Do boje o Hrad jde devět kandidátů. Soud vrátil do hry Diviše, vyřadil Rohanovou

Tomáš Klézl Michaela Endrštová Tomáš Klézl, Michaela Endrštová
Aktualizováno 14. 12. 2022 14:45
Do přímé volby prezidenta se zapojí devět uchazečů, tedy stejně jako v letech 2013 a 2018. Tři z devíti kandidátů letos dodali podpisy občanů, dva jsou registrování díky podpoře poslanců a čtyři díky podpisům senátorů. Aktuálně.cz přináší přehled kandidátů.
Foto: ČTK / Fluger René

Jaroslav Bašta

Kandidátem hnutí Svoboda a přímá demokracie bude v prezidentské volbě Jaroslav Bašta, bývalý velvyslanec v Rusku i na Ukrajině. Podpořilo ho dvacet poslanců SPD.

"Za své poslání považuji prosazení obrany svobody a demokracie, sociální stability a bezpečnosti České republiky. Česká republika musí chránit zájmy a práva svých občanů," uvedl čtyřiasedmdesátiletý Bašta.

Vystupuje proti přijetí eura, v zahraniční politice by chtěl spolupracovat zejména se zeměmi Visegrádské čtyřky a sousedními státy. Mezi jeho priority patří i energetická a potravinová bezpečnost Česka.

Zkušenosti má z domácí politiky, mezi lety 1996 a 2000 byl poslancem ČSSD, od loňska zasedá ve sněmovně v barvách hnutí Tomia Okamury. Dva roky byl také ministrem bez portfeje ve vládě současného prezidenta Miloše Zemana, později působil jako náměstek ministra zahraničí. Před rokem 1989 byl disidentem, jako signatář Charty 77 byl perzekvován. Původním povoláním je archeolog.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy