Budeme topit ropnými kaly z ostravských lagun?

Budeme topit ropnými kaly z ostravských lagun?
Geobal byl tři roky odebírán polskými obchodníky s palivy. Výrobek byl určen primárně pro spalování v energetických závodech. "Čistá energie," můžete číst na chladicích věžích.
Před několika týdny však objevil polský inspektorát životního prostředí hromady černé mazlavé hmoty původem z Ostravy v několika ilegálních skladech poblíž Sosnovce a označil ji za nebezpečný odpad.
Desítky tisíc tun zapáchajícího toxického materiálu z ostravských lagun teď leží na několika místech v okolí Katowic a nikdo neví, co s ním.
Zhruba stejné množství už však bylo rozprodáno. Nejen energetickým závodům, ale například i výrobcům briket.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
31. 10. 2011 0:16

Alternativní palivo, které společnost Geosan Group (jeden z uchazečů v ekotendru) slíbila za státní peníze vyrobit z obsahu toxické skládky v areálu bývalé chemičky Ostramo, bylo vyváženo několik let do Polska. Před pár týdny byl však tento výrobek označen za nebezpečný odpad polskými i českými inspektory životního prostředí. Mezitím vzniklo z jedovatého materiálu několik skládek v okolí Katowic a "palivo" bylo rozprodáno do sítě maloobchodníků, mezi kterými jsou například i výrobci briket.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy