Do boje o Hrad jde devět kandidátů. Soud vrátil do hry Diviše, vyřadil Rohanovou

Tomáš Klézl Michaela Endrštová Tomáš Klézl, Michaela Endrštová
Aktualizováno 14. 12. 2022 14:45
Do přímé volby prezidenta se zapojí devět uchazečů, tedy stejně jako v letech 2013 a 2018. Tři z devíti kandidátů letos dodali podpisy občanů, dva jsou registrování díky podpoře poslanců a čtyři díky podpisům senátorů. Aktuálně.cz přináší přehled kandidátů.
Senátor Pavel Fischer
Senátor Pavel Fischer | Foto: ČTK

Pavel Fischer

Senátor a diplomat Pavel Fischer získal podporu od dvacítky poslanců a 34 senátorů. O Hrad se chce ucházet s heslem "Česká republika na prvním místě".  Mezi své priority řadí úctu k tradicím státu a ochranu lidských práv, ale také bezpečnost nebo ekonomickou a politickou nezávislost Česka. Chce se také zasadit o to, aby vláda vypracovala dlouhodobé plány rozvoje státu na 20 či 30 let.

Při představení kandidatury čelil otázkám na své nedávné výroky o sexuálních menšinách. V roce 2017 například uvedl, že by nejmenoval homosexuála ústavním soudcem. Letos v říjnu Deníku N řekl, že zrovnoprávnění stejnopohlavních svazků u něj posiluje obavy, že se bude obchodovat s dětmi.

Fischer už se o funkci prezidenta ucházel v minulé přímé volbě. V roce 2018 skončil s deseti procenty hlasů na třetím místě. Od té doby jako předseda senátního zahraničního výboru řešil například kauzu výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, který podle policie a tajných služeb v roce 2014 způsobili ruští agenti. V horní komoře nepatří k žádnému klubu, vystupuje jako nezávislý. 

 

Právě se děje

Další zprávy