Kauza Kuřim: Lékařka měla jizvy za kousnutí čmeláka

Lenka Smyčková
4. 7. 2008 10:55
Soud rozhoduje o vině lékařky z kauzy Kuřim
Klára Mauerová přichází do jednací síně Krajského soudu v Brně
Klára Mauerová přichází do jednací síně Krajského soudu v Brně | Foto: Attila Racek

Kauza Kuřim

Čtěte také SPECIÁL:

Brno - Měli na těle stopy po týrání, ale jejich lékařka mlčela. Hlavní proces v kauze týraných dětí má sice přestávku, ale dnes pokračuje hlavní líčení procesu číslo dvě.

Před Městským soudem v Brně se zpovídá obvodní lékařka Ondřeje a Jakuba Mauerových, obětí dosud nejhoršího týrání dětí, které se v Česku podařilo odhalit.

Doktorku Milenu Smékalovou obžaloba viní z toho, že neinformovala policii, přestože měli chlapci na těle stopy po týrání.

"Lékařka o ničem nevěděla a nemohla tomu zabránit. Vše bylo promyšlené a postavené na tom, že mi věřila," hájila dnes lékařku u soudu matka týraných chlapců Klára Mauerová.

Jako ve všech předchozích soudních jednáních Klára, která tentokrát stanula před soudem jako svědek, přerušovala svou výpověď vzlykáním.

Mauerová: Mí blízcí kvůli mně trpí

"V celém případu je více lidí, kteří mi pomáhali na základě dlouholeté důvěry. Teď trpí, jsou vláčeni soudy i médii," litovala Mauerová.

Na závěr své výpovědi se otočila k obžalované lékařce a omlouvala se jí. Smékalová přikyvovala se slzami v očích.

"Byla to vzorná matka," řekla už dříve, proč neměla podezření, že chlapci jsou týráni. Kláru znala již od dětského věku.

Vymýšlel si i týraný chlapec

Největší zranění na tělech obou chlapců vznikla v srpnu 2006 na chatě ve Veverské Bítýšce. Chlapcům po nich zůstaly na těle jizvy po řezání a pálení cigaretami.

Na podzim se pak Ondřej s Jakubem nedostavili k povinné preventivní prohlídce. Klára je opakovaně omluvila kvůli zdravotním potížím. Také jakékoli onemocnění v této době konzultovala jen po telefonu.

Dnes před soudem připustila, že tak společně se sestrou Kateřinou, která v té době o chlapce pečovala, činily proto, aby si nikdo nevšimnul jizev.

Jakub nakonec dorazil na prohlídku s tetou Kateřinou. Lékařka si všimla tří jizev na stehně. Jakub jí řekl, že ho kousnul čmelák.

Ondřej byl na prohlídce v prosinci s matkou. Lékařka si žádných zranění nevšimla. "V té době trošku přibral, vypadal dobře," řekla Mauerová.

Tvrzení Smékalové se nelíbí lidem z brněnského Klokánku, kde nyní oba chlapci žijí. Podle nich byly stopy po týrání patrné ještě v květnu 2007.

 

Právě se děje

Další zprávy