Anketa: Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Liberce?

Domácí Domácí
29. 9. 2014 20:45
Deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Liberce s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv - Ladislav Dzan

Ladislav Dzan (Unie pro sport a zdraví)

1) Liberec nemá městského architekta. Jste pro to, aby byla tato funkce zřízena?
Ano.


2) Mnohým lidem vadí v Liberci velký počet bezdomovců. Jak byste tento problém řešil?
Podle ankety občany Liberce nejvíce trápí a) nezaměstnanost, b) kriminalita, c) dluhy města, d) stav silnic, e) korupce, f) Romové. Ano, jako v každém městě jsou bezdomovci (mohou působit drobnou kriminalitu, spíše však budí lítost), ale Liberec nevybočuje z celorepublikového průměru a těm, kteří chtějí pomoc, se jí v Liberci dostane. Poznámka: dávám Vám možnost prožít "Noc venku" pořádanou dne 20. 11. v Liberci týmem Noci venku Liberec a sociálního asistenta Návrat o.p.s.


3) Liberec patří mezi města, kde je nejvíc obchodních center v přepočtu na obyvatele. Vnímáte to jako problém? Jak byste ho řešil?
Proč by to měl být problém? Přirozená regulace volného trhu díky tomu drží ceny nájmů nízko, fungující obchodní centra nabízí práci prodavačům, využívá se doprava a zásobování, zaměstnává se ostraha, větší konkurence sráží ceny, a tudíž profituje zákazník,... atd.


4) Liberečtí si stěžují na nedostatek zeleně ve městě. Sdílíte jejich názor? A jak byste tento problém řešil?
Opět se odvolávám na statistiku (viz výše), kde toto není v Liberci vnímáno jako problém. Ano, zeleň je nezbytná, je dobré ji chránit, a pokud možno rozšiřovat zelené plochy, na druhou stranu (bohužel) v každém městě převažuje zastavěná část nad tou parkovou. Výhodou Liberce je výborná dostupnost Jizerských a Lužických hor v řádu několika minut.


5) Jste pro nulovou toleranci hazardu na celém území Liberce? Proč?
Hazard regulovat - ano, zcela zakázat - ne. Plošný zákaz by problematiku heren nevyřešil, jen by ji převedl do "ilegality", stejně jako efekt neměla prohibice v USA (viz Volsteadův zákon z roku 1920).

 

Právě se děje

před 17 minutami

Třináct zemí vyzvalo komisi, aby zasáhla proti maďarskému zákonu proti LGBT

Třináct evropských zemí ve společném prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení" kvůli novému maďarskému zákonu, který zakazuje na školách materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví. Skupina vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla, informovala agentura AFP. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, svůj podpis připojila také Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země.

"Naléhavě žádáme Evropskou komisi, jakožto strážkyni smluv, aby využila všechny nástroje, které má k dispozici, k zajištění plného dodržování evropského práva, včetně předložení sporu Soudnímu dvoru EU," uvedli signatáři.

U příležitosti setkání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vyjádřil také "lítost" nad zákazem duhového osvětlení stadionu při utkání fotbalového mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem v Mnichově. Zákaz UEFA naopak uvítalo Maďarsko. Německo, jako hostitelská země zápasu, chtělo duhovým osvětlením protestovat proti novému maďarskému zákonu. Místo mnichovského stadionu budou během zápasu barvami duhy osvětlené stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Mohuči, Wolfsburgu a Augsburgu.

Zákon, který mimo jiné znemožňuje ve školách pro děti mladší 18 let osvětu týkající se sexuálních menšin, kritizují i aktivisté a lidskoprávní skupiny jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy