a v Itálii, což by snad mohlo být do konce října. Řadu dokumentů očekáváme ještě ze Švýcarska, které se musí ještě přeložit a vyhodnotit. Spis na konci roku tak kompletní zřejmě nebude, přesune se do příštího roku," podotkl státní zástupce Šereda.

Obvinění z podvodu a praní špinavých peněz

Exmanažery MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého švýcarský soud za podvody a praní špinavých peněz potrestal nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Muži trvají na své nevině a proti verdiktu soudu se odvolali.

V ČR pětice mužů čelí trestnímu stíhání pro zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS.

Viní je také z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

Vedle bývalých manažerů dolů jsou od loňského podzimu v kauze stíháni také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora a zbrojař Pavel Musela. Sýkora čelí obvinění z přijímání úplatku a Musela z podplácení.

Oběma hrozí až pět let vězení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS.

 

Právě se děje

Další zprávy