Praha - Nebudeme odvolávat šéfa největší zdravotní pojišťovny v zemi jenom proto, že si to přeje Andrej Babiš. S tím podpořila většina správní rady VZP současného ředitele Zdeňka Kabátka. Ten přitom ještě v půlce ledna připouštěl, že vrcholný post opustí. Podporu správní rady totiž v té době necítil.
Jenomže teď se situace změnila. Důvod? Část rady se domnívá, že chce Babiš nejmocnější instituci ve zdravotnictví, kterou ročně proteče takřka 150 miliard korun, ovládnout. Přesvědčily je o tom prý tři nedávné události.
První: Ministr financí si koupil koncem ledna další kliniku. Tentokrát už si ale nepořídil úzce specializované zřízení, které nabízí jen umělé oplodnění. Investiční fond Hartenberg Holding získal prostřednictvím své dceřiné společnosti FutureLife všeobecnou polikliniku. Jmenuje se Dům zdraví a stojí ve Velkém Meziříčí.
Babiš expanduje do zdravotnictví
A právě tady je podle radních háček. Fond, jehož spoluzakladatelem je právě místopředseda vlády Andrej Babiš, totiž získal vůbec poprvé běžné zdravotnické zařízení. Péče se tady poskytuje až ve dvaceti lékařských oborech, dostává ji tady zhruba 70 tisíc lidí. Kontrola nad pojišťovnou, která podepisuje smlouvy s lékaři a rozhoduje o jejich platbách, se mu proto může podle radních hodit.
„Ministr financí si nakupuje akvizice ve zdravotnictví, protože vidí, že je zdravotnictví výborná věc. Podle mě to ale svědčí o jediném: jeho tlak na odvolání ředitele Kabátka vůbec nemusí spočívat v tom, že by špatně pracoval,“ zhodnotila to komunistická poslankyně a členka správní rady VZP Soňa Marková. Podotkla, že roční tržby nové Babišovy polikliniky přesahují 50 milionů korun.
Druhá událost: Další radní popudilo, že se Babišovo ministerstvo pustilo do jednání se společností IZIP - tedy s firmou, jejíž akcie se pojišťovna snaží čtvrtým rokem prodat. Jednání se navíc uskutečnila v okamžiku, kdy se na obzoru objevil nový kupec. Správní rada v tom vidí snahu ovlivnit cenu akcií.
IZIP a slabé kusy z jiných stran
„Je docela možné, že se někdo snaží, aby byly akcie díky spolupráci s ministerstvem financí cennější,“ řekl třeba bývalý ministr zdravotnictví a další člen správní rady VZP Leoš Heger (TOP 09).
Když si totiž pojišťovna odhad akcií zadávala, bralo se podle něj v úvahu jen to, že firma spravuje pro VZP portál. „Pokud by si ale ministerstvo financí zadalo u firmy další projekt, cena by se vyšplhala podstatně výš,“ vysvětluje Heger. Jakékoliv spojení ministerstva financí se společností IZIP, kterou navíc vyšetřuje policie, se mu proto nelíbí.
Třetí událost: S ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou už skončil v čele některého z resortů třetí Babišův člověk. Místopředseda vlády proto bude podle radních tlačit také na výměnu „slabých kusů“ z jiných stran. Dlouhodobě přitom kritizuje právě šéfa zdravotnictví Svatopluka Němečka, který Kabátka v pojišťovně podporuje.
Audit a předražené přístroje
„Už jen z toho důvodu ředitele pojišťovny neodvoláme,“ řekl další radní a sociální demokrat, který si přál zůstat v anonymitě.
Přitom ještě na přelomu roku čelil Kabátek obrovskému tlaku. Velké části správní rady vadilo, že se mohl podílet na předražených nákupech do českých nemocnic, které odkryl audit ministerstva financí.
V době, kdy se přístroje do nemocnic pořizovaly, seděl Kabátek na ministerstvu zdravotnictví, které nákupy organizovalo. Jako ředitel přímo řízených organizací měl pod palcem právě fakultní nemocnice. Audit Babišova ministerstva odhalil, že byla předražená až čtvrtina nákupů.
Na funkci nelpím
Kromě „škraloupu“, který na Kabátkovi ulpěl kvůli Babišovým auditům, se poslancům nelíbila ani skutečnost, že se jeho jméno objevilo i v zápiscích vazebně stíhaného exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.
Kabátek se podle nich s Dbalým pravidelně scházel a hovořil s ním o detailech tendrů vyšetřovaných protikorupční policií. Podle Dbalého zápisků se dokonce angažoval v podezřelých tendrech nemocnice.
Šéf VZP už proto připouštěl, že na svou funkci opravdu rezignuje. „Já na své funkci nelpím. Pokud bude na správní radě nevlídná atmosféra, tak z ní odstoupím. Uvidím, jak se ke všemu postaví správní rada,“ řekl před lednovým jednáním správní rady Kabátek.
Nyní už ale odchod z čela VZP nezvažuje.
Všeobecná zdravotní pojišťovna je nejmocnějším úřadem ve zdravotnictví. Stará se o šedesát procent pacientů. Její šéfové mají obrovský vliv - rozhodují nejen o tocích miliard, ale také o bytí či nebytí lékařských ordinací a nemocnic.