Anketa: Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Liberce?

Domácí Domácí
29. 9. 2014 20:45
Deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Liberce s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Petra Černého

Petr Černý (Nový směr - spol. kand. zást. spolků ... a NK)

1) Liberec nemá městského architekta. Jste pro to, aby byla tato funkce zřízena?
Městský architekt může mít smysl, jen pokud bude mít náležité pravomoci. Zároveň však nesmí svým rozhodováním zasahovat do činností, které jsou zákonem svěřeny orgánům státní správy, jejichž rozhodnutí je ze zákona vždy přezkoumatelné. Současné postavení komise architektů jako poradního orgánu primátorky města je nesmyslné, je třeba jej změnit.


2) Mnohým lidem vadí v Liberci velký počet bezdomovců. Jak byste tento problém řešil?
Lidé bez domova jsou v každém velkém městě v Evropě, Liberec nevyjímaje. Musíme předcházet tomu, aby se lidé ocitali bez domova. V rámci našeho města můžeme proto činit kroky, které zajistí lidem práci a obživu, proto chceme podpořit živnostníky a podnikatele, kteří pracovní místa vytvářejí. Pro již existující lidi bez domova by mělo město zajistit důstojný standard ubytování společně s vymáháním dodržování určitých pravidel ze strany ubytovaných. Ukazuje se, že soukromé ubytovny jsou často jen prostředkem k nehoráznému byznysu jejich vlastníků, proto úlohu péče o lidi bez domova musí převzít samospráva. Podporujeme také výstavbu startovacích a sociálních bytů.


3) Liberec patří mezi města, kde je nejvíc obchodních center v přepočtu na obyvatele. Vnímáte to jako problém? Jak byste ho řešil?
Myslím, že počet obchodních ploch odpovídá geografickému umístění Liberce blízko hranic s Německem a Polskem. Důležité je, aby občané Liberce disponovali dostatečnou kupní silou. Tu ale zajistí jen dostatek pracovních příležitostí a dobrá životní úroveň v regionu. Proto je důležité myslet při tvorbě územního plánu na realizaci všech kroků, které zajistí místním lidem dostatek pracovních příležitostí, zejména v dobře placených odvětvích. Také chceme, aby vydělané peníze zůstaly v kapsách občanů města, takže jsme pro snížení daně z nemovitosti zpět na úroveň roku 2011 a některých dalších poplatků. Zasadíme se také o snížení cen tepla z centrálního zdroje, aby Liberec nepatřil k městům, kde je všechno strašně drahé.


4) Liberečtí si stěžují na nedostatek zeleně ve městě. Sdílíte jejich názor? A jak byste tento problém řešil?
Nedostatek zeleně se v Liberci projevuje zejména v centru města, které se v minulosti dost zabetonovalo. Na sídlištích nebo v okrajových čtvrtích města je situace lepší a okolí Liberce a příroda kolem je krásná a fascinující. Do budoucna se musíme postarat, aby zejména z centra zeleň nemizela a naopak některá místa zelení oživit. Problém je řešitelný v rámci schvalování nového územního plánu města.


5) Jste pro nulovou toleranci hazardu na celém území Liberce? Proč?
Nulová tolerance hazardu není řešením, jen přesunutím problému do ilegality nebo mimo katastr města. Nový směr navrhuje významné omezení hazardu ve městě, zhruba na pětinu současného stavu, s tím, že všechny herny, jejichž úroveň je často velmi nevalná, by byly zrušeny a hazard by byl soustředěn pouze do jednoho objektu. Tento objekt by byl v majetku města. Hráči by zde byli pod kontrolou, nedocházelo by ke hře pod vlivem drog či alkoholu, bylo by možné podchytit hráče závislé. Výpadky příjmů města z důvodu omezení hazardu by byly nahrazeny příjmy z pronájmu předmětného městského objektu, protože ty dneska končí v kapsách soukromých vlastníků nemovitostí. Realizované příjmy by pak podobně jako dnes byly použity na podporu sportu, kultury a sociálních věcí.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy