Aktuálně.cz: Proč si vás budoucí premiér Babiš vybral do čela ministerstva vnitra? Jaký bude váš úkol?
Lubomír Metnar: To je spíše otázka na pana Babiše, do detailu jsme nediskutovali, proč si vybral zrovna mě.
Určitě vám ale řekl, proč se chce sejít.
Když připravoval nominace na ministry, tak on sám nebo jeho tým zjišťoval reference na různé lidi.
Tak vám jistě řekl, z jakého důvodu si vás vybral.
Byla to určitě otázka mých zkušeností z policie, kde jsem působil skoro čtvrt století a vyšetřoval jsem nejzávažnější trestné činy, a také mé zkušenosti ze státní a privátní sféry, kde působím v oblasti bezpečnosti a kontroly.
Co bude vaší prioritou v čele ministerstva vnitra? Určitě jste to s panem Babišem probírali.
Resort vnitra je významný a citlivý. A roky jsem z něj pryč. Nemohu tedy nyní říct, čím se začnu prioritně zabývat. Kdybych začal střílet od boku, bude to z mé strany hochštaplerství. Nevím, v jakém aktuálním stavu je ministerstvo ani státní služba, která pod resort spadá, ani v jaké kondici jsou bezpečnostní sbory, co je nejvíc trápí a co je potřeba rychle řešit. Budu se muset, pokud se nakonec ministrem stanu, sejít se všemi představiteli složek. Samozřejmě o fungování resortu nějakou představu mám, ale je vhodné probrat ji nejprve s těmi, kterých se týká.
Jaké máte vztahy s bývalým ministrem vnitra Martinem Pecinou, který má blízko k prezidentovi Zemanovi? Nevybral si vás pan Babiš kvůli tomu?
Určitě ne, vůbec. Co se pana Peciny týká, my spolu komunikujeme velmi zřídka, od konce na ministerstvu bych naše schůzky spočítal na prstech jedné ruky.
Máme v tuto chvíli nezávislou policii? Někteří zástupci hnutí ANO říkají, že nemáme.
Vždy jsem věřil, že máme. Některé mediální informace ale ve mně vzbuzují pochybnosti. Můj pocit však pramení pouze z mediálních informací, o kterých nevím, jestli jsou pravdivé a jestli policie, třeba i úmyslně, není poškozována.
Jak se vám bude pracovat pod premiérem, který obviňuje policii z podjatosti a říká, že není nezávislá?
Otázkami nezávislosti, stejně jako otázkou zvyšování důvěryhodnosti policie se určitě budu zabývat. Pokud budoucí premiér má pochybnosti, budu to chtít zanalyzovat a vědět, kde jsou ty problémy, a odstraňovat je. Policie má a musí být funkční, efektivní a nezávislá.
Bude to případně znamenat výměnu policejního prezidenta?
Personální otázky jsou velmi předčasné. Zatím jsem pouze kandidát, uvidíme, jak to dopadne.
V Česku posilují proruské tendence. Jak vy vidíte důvěru v NATO a EU?
To je velmi důležitá otázka. Co se týče hrozeb: vnímám hrozby Ruska, Číny, Severní Koreje. Řešení širších otázek bezpečnosti je velmi komplexní problém, na který se nedá odpovědět jednou větou.
V Evropské Unii a NATO musíme zůstat
Jaký je váš názor na členství v NATO a EU?
Je nutné v nich zůstat, jsem jejich zastáncem. Není pravda, že bych kdy zastával názor o vystoupení z těchto struktur.
Tyto názory zastávalo ale podle vyjádření na sociálních sítích hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita (BOS), jehož jste byl členem.
BOS vzniklo na začátku tohoto roku. Setkávám se s řadou bývalých kolegů a při neformálních setkáních jsme diskutovali problémy bezpečnosti Česka s ohledem na mezinárodní situaci a tak dále. Na začátku to mělo být spojení odborníků na bezpečnost a chtěli jsme se vyjadřovat k otázkám bezpečnosti. To byla naše idea. Ale pak se tam začali objevovat další lidé a má angažovanost skončila v červnu po třech měsících. S vyjádřením o vystupování z NATO a EU nesouhlasím.
Ale nemůžete popřít, že se tendence k vystoupení z EU a NATO v hnutí BOS objevovaly…
Budete překvapen, nevěděl jsem o tom. A bylo to pro mě nemilým překvapením, když mi to začalo být ve středu podsouváno. Mé působení v BOS nebylo prioritní, a jak jsem řekl, ukončil jsem je v červnu.
Můžete zaručit, že policii uchráníte politických vlivů, například na vyšetřování kauzy Čapí hnízdo?
Mohu to naprosto zaručit. Je to i můj profesionální přístup. Co se samotných kauz týká, vím o nich jenom to, co zveřejnila média.
Kauzu jste ale jistě zaznamenal, jak na ni pohlížíte? Říkal jste, že máte některé pochybnosti o práci policie.
Mám pochybnosti jenom na základě mediálních vystoupení. Musím to vyhodnotit. Nevím, jak to je. Když se zaměřím pouze na mediální informace, pak to ve mně nějaké pochybnosti vzbuzuje. Budu ale chtít vidět, jaký je objektivní stav. Budu chtít mluvit s jednotlivými lidmi a budu chtít, aby se mi k tomu vyjádřili a řekli, jak to vypadá.
Myslíte zrovna tuhle kauzu?
Ne. Myslím stav policie. Protože k policii mám blízko, dlouho jsem tam působil, nemohl jsem nezaznamenat mediální dehonestaci policie.
Trošku jste mi utekl z otázky k Čapímu hnízdu, která se týká budoucího premiéra. Jak na ni pohlížíte?
Abych mohl vyjádřit profesionální názor, své stanovisko, musím znát informace. Samozřejmě jen ty, které vůbec mohu vědět, protože v žádném případě nelze zasahovat do živých kauz. Až na základě toho si lze udělat názor. Když se budeme držet jenom prezentovaných informací, tak ta kauza ve mně určité pochybnosti vzbuzuje. Protože pokud se nemýlím, tak stíhaných poslanců je více. Z toho, jak rychle přišla žádost o vydání pouze některých (Babiše a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, pozn. red.), mám trošku smíšené pocity.
Co když zjistíte, že je všechno v pořádku? Budete tu kauzu bránit i před budoucím premiérem?
Samozřejmě, nezávislost vyšetření kauzy je prioritní. Žádné zasahování nebude.
Andrej Babiš obviňuje policistu Nevtípila, který kauzu Čapí hnízdo vyšetřuje, že je veden kmotry. Znáte toho vyšetřovatele a myslíte si, že takové vyjádření budoucího premiéra je v pořádku?
Toho vyšetřovatele v žádném případě neznám a o té kauze nevím nic mimo to, co je v médiích. Já nevím, co k tomu pana budoucího premiéra vede, jestli ty informace má. To je spíš otázka na něho. Mě bude samozřejmě zajímat, jestli tam byla nějak narušena nezávislost nebo objektivita vyšetřování. Budu chtít znát okolnosti vyšetřování. Rovnou upozorňuji, nebudu chtít znát informace ze živých spisů, ale okolnosti.
Skončíte nyní u miliardáře Jana Světlíka a ve všech orgánech Vítkovic? Nebo zůstanete na svém místě, i když budete ministrem vnitra?
Pokud bych byl ministrem vnitra, tak ve Vítkovicích skončím. To je úplně logické, protože jsem i ve statutárních orgánech společnosti, v kontrolních orgánech. Takže pokud budu jmenován, okamžitě skončím na současných místech, protože se to neslučuje. Můj názor je, že odborné práce by měli dělat odborníci. Ne ve všech případech tomu tak je. A myslím si, že v takových případech je třeba mít jednu židli, jít tam s určitým rizikem, nedržet si nějaká zadní vrátka a věnovat se tomu naplno.
Mluvil jste o hrozbách z Ruska a Číny. Svět v posledních letech čelí dezinformacím, které mají pramenit právě z Ruska. Jak vnímáte boj proti dezinformacím a propagandě, která se tady začala šířit poslední léta? Určitě víte, že na vnitru vznikl specializovaný tým.
Já si myslím, že propaganda je dlouholetá metoda, která je používaná po celém světě. Co se týče konkrétně ministerstva vnitra, dezinformace a hoaxy se dlouho systémově neřešily. Centrum proti dezinformacím na vnitru podporuji.
Měla by být zachována nezávislost veřejnoprávních médií v současné podobě?
Těžká otázka. Měla by být zachována, ale čím víc nad tím přemýšlím, tím víc začínám o tomto tématu polemizovat. Ale na rychlou otázku rychlá odpověď: Měla by být zachována.
Jedna z věcí, které budete jako ministr vnitra řešit, jsou kvóty, migrace, uprchlická krize. Jaký je váš postoj k uprchlickým kvótám?
Nelegální migrace je velké téma. Za mého působení na vnitru jsem opakovaně navštívil Jordánsko a jeden z největších uprchlických táborů Zatárim s programem Medevac. Snažili jsme se tam pomáhat. Stávající směr ministerstva vnitra u kvót je dobrý a já v tomto směru chci pokračovat.
Ještě zpět k personálním otázkám. Nebudete chtít přijmout k policii Roberta Šlachtu, který odešel kvůli reorganizaci? A co si vůbec myslíte o reorganizaci policie?
Obecně: když odejdou zkušení odborníci, jednak je to škoda pro sbor a zadruhé pro občany. Co se týče personálních otázek, na to vám nedokážu odpovědět a myslím, že jsou předčasné.
A co si myslíte o reorganizaci policie?
Prošel jsem několika reorganizacemi jako policista. Obecně vám řeknu, že reorganizace celorepublikových útvarů byla dlouhodobě diskutovaná ještě za mého působení. Ale co se týče samotné reorganizace, budu chtít vědět, co přinesla, jaká měla negativa, s čím je spojena a tak dále. Určitou pochybnost z hlediska rychlosti policejní reorganizace mám.
U policie jste byl už před revolucí. Co jste dělal?
K policii jsem nastoupil v roce 1988 a byl jsem ve škole. Na jaře roku 1989 jsem se vrátil do Ostravy a nastoupil na obvodní oddělení Ostrava-Poruba. Vše je dohledatelné. Moje kariéra začala odspoda. Rovnou říkám, že jsem nebyl nasazen proti žádným protestujícím. Kdybych byl… to by pro vás bylo sousto, co?
Byl jste členem pohotovostního pluku SNB?
Když jsem v roce 1988 nastupoval k policii, tak to bylo do základní policejní školy. Zda to byl pohotovostní pluk Veřejné bezpečnosti… Dneska si nevzpomínám, že by se to tak jmenovalo. Je to základní policejní škola, která byla v Praze.
Byl jste někdy nasazen proti demonstrantům?
To samozřejmě nebyl. Ta škola měla normální vojenský řád, když se učilo, chodilo se do stráží, do služeb, pohotovosti se držely. Jako devatenáctiletý kluk jsem tím prošel. A nevidím v tom nic špatného. Nastupoval jsem prostě v tuto dobu.
Chápu, tyto otázky ale musí padnout. Nebyl jste tedy nasazen, ale nevzpomínáte si, jak se ten útvar jmenoval.
Byla to určitě škola, jestli tam byl nějaký dovětek, škola, policejní pluk a tak dále, to nevím. Stejně jsem pak byl na důstojnické škole a v rámci ní opět byla cvičení, pohotovost a tak dále. Jako policista jste musel poslechnout rozkaz. Měl jste dvě možnosti: buď odejít, nebo uposlechnout rozkaz. Ale od začátku roku jsem byl v Ostravě-Porubě. A nikdy jsem nebyl nasazen proti demonstrantům. A v roce 1989 jsem ani nebyl v Praze. Nebyl jsem členem KSČ a ani čekatelem.