* Reportéři Aktuálně.cz v Polsku zjišťovali, jak skončil toxický odpad z ropných lagun v Ostravě * V předchozím článku jsme informovali o tom, že přes 100 tisíc tun jedů nemají české úřady pod kontrolou * Svědectví polských obchodníků potvrzují, že se staly součástí paliva běžně prodávaného na polském trhu
Katovice - Jedovatý odpad z ropných lagun v Ostravě se stal surovinou pro výrobu paliva, se kterou teď obchodují desítky firem v sousedním Polsku.
Redakce Aktuálně.cz má svědectví několika polských firem z Katovic a okolí, jejichž lidé potvrdili, že materiál vytěžený v Ostravě firmy přebraly od obchodních partnerů z Česka a dál ho rozprodávají jako palivo.
Podle jejich výpovědí si takové palivo může koupit každý včetně majitelů rodinných domů pro spalování v domácích kotelnách. Do ovzduší jednoho z nejvíce znečištěných regionů Evropy se tak mohou dostat jedovaté emise uvolněné hořením organických látek původem z České republiky.
A navíc - za likvidaci ropných lagun už český stát vyplatil soukromým firmám přes jednu miliardu korun (z celkového kontraktu na 2,6 miliardy).
Podezření, jak ve skutečnosti dopadla jedna z největších zakázek na likvidaci starých ekologických zátěží, ještě více roste.
Jedy lepidlem na palety
Z Ostravy pochází také tmavá hora mazlavé hmoty, která se tyčí v Katovicích. Vypadá jako obrovská skládka staré plastelíny, prosakují z ní kapky podobné pryskyřici. Občas se hustá tekutina odlepí od svého podkladu a ukápne dolů.
"Znám nejméně pět dalších míst, kde se materiál z ostravských lagun skladuje a zpracovává. Už se tu s tím obchoduje nejméně půl roku," říká Darek Ružic ze společnosti DJS-Center se sídlem v Sosnovci blízko Katovic.
Právě firma DJS-Center s materiálem na haldě v katovické čtvrti Szopienice obchoduje. "Osm tisíc tun už jsme prodali firmám jako lepidlo pro výrobu dřevěných nebo uhelných briket a pelet," popsal Darek Ružic.
Polsko začalo pátrat
Ze Szopienice je to do centra Katovic dvacet minut autem. Ruch polského velkoměsta sice zůstal za hradbou zchátralých továren a hutí, hromada páchnoucí ropou teď ale zajímá Poláky nejen v Katovicích.
Polská Hlavní inspekce životního prostředí totiž hmotu z ostravských lagun označila za nebezpečný odpad a dovoz desítek tisíc tun z České republiky považuje za nelegální.
"Pátrám po dalších místech a firmách, které mají odpad z České republiky ve svých skladech," řekla už dříve Polské televizi vedoucí oblastního inspektorátu životního prostředí v Katovicích Anna Wrezsniak.
V zóně starých fabrik
Skládka v Szopienicích skutečně není v Katovické průmyslové oblasti jediným místem, na kterém toxický materiál původem z Ostravy skončil. Nepřehledné území bývalých dolů, hutních závodů a koksoven k tomu dává dobrou příležitost.
Hromady stejné hmoty leží například také v areálu bývalé teplárny ve čtvrti jménem Ligota. Za bránou uprostřed listnatého lesa, bez označení firmy, které to tady patří, míchají bagry mazlavý materiál s uhelným prachem.
Tento obrázek jen dokládá předchozí zjištění Aktuálně.cz, že nic nestojí v cestě tomu, aby se ropné látky vytěžené v jednom z nejvíce znečištěných míst České republiky prodávaly jako součást běžného paliva na polském trhu.
"Dali jsme to na trh a tam si to může koupit kdokoliv. Třeba lidé pro vytápění svých domů," potvrzuje už citovaný Darek Ružic z DJS-Center a jeho kolega Rizsard Janik souhlasí.
"Naši dodavatelé to prodávají jako palivo, tak s tím jako s palivem zacházíme, " říká.
Vysoce toxické, řekla inspektorka
Obchodní firma DJS-Center je zatím první, která má teď v Polsku velký problém. Právě ona musí inspekci životního prostředí i policii vysvětlit, za jakých okolností a s jakými doklady získala z České republiky dvacet tisíc tun materiálu, jehož část teď zůstává na obří hromadě v katovických Szopienicích.
"Máme certifikáty českých úřadů, že se jedná o výrobek určený k využití jako palivo," říká Rizsard Janik. "Pokud teď polská inspekce životního prostředí spustila kampaň, že je to nebezpečný odpad, měla by to dokázat. A jestli to prokáže, stali jsme se obětí podvodu," hájí se Darek Ružic.
To, že jde o vysoce toxický odpad, však už inspektorka Anna Wrezsniak řekla v televizním zpravodajství. "Dělali jsme opakované laboratorní analýzy. Ty to jednoznačně potvrdily," uvedla.
Můžu skončit u soudu
Za nelegální dovoz a nakládání s nebezpečnými odpady hrozí v Polsku pokuta až padesát tisíc zlotých, což je okolo tří set tisíc korun. Soud za tento trestný čin může vyměřit 6 měsíců až osm let vězení.
"Teď mě inspekce obvinila a můžu skončit před soudem," obává se také Slawomir Starzikowski, předseda soukromé podnikatelské agentury v Sosnovci, který je do obchodu také zapletený. "Prý mě čeká obvinění z nelegálního dovozu odpadu. Já jsem ale dovezl palivo a ne odpad."
Spory o to, zda jde o palivo, či nebezpečný odpad, vznikly už na začátku celého projektu likvidace ropných lagun. Někteří odborníci a ekologičtí aktivisté varovali, že jde o odpad, který vyžaduje přísná pravidla například pro dopravu, skladování a evidenci. Manipulovat s nebezpečným odpadem mohou jen odborné firmy.
Vláda Mirka Topolánka však v roce 2008 schválila usnesení, podle kterého se směsi z ostravských lagun za nebezpečný odpad nepovažují.