Anketa: Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Liberce?

Domácí Domácí
29. 9. 2014 20:45
Deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Liberce s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv - Ladislav Dzan

Ladislav Dzan (Unie pro sport a zdraví)

1) Liberec nemá městského architekta. Jste pro to, aby byla tato funkce zřízena?
Ano.


2) Mnohým lidem vadí v Liberci velký počet bezdomovců. Jak byste tento problém řešil?
Podle ankety občany Liberce nejvíce trápí a) nezaměstnanost, b) kriminalita, c) dluhy města, d) stav silnic, e) korupce, f) Romové. Ano, jako v každém městě jsou bezdomovci (mohou působit drobnou kriminalitu, spíše však budí lítost), ale Liberec nevybočuje z celorepublikového průměru a těm, kteří chtějí pomoc, se jí v Liberci dostane. Poznámka: dávám Vám možnost prožít "Noc venku" pořádanou dne 20. 11. v Liberci týmem Noci venku Liberec a sociálního asistenta Návrat o.p.s.


3) Liberec patří mezi města, kde je nejvíc obchodních center v přepočtu na obyvatele. Vnímáte to jako problém? Jak byste ho řešil?
Proč by to měl být problém? Přirozená regulace volného trhu díky tomu drží ceny nájmů nízko, fungující obchodní centra nabízí práci prodavačům, využívá se doprava a zásobování, zaměstnává se ostraha, větší konkurence sráží ceny, a tudíž profituje zákazník,... atd.


4) Liberečtí si stěžují na nedostatek zeleně ve městě. Sdílíte jejich názor? A jak byste tento problém řešil?
Opět se odvolávám na statistiku (viz výše), kde toto není v Liberci vnímáno jako problém. Ano, zeleň je nezbytná, je dobré ji chránit, a pokud možno rozšiřovat zelené plochy, na druhou stranu (bohužel) v každém městě převažuje zastavěná část nad tou parkovou. Výhodou Liberce je výborná dostupnost Jizerských a Lužických hor v řádu několika minut.


5) Jste pro nulovou toleranci hazardu na celém území Liberce? Proč?
Hazard regulovat - ano, zcela zakázat - ne. Plošný zákaz by problematiku heren nevyřešil, jen by ji převedl do "ilegality", stejně jako efekt neměla prohibice v USA (viz Volsteadův zákon z roku 1920).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy