Anketa: Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Liberce?

Domácí Domácí
29. 9. 2014 20:45
Deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Liberce s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Petra Černého

Petr Černý (Nový směr - spol. kand. zást. spolků ... a NK)

1) Liberec nemá městského architekta. Jste pro to, aby byla tato funkce zřízena?
Městský architekt může mít smysl, jen pokud bude mít náležité pravomoci. Zároveň však nesmí svým rozhodováním zasahovat do činností, které jsou zákonem svěřeny orgánům státní správy, jejichž rozhodnutí je ze zákona vždy přezkoumatelné. Současné postavení komise architektů jako poradního orgánu primátorky města je nesmyslné, je třeba jej změnit.


2) Mnohým lidem vadí v Liberci velký počet bezdomovců. Jak byste tento problém řešil?
Lidé bez domova jsou v každém velkém městě v Evropě, Liberec nevyjímaje. Musíme předcházet tomu, aby se lidé ocitali bez domova. V rámci našeho města můžeme proto činit kroky, které zajistí lidem práci a obživu, proto chceme podpořit živnostníky a podnikatele, kteří pracovní místa vytvářejí. Pro již existující lidi bez domova by mělo město zajistit důstojný standard ubytování společně s vymáháním dodržování určitých pravidel ze strany ubytovaných. Ukazuje se, že soukromé ubytovny jsou často jen prostředkem k nehoráznému byznysu jejich vlastníků, proto úlohu péče o lidi bez domova musí převzít samospráva. Podporujeme také výstavbu startovacích a sociálních bytů.


3) Liberec patří mezi města, kde je nejvíc obchodních center v přepočtu na obyvatele. Vnímáte to jako problém? Jak byste ho řešil?
Myslím, že počet obchodních ploch odpovídá geografickému umístění Liberce blízko hranic s Německem a Polskem. Důležité je, aby občané Liberce disponovali dostatečnou kupní silou. Tu ale zajistí jen dostatek pracovních příležitostí a dobrá životní úroveň v regionu. Proto je důležité myslet při tvorbě územního plánu na realizaci všech kroků, které zajistí místním lidem dostatek pracovních příležitostí, zejména v dobře placených odvětvích. Také chceme, aby vydělané peníze zůstaly v kapsách občanů města, takže jsme pro snížení daně z nemovitosti zpět na úroveň roku 2011 a některých dalších poplatků. Zasadíme se také o snížení cen tepla z centrálního zdroje, aby Liberec nepatřil k městům, kde je všechno strašně drahé.


4) Liberečtí si stěžují na nedostatek zeleně ve městě. Sdílíte jejich názor? A jak byste tento problém řešil?
Nedostatek zeleně se v Liberci projevuje zejména v centru města, které se v minulosti dost zabetonovalo. Na sídlištích nebo v okrajových čtvrtích města je situace lepší a okolí Liberce a příroda kolem je krásná a fascinující. Do budoucna se musíme postarat, aby zejména z centra zeleň nemizela a naopak některá místa zelení oživit. Problém je řešitelný v rámci schvalování nového územního plánu města.


5) Jste pro nulovou toleranci hazardu na celém území Liberce? Proč?
Nulová tolerance hazardu není řešením, jen přesunutím problému do ilegality nebo mimo katastr města. Nový směr navrhuje významné omezení hazardu ve městě, zhruba na pětinu současného stavu, s tím, že všechny herny, jejichž úroveň je často velmi nevalná, by byly zrušeny a hazard by byl soustředěn pouze do jednoho objektu. Tento objekt by byl v majetku města. Hráči by zde byli pod kontrolou, nedocházelo by ke hře pod vlivem drog či alkoholu, bylo by možné podchytit hráče závislé. Výpadky příjmů města z důvodu omezení hazardu by byly nahrazeny příjmy z pronájmu předmětného městského objektu, protože ty dneska končí v kapsách soukromých vlastníků nemovitostí. Realizované příjmy by pak podobně jako dnes byly použity na podporu sportu, kultury a sociálních věcí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy