Kauza Kuřim: Psychický stav týraných chlapců se horší

Jiří Hloušek, spolupracovník Aktuálně.cz
26. 6. 2008 16:44
U soudu zaznělo, jak se daří týraným bratrům z Kuřimi
Každá zmínka o matce chlapce rozruší
Každá zmínka o matce chlapce rozruší | Foto: Attila Racek

Kauza Kuřim

Čtěte také SPECIÁL:

Brno - Nikdy už nikomu neuvěří a s nikým nenaváží hlubší vztah. Takové vyhlídky do života mají malí bratři, které týrali jejich nejbližší.

Úděsný rok života plný týraní zřejmě poznamená osmiletého Ondřeje a jeho desetiletého bratra Jakuba navždy. U Krajského soudu v Brně, který projednává kuřimskou kauzu,to dnes potvrdila znalkyně z oblasti psychologie Marta Skulová.

"Byl to masivní zásah do psychického vývoje dítěte. Vinou posttraumatické stresové poruchy budou chlapci nedůvěřiví, citově ploší, tedy s omezenou možností navázat hlubší vztah."

Jejich nejbližší je svazovali, zavírali do klecí, pálili, řezali, dusili i topili a zřejmě i osahávali. To vše se záměrem vychovat poslušné a na rodině nezávislé jedince.

Děti teď všechny své tyrany vnímají negativně, každá zmínka o vlastní mámě je rozruší.

Jakub: Ty jizvy se mi vrací

Se svými bolestnými tajemstvími se chlapci postupně svěřovali pracovníkům brněnského zařízení Klokánek, kam byli svěřeni do náhradní péče.

Jeho vedoucí Ditta Pokorná popsala stav, ve kterém chlapce přijali: "Zpočátku mluvili tiše, trpěli zimnicí, na těle měli šrámy. Říkali, že jim je udělali sršni, když byli v týpí. Velmi intenzivně vyhledávali fyzický kontakt, objetí."

Psycholožka Marta Skulová čeká na výslech
Psycholožka Marta Skulová čeká na výslech | Foto: Jiří Hloušek

Nejprve všechny hrůzné zážitky zapírali. Postupem času však začali trauma ventilovat.

"Byli jsme v takové kleci jako pro psa. Bolely mě nožičky, byli jsme tam dlouho, byl tam bráška a já," citovala Pokorná staršího ze sourozenců a dodává: "Jakub opakoval, že se mu tu jizvy vrací. Myslel tím týrání."

Starší chlapec však také řekl, že nikdy neřekne vše, co zažil. 

Jeho bratr Ondra byl nejdříve zmatený, bez základních návyků, nezvyklý na běžné situace. "Měl problémy s koordinací, když přišel do koupelny, neuměl si rozsvítit, nevěděl co s dveřmi."

Ondra ani nedokázal normálně jíst. "Odmítal přijímat teplé jídlo, chtěl pouze suchou stravu, tedy nenamazaný rohlík, suché těstoviny," vypověděla Pokorná.

Na prostředí a společnost i běžnou stravu v Klokánku si chlapci postupem času nakonec přivykli.

Přemýšlivý Jakub a milý Ondra

Staršího Jakuba vnímá Pokorná i Skulová jako hyperaktivního, přemýšlivého a inteligentního. "Události na něj právě dolehly více, jeho aktuální psychický stav se bohužel horší. Má potíže s agresivitou, je nedůvěřivý."

"Ondra rád navazoval kontakt, byl milý," vzpomíná Pokorná. Ondřejovi odloučení od rodiny prospívá, dle Skulové byl díky své psychice vůči týrání odolnější.

Jako většina týraných dětí vnímají chlapci jako příčinu chování svých blízkých sami sebe, věří tomu, že vše se jim dělo proto, že zlobili.

Anička je bohem vyvolená

Skulová se domnívá, že utrpení, kterému byli chlapci vystaveni, mělo vést k otrocké závislosti na Aničce. "Všechny vztahy jim byly zpřetrhány, aby byly na Aničce naprosto závislé. Aničku zbožňovali a Jakub ji opakovaně nazval Bohem vyvolenou."

Opětovný propad psychického stavu chlapců přinesly zásadní obraty v kuřimské kauze. Například, když novináři vystopovali Barboru Škrlovou v Norsku.

Oba vnímali Barboru Škrlovou alias Aničku jako člena rodiny. "Byla moc nemocná, museli jí píchat injekce. Po nich byla veselá," svěřil se Pokorné Ondřej.

Skulová dodává, že kluci nejsou schopni se vypořádat s realistickým pojetím Aničky, proto ji stále vnímají pozitivně.

"Jako důsledek si chlapci nesou poruchy nálad, fóbie, poruchy spánku, vývojovou regresi, narušení psychického vývoje a deprivace s trvalými následky," uvedla žalobkyně Zuzana Zámoravcová.

Skulová nedoporučila další výslechy dětí, návrat k drastickým zážitkům je pro ně velmi bolestný.

Soudní líčení pokračuje zítra neveřejnou prezentací videozáznamů a výslechem znalce náboženských sekt.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 39 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy