Praha - Pražský městský soud uložil tříletou podmínku bývalému jednateli společnosti Venturon Investment Leopoldu Klimusovi, který se podle obžaloby podílel na vytvoření obří fiktivní pohledávky vůči státnímu podniku Čepro za 2,6 miliardy korun.
Klimus také nesmí deset let vykonávat funkci ve statutárním orgánu firmy a na stejnou dobu má zakázaný pobyt na území Prahy. Rozsudek je pravomocný, neboť se obžalovaný i státní zástupce vzdali práva na odvolání. Potvrdila to mluvčí soudu Markéta Puci.
Společnost Venturon Investment podle spisu získala pohledávku od firmy Bena, která od roku 1994 využívala nádrže Čepra ke skladování pohonných hmot. Pohledávka měla být za palivo o objemu přes 208 tisíc tun, které údajně Bena u Čepra skladovala, ale nedostala je zpět.
Za tuto fiktivní transakci z roku 2002 pak měl vzniknout dluh na daních ve výši zhruba 2,6 miliardy korun.
Čepro to popíralo s tím, že v té době už Bena u něj žádné palivo neměla. Nárok označovalo za fiktivní a vykonstruovaný. Peníze údajně chtěla v minulosti z Čepra podvodně vylákat skupina kolem uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, která prý pohledávku vytvořila v době, kdy ve firmě panoval chaos v evidenci pohonných látek.
"Soudem potvrzená fiktivnost těchto obchodů bude mít zcela zásadní vliv na další průběh souvisejících soudních řízení," reagovalo v tiskové zprávě Čepro, které je státním distributorem paliv.
Neexistující palivo
Společnost Venturon Investment a další neprůhledné firmy totiž v civilním řízení usilují o vydání neexistujících pohonných hmot.
Soud Klimuse potrestal za pokus o podvod, jehož se dopustil tím, že podepsal smlouvu o nákupu pohonných hmot mezi firmami Venturon Investment a Bena, ačkoliv musel vědět, že transakce slouží k vytvoření fikce, která měla sloužit k oklamání celníků i Čepra.
Policie případ vyšetřovala několik let. Původně v této kauze figurovali také bývalí jednatelé firmy Bena Milan Vomela a Miroslav Poláček, jejichž stíhání však zastavila loňská amnestie.
Tato kauza je pouze jedním z trestních řízení, která se týkají podivných obchodů v souvislosti s Čeprem nebo firmou Bena. Soudy například řeší údajnou snahu o vytunelování Čepra, kterou podle obžaloby inicioval Krejčíř se svou zločineckou skupinou.
V další kauze se soudy zabývají fiktivními obchody s pohonnými hmotami mezi společností Bena a Tukový průmysl Ostrava, kterou loňská amnestie prezidenta Václava Klause nezastavila.