Jedovatý alkohol má 16 obětí, u stánků prohibice

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 9. 2012 18:00
Platí mimořádné opatření, opozice kritizuje liknavost vůči černému trhu s alkoholem
Jeden z barelů s vodkou zabavený policií.
Jeden z barelů s vodkou zabavený policií. | Foto: Policie ČR

BrnoJedovatý alkohol si v České republice za poslední dny vyžádal už šestnáct obětí a vláda kvůli tomu ve středu sáhla k mimořádným opatřením.

Jde o nejhorší případ hromadné otravy alkoholem nejméně za posledních dvacet let. Její zdroj ale stále není s určitostí znám.

Osm lidí zemřelo po požití destilátů s metanolem v Moravskoslezském kraji. Více jak dvacítka dalších lidí v různých částech země je ve vážném stavu.

Vláda zřídila dočasný krizový štáb. Ministr zdravotnictví Leoš Heger vyhlásil toto opatření: Provozovatelům stánků, stánků s občerstvením, mobilních stánků a jiných mobilních a přechodných provozů se zakazuje "rozlévání a prodej lihovin typu destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu nad 30 objemových procent alkoholu, a to až do odvolání".

V případě, že by otrav metanolem dál přibývalo a pátrání po zdroji nevedlo k cíli, vláda uvažuje o zavedení částečné prohibice i pro celou distribuční síť.

Probíhají  plošné kontroly Potravinářské inspekce, České obchodní inspekce a Celní správy ve všech krajích, které mají nalézt zdroj metylalkoholu.

Vedení krajů měst informuje občany, zakládá své krizové štáby a krizové linky, zkouší zajistit testování vzorků alkoholu pro veřejnost.

Majitel Likérky Drak z Chvalčova znovu odmítl, že by závadné lihoviny pocházely od nich a podle informací České televize nabídl milion korun tomu, kdo zjistí původce.

17:29 - ČESKÁ REPUBLIKA

Místopředseda ČSSD a místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek se pozastavil nad tím, proč vláda doposud nechávala bez zásahu zprávy o černém trhu s alkoholem o přílivu metanolu do Česka. Říká, že je to důsledek rozkladu státní správy a systematického ničení kontrolních orgánů.

17:23 - PŘEROV

V přerovské nemocnici zemřel 73letý pacient, jde o 16. oběť a  celkem a čtvrtou v Olomouckém kraji.

17:15 - ČESKÁ REPUBLIKA

Premiér Petr Nečas uvedl, že pokud by někdo porušil ve středu vyhlášené mimořádné opatření, šlo by o maření úředního rozhodnutí a byl by to tedy trestný čin. Ministr Heger doplnil, že v rámci přestupkového řízení by byla udělena pokuta a mohla by být zavřena daná provozovna.

16:50 - ČESKÁ REPUBLIKA

Ministr zdravotnictví Leoš Heger rovněž oznámil, že v případě neubývajícího výskytu otrav metanolem rozšíří mimořádné opatření na distribuční síť. Situaci bude sledovat meziresortní skupina, která se znovu sejde ve čtvrtek.

 16:40 - ČESKÁ REPUBLIKA

Tiskový brífink vlády. V úvodu premiér Petr Nečas vyslovil upřímnou soustrast všem rodinám obětí otravy metylalkoholem. Informoval rovněž o zavedení meziresortní skupiny.

16:10 - ČESKÁ REPUBLIKA

Ministr zdravotnictví Leoš Heger vyhlásil mimořádné opatření: Provozovatelům stánků, stánků s občerstvením, mobilních stánků a jiných mobilních a přechodných provozů se zakazuje rozlévání a prodej lihovin typu destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu nad 30 objemových procent alkoholu, a to až do odvolání tohoto mimořádného opatření. Toto mimořádné opatření je závazné okamžikem vyhlášení v celoplošném televizním a rozhlasovém vysílání.

16:05 - ZLÍN

Metylalkohol má v Česku patnáctou oběť. Pitva potvrdila, že na otravu zemřela také jednašedesátiletá žena ze Zlína, potvrdil mluvčí zlínské policie Petr Jaroš. Ženu lidé našli v úterý ráno v jejím bytě na sídlišti Jižní Svahy mrtvou. Ve zlínské nemocnici leží s otravou metanolem již osm lidí.

15:55 - PARDUBICE

"Vyzývám občany našeho kraje, aby velmi pečlivě zvažovali, co a od koho zakoupili a co konzumují. Zvlášť je třeba být na pozoru u neoriginálních lahví a barelů pochybného původu a nízké ceny," žádá hejtman Pardubického kraje Radko Martínek obyvatele o zvýšenou opatrnost při nákupu alkoholu.

V případě, že budou hospitalizovány osoby v Pardubickém kraji s podezřením na otravu methylalkoholem, svolá hejtman Radko Martínek neprodleně mimořádné jednání bezpečnostní rady kraje, kam přizve další odborníky.

15:30 - KARLOVY VARY

V Karlovarském kraji prošlo od minulého týdne kontrolou kvůli pančovaným lihovinám kolem 400 provozoven. Státní zemědělská a potravinářská inspekce, celníci, policisté a Česká obchodní inspekce v regionu prověřovali hlavně stánky, tržnice a výrobny. Zaměřili se na dokumentaci i zboží, v případě nejasností došlo na odběry a kontroly v laboratořích. Dosud ale nebyl zjištěn žádný případ výskytu pančovaných lihovin.

15:10 - ČESKÁ REPUBLIKA

Policejní prezident Martin Červíček nechal sestavit v úterý večer speciální tým zaměřený na vyšetřování otrav metanolem, jejichž počet v posledních dnech stoupá. Skupina vznikla kvůli závažnosti situace, řekla ve středu odpoledne mluvčí prezidia Štěpánka Zatloukalová. Policejní skupinu s názvem Metyl vede náměstek pro vyšetřování Václav Kučera a jsou v ní kriminalisté s analytiky. Česká policie také stále spolupracuje s úřady a okolními státy.


14:53 - BRNO

Zhruba čtyři stovky kontrol stihli provést v pondělí a v úterý u výrobců i prodejců alkoholu inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Laboratorní proces zkoumání vzorku trvá jeden až dva dny, ve středu by tedy měly být známy první výsledky, sdělil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Kontroly byly zahájeny po sérii úmrtí na otravu metylalkoholem.

Od ledna 2010 do úterý provedla SZPI 323 kontrol výrobních míst a zhruba 66 000 kontrol maloobchodu. "Alkohol se totiž kontroluje při každé inspekci v maloobchodě," doplnil Kopřiva. Pochybeních, která se týkala metanolu, bylo za tu dobu odhaleno 17. Nikdy však nebyl obsažen v nápoji v takovém množství, aby způsobil závažné zdravotní komplikace.

14:50 - ZLÍN

Podle informací České televize je v policejní vazbě majitel obchodu na zlínském sídlišti Jižní svahy, kde dva otrávení lidé zakoupili rum. Policie má být na stopě i tomu, od koho alkohol získal.

14:45 - PŘÍBRAM

Police stále hledá původce nekvalitního alkoholu. Po otravě staršího muže prohledala v Příbrami obchod, kde nekvalitní vodku koupil a také velkoobchod LeKo, který prodával plastové barely alkoholu s etiketou Likérky Drak.

Podle  prvotních výsledků testů barelů a lahví alkoholu, které  policie zabavila v příbramských obchodech, některé vzorky obsahují metylalkohol.

"Pokud tam najdou chybu, tak to je chyba na straně té likérky. Nic tady neroztáčíme, nic tu neotvíráme a prodáváme to v celých baleních," řekl obchodní ředitel firmy LeKo Jaromír Smrčina. Pochybení však odmítla i likérka z Chvalčova na Kroměřížsku.

14:30 - PŘEROV

Otrava metylalkoholem má na Přerovsku již třetí oběť. Jde o třiapadesátiletou ženu z Prosenic. Zemřela již v neděli dopoledne, dnešní výsledky potvrdily smrtelnou hladinu metanolu v krvi a v plazmě zemřelé ženy. Otravě podlehli v regionu tento týden také jednadvacetiletá žena a pětačtyřicetiletý muž, kteří žili na ubytovně v Oseku nad Bečvou na Přerovsku. V celé zemi je již podle ČTK oficiálně potvrzeno 14 obětí jedovatého alkoholu.

14:25 - TŘEBÍČ

Devětatřicetiletý pacient třebíčské nemocnice nezemřel na otravu metylalkoholem. Ukázaly to výsledky rozboru krve, sdělila  krajská policejní mluvčí Dana Čírtková

14:20 - KROMĚŘÍŽSKO

Majitel Likérky Drak z Chvalčova znovu odmítl, že by závadné lihoviny pocházely od nich a podle informací České televize nabídl milion korun tomu, kdo zjistí původce.

14:05 - OSTRAVA

Na mimořádném brífinku police Moravskoslezského kraje zaznělo upřesňující číslo: momentálně leží v nemocnicích Moravskoslezského kraje 11 osob po otravě metanolu ve vážném stavu a kraj má již 8 mrtvých. Moravskoslezský kraj zřídil informační linku, přístupnou 24 hodin denně: 950 739 943.

13:50 - PŘÍBRAM

V příbramská nemocnici jsou už tři lidé, kteří se otrávili metylalkoholem. Nemocnice v noci na dnešek přijala sedmatřicetiletého muže, který leží v kritickém stavu na jednotce ARO. Ve středu po poledni do nemocnice policisté přivezli dvaašedesátiletého muže, který je na stejném oddělení ve vážném stavu.

13:40 - KROMĚŘÍŽSKO

Likérka Drak z Chvalčova na Kroměřížsku je v provozu a čeká na výsledky rozborů vzorků Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Jednatel společnosti Pavel Čaniga nadále odmítá, že by z likérky pocházely lihoviny s metylalkoholem, kterým se v Česku v posledních dnech otrávily desítky lidí. Policie přitom zabavila několik nádob s alkoholem, kde byla jako výrobce uvedena Likérka Drak. Podle Čanigy jde ale o padělky. Firma prý přišla o miliony korun a ve věci chystá trestní oznámení.

13:15: BRNO

Jihomoravský kraj nabídne svým obyvatelům možnost bezplatného testování lihovin, u kterých mají podezření na možnost přítomnosti nebezpečných látek. Nyní krajský úřad sestavuje seznam míst, kde bude možné o tyto testy požádat. Především se bude jednat o vysoké školy a soukromé laboratoře. "Seznam míst, kde budou bezplatné kontroly probíhat, bude v průběhu dnešního dne zveřejněn na internetových stránkách Jihomoravského kraje a rozeslán všem obcím a městům na území kraje," uvedl hejtman Michal Hašek.

Jak Hašek Aktuálně.cz řekl, když se ukáže, že se jedná o vzorky s metanolem, tak slibuje spolupráci s policií. LIdé, kteří tyto vzorky přinesou, se pochopitelně postihu obávat nemusejí. Občany naopak vyzývá ke spolupráci při pátrání po nalezení zdroje výroby a distribuce nebezpečného alkoholu.

12:50 - OLOMOUCKÝ KRAJ

Rozsáhlé kontroly prováděli celníci během úterka na území Olomouckého i Zlínského kraje. Podle mluvčí olomouckého celního ředitelství Marie Bortlové zkontrolovali 44 restaurací, bufetů, stánků a provozoven. Zajistili přitom více než 1300 litrů lihovin. "Zajištěné lihoviny nebyly buď správně značené, nebo řádně zdaněné. Celníci odebrali vzorky a v současnosti jsou zaslány k analýze do celně technické laboratoře," uvedla mluvčí. Převážná část, více než 1200 litrů lihovin, pochází podle ní z Olomouckého kraje. Kontrolám se prodejci alkoholu v regionu nevyhnou ani nadále.

12:25 - BRODEK U PŘEROVA, OSEK NAD BEČVOU

Policisté ve spolupráci s celníky, Českou obchodní inspekcí a hygieniky našli na Přerovsku další neoznačené lahve s alkoholem. Během razie se zaměřili především na místa, odkud pocházely oběti otrav metylalkoholem. Neokolkované lahve nalezli v Brodku u Přerova i v Oseku nad Bečvou. Celníci v Olomouckém i Zlínském kraji zkontrolovali dohromady 44 provozoven a zajistili 1300 litrů lihovin. Kontroly i nadále pokračují. Dosud se však nepodařilo najít zdroj distribuce. Policisté proto i nadále apelují na obyvatele, aby byli při konzumaci tvrdého alkoholu ostražití.

12:00 - PŘEROV

Obyvatele Přerova varují od úterního večera před otravami alkoholem strážníci s megafonem. Zaměřují se na okolí restaurací, supermarketů a prodejních míst s alkoholem. Kvůli otravám metylalkoholem dnes dopoledne mimořádně zasedala také bezpečnostní rada Přerova, která do ulic města vyslala i sociální pracovníky. "Jsem přesvědčený, že v určitých lokalitách mohou žít lidé, kteří nejsou o kritické situaci náležitě informováni. Vzhledem k tomu, že sociální pracovníci mají dobrý přehled o místech, kde se zdržují, měli by se tímto směrem ubírat," uvedl náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

11:50 - BRNO

Jihomoravský kraj zřídil informační linku a web kvůli případům otrav z pančovaného alkoholu. Informačním centrem se stala kyjovská nemocnice, lidé najdou informace na webových stránkách www.nemkyj.cz a na telefonním čísle 518 601 335. Představitelé kraje také zajišťují laboratoře pro testování vzorků, záchranáři a nemocnice se připravují na případné zvýšení počtu otrávených.

11:50 - ČESKÁ REPUBLIKA

Probíhají plošné kontroly Potravinářské inspekce, České obchodní inspekce a Celní správy ve všech krajích, které mají nalézt zdroj metylalkoholu. Hygienici už v restauracích a dalších provozovnách společného stravování provedli v pondělí a v úterý 410 mimořádný kontrol původu alkoholu. Závady byly zjištěny v 75 případech.

11:40 - PRAHA

Vláda premiéra Nečase se rozhodla kvůli aféře s pančovaným alkoholem ustanovit dočasný krizový štáb. Budou v něm zasedat náměstci ministrů vnitra, zdravotnictví, zemědělství, průmyslu a obchodu a také náměstci generálního ředitele Celní správy a policejního prezidenta. Kromě "pravidelného zhodnocení aktuální situace" mají navrhnout opatření, co dál s prodejem tvrdého alkoholu včetně způsobu, jak jeho prodej omezit.

11:30 - TŘEBÍČ

Kriminalisté v Třebíči prověřují podezření na úmrtí pacienta tamní nemocnice na otravu metylalkoholem. Devětatřicetiletý muž z Třebíče zemřel v neděli. Rozhodující budou výsledky rozboru krve. Policie přijala oznámení o úmrtí muže v úterý večer od rodinných příslušníků. "Příbuzní vyslovili podezření, že muž mohl zkonzumovat alkohol s obsahem metylalkoholu," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Zda bylo příčinou mužova úmrtí požití metylalkoholu, ukážou až výsledky rozboru krve. Žádné další podezřelé úmrtí v souvislosti s požitím metylalkoholu v Kraji Vysočina zatím policie neprověřuje, dodala mluvčí. 

11:05 - OSTRAVA

Možnou souvislost s otravou metylalkoholem u případu v Bílovci naznačil mluvčí moravskoslezských záchranářů. "Muž okolo 20:30 volal, že má křeče, problémy se zrakem a zvrací. Když jsme přijeli na místo, byl už v bezvědomí. Zahájili jsme resuscitaci. Neúspěšně. Na základě popsaných symptomů pak lékař vyslovil podezření na otravu metylalkoholem. Proto jsme přivolali policii," vysvětlil Humpl.

10:50 - BRNO

"Bojujeme o lidské životy. Každý z nás má svůj život a své zdraví ve vlastních rukou," vyzýval emotivně Michal Hašek. Poté prohlásil, že pokud někdo dává do lihovin metanol, pokud dává nelegálně do oběhu nebezpečné destiláty, "je to hnusný trestný čin" a je podle něj nutné shodnout se na tom napříč stranami.

10:35 - BRNO

"V tuto chvíli je to otázka života a smrti," prohlásil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek na mimořádném brífinku. "Apeluji na občany, pokud máte doma lihoviny a destiláty, u nichž si nejste jisti původem, nekonzumujte je." Vyzval rovněž občany jižní Moravy, aby nahlásili, pokud se dozvědí o nelegálních palírnách. Zároveň je uklidnil, že burčáku, sezónního nápoje, se problém metanolu zřejmě netýká.

Jihomoravský krizový štáb rovněž rozhodl o zřízení krizové linky. Více informací je na webu kyjovské nemocnice.

10:05 - OSTRAVA

V Bílovci zemřel v noci na středu pětapadesátiletý muž, otrava metylalkoholem není vyloučena. Nikdo ji ale zatím oficiálně nepotvrdil. Pokud by se tak stalo, byla by to desátá oběť jedovatého alkoholu v ČR. "Okolnosti úmrtí pětapadesátiletého muže v Bílovci prověřujeme. Zda případ souvisí s otravou metylalkoholem, zveřejníme odpoledne," řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

10:05 - OPAVA

Dalšího otráveného ošetřují lékaři v Opavě. Muž je při vědomí a napojený na umělou ledvinu. Lékaři opavské nemocnice otráveného pacienta přijali v úterý večer. "S lékaři komunikuje. Napojili jsme ho na umělou ledvinu," řekl mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. Třiačtyřicetiletý muž z Budišovska si sanitku přivolala sám. "Celý den zvracel a měl problémy se zrakem," uvedl Svoboda.

09:50 - PLZEŇ

Dnes se uskutečnilo jednání na Krajské hygienické stanici Plzeňského kraje s pracovníky odboru bezpečnosti a krizového řízení a odboru zdravotnictví z krajského úřadu. Ředitel Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje Přemysl Tomašuk informoval o aktuálním vývoji situace v  regionu. Dosud zde nebyl zaznamenán žádný případ otravy metylalkoholem.

Krajští hygienici kontrolují všechna zařízení, v nichž mají své kompetence, tedy především restaurace, stravovací zařízení a stánky s občerstvením. "Do dnešního dne jich prošlo kontrolou 700 a v žádném z nich se nenašel závadný vzorek alkoholu," informuje tisková mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová. 

9:30 - PŘÍBRAM

Příbramská nemocnice v noci na dnešek přijala druhého člověka, který se otrávil metylalkoholem. Jde o 37letého muže, který je v kritickém stavu na jednotce ARO. Uvedla to mluvčí nemocnice Monika Boušková. V nemocnici je od neděle také pětašedesátiletý muž, jehož stav se mírně zlepšil.

Nový pacient je podle Bouškové z Příbrami, na pohotovost do nemocnice přišel v úterý kolem 22:00. Jeho stav se začal rychle zhoršovat. "Byl v bezvědomí, jeho stav se zhoršil velice rychle," uvedla Boušková. Dodala, že oba muži měli v krvi dávku metylalkoholu, která může člověka usmrtit. "Tento pacient má ještě násobně vyšší dávku než ten první," dodala.

9:10 - OSTRAVA

Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas svolal na dnešek kvůli sérii otrav metylalkoholem bezpečnostní radu kraje. Alkohol v kraji zabil čtyři lidi, v celém Česku už devět. Téměř tři desítky dalších mají po požití nekvalitního alkoholu vážné zdravotní problémy. Mnozí oslepli, u dalších hrozí, že se už neproberou z bezvědomí.

"Jednat budeme se všemi složkami, kterých se současná situace týká. Pozval jsem například krajské hygieniky, zástupce záchranné služby, celní správy či policie," uvedl Palas.

8:40 - ZLÍN

Další dvě osoby s otravou metylalkoholem přijala v noci na dnešek zlínská nemocnice. "Na jednotku intenzivní péče interní kliniky jsme přijali ženu ve věku 63 let. Její stav je vážný, i když ne kritický, žena byla při vědomí. Před 23:00 byl přijat devětašedesátiletý muž, který je v celkově dobrém stavu," sdělila mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Kvůli požití závadného alkoholu tam leží už celkem sedm lidí. Dva muži jsou v kritickém stavu a lékaři je udržují v umělém spánku. Na Zlínsku také již zemřely dvě osoby, u kterých je velké podezření, že jejich smrt způsobila otrava metanolem.

V nemocnici tak leží sedm pacientů po otravě metanolem. Dva ze čtyř mužů ve věku 48 a 58 let, kteří byli přijati v pondělí večer a v úterý ráno, jsou stále v kritickém stavu a v umělém spánku. U dalšího muže (37 let) je stav středně vážný. Stav všech tří hospitalizovaných žen je vážný, ale ne kritický, poznamenala mluvčí.

8:25 - PŘEROV

Stále v kritickém stavu leží v přerovské nemocnici třiasedmdesátiletý muž po otravě metylalkoholem. Dvaapadesátiletá žena je na jednotce intenzivní péče, její stav se ale postupně zlepšuje.

"Muž je v kritickém stavu, při životě jej udržují přístroje. Prognóza lékařů je poměrně nepříznivá," uvedla mluvčí nemocnice Hana Szotkowská. Naopak u ženy nastalo zlepšení, pacientka již začíná komunikovat. "Zatím to vypadá, že lékaři jí zachránili zrak a žena vyvázne bez trvalých následků. Stále ale leží na jednotce intenzivní péče," doplnila mluvčí.

Zatím si otrava metylalkoholem na Přerovsku vyžádala dva lidské životy.

7:55 - ZNOJMO

Ve znojemské nemocnici zemřel v úterý před půlnocí na otravu metylalkoholem 42letý muž z Havířovska. Hospitalizován byl od soboty, je devátou obětí jedovatého alkoholu. "Muž byl po celou dobu hospitalizace ve velmi kritickém stavu a zemřel na selhání životně důležitých orgánů," uvedl mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

7:40 - KYJOV

Ve špatném stavu zůstává pacient z jihu Moravy, devětadvacetiletý muž z Veselí nad Moravou, který leží v kyjovské nemocnici. Jeho mozek je podle lékařů nenávratně poškozený a v podstatě už nepracuje.

 

Právě se děje

Další zprávy