Kauza Kuřim: Psychický stav týraných chlapců se horší

Jiří Hloušek, spolupracovník Aktuálně.cz
26. 6. 2008 16:44
U soudu zaznělo, jak se daří týraným bratrům z Kuřimi
Každá zmínka o matce chlapce rozruší
Každá zmínka o matce chlapce rozruší | Foto: Attila Racek

Kauza Kuřim

Čtěte také SPECIÁL:

Brno - Nikdy už nikomu neuvěří a s nikým nenaváží hlubší vztah. Takové vyhlídky do života mají malí bratři, které týrali jejich nejbližší.

Úděsný rok života plný týraní zřejmě poznamená osmiletého Ondřeje a jeho desetiletého bratra Jakuba navždy. U Krajského soudu v Brně, který projednává kuřimskou kauzu,to dnes potvrdila znalkyně z oblasti psychologie Marta Skulová.

"Byl to masivní zásah do psychického vývoje dítěte. Vinou posttraumatické stresové poruchy budou chlapci nedůvěřiví, citově ploší, tedy s omezenou možností navázat hlubší vztah."

Jejich nejbližší je svazovali, zavírali do klecí, pálili, řezali, dusili i topili a zřejmě i osahávali. To vše se záměrem vychovat poslušné a na rodině nezávislé jedince.

Děti teď všechny své tyrany vnímají negativně, každá zmínka o vlastní mámě je rozruší.

Jakub: Ty jizvy se mi vrací

Se svými bolestnými tajemstvími se chlapci postupně svěřovali pracovníkům brněnského zařízení Klokánek, kam byli svěřeni do náhradní péče.

Jeho vedoucí Ditta Pokorná popsala stav, ve kterém chlapce přijali: "Zpočátku mluvili tiše, trpěli zimnicí, na těle měli šrámy. Říkali, že jim je udělali sršni, když byli v týpí. Velmi intenzivně vyhledávali fyzický kontakt, objetí."

Psycholožka Marta Skulová čeká na výslech
Psycholožka Marta Skulová čeká na výslech | Foto: Jiří Hloušek

Nejprve všechny hrůzné zážitky zapírali. Postupem času však začali trauma ventilovat.

"Byli jsme v takové kleci jako pro psa. Bolely mě nožičky, byli jsme tam dlouho, byl tam bráška a já," citovala Pokorná staršího ze sourozenců a dodává: "Jakub opakoval, že se mu tu jizvy vrací. Myslel tím týrání."

Starší chlapec však také řekl, že nikdy neřekne vše, co zažil. 

Jeho bratr Ondra byl nejdříve zmatený, bez základních návyků, nezvyklý na běžné situace. "Měl problémy s koordinací, když přišel do koupelny, neuměl si rozsvítit, nevěděl co s dveřmi."

Ondra ani nedokázal normálně jíst. "Odmítal přijímat teplé jídlo, chtěl pouze suchou stravu, tedy nenamazaný rohlík, suché těstoviny," vypověděla Pokorná.

Na prostředí a společnost i běžnou stravu v Klokánku si chlapci postupem času nakonec přivykli.

Přemýšlivý Jakub a milý Ondra

Staršího Jakuba vnímá Pokorná i Skulová jako hyperaktivního, přemýšlivého a inteligentního. "Události na něj právě dolehly více, jeho aktuální psychický stav se bohužel horší. Má potíže s agresivitou, je nedůvěřivý."

"Ondra rád navazoval kontakt, byl milý," vzpomíná Pokorná. Ondřejovi odloučení od rodiny prospívá, dle Skulové byl díky své psychice vůči týrání odolnější.

Jako většina týraných dětí vnímají chlapci jako příčinu chování svých blízkých sami sebe, věří tomu, že vše se jim dělo proto, že zlobili.

Anička je bohem vyvolená

Skulová se domnívá, že utrpení, kterému byli chlapci vystaveni, mělo vést k otrocké závislosti na Aničce. "Všechny vztahy jim byly zpřetrhány, aby byly na Aničce naprosto závislé. Aničku zbožňovali a Jakub ji opakovaně nazval Bohem vyvolenou."

Opětovný propad psychického stavu chlapců přinesly zásadní obraty v kuřimské kauze. Například, když novináři vystopovali Barboru Škrlovou v Norsku.

Oba vnímali Barboru Škrlovou alias Aničku jako člena rodiny. "Byla moc nemocná, museli jí píchat injekce. Po nich byla veselá," svěřil se Pokorné Ondřej.

Skulová dodává, že kluci nejsou schopni se vypořádat s realistickým pojetím Aničky, proto ji stále vnímají pozitivně.

"Jako důsledek si chlapci nesou poruchy nálad, fóbie, poruchy spánku, vývojovou regresi, narušení psychického vývoje a deprivace s trvalými následky," uvedla žalobkyně Zuzana Zámoravcová.

Skulová nedoporučila další výslechy dětí, návrat k drastickým zážitkům je pro ně velmi bolestný.

Soudní líčení pokračuje zítra neveřejnou prezentací videozáznamů a výslechem znalce náboženských sekt.

 

Právě se děje

Další zprávy