Úterý: Alkohol má 8 obětí, nejmladší je 21letá dívka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 9. 2012 19:42
Další lidé jsou v kritickém stavu. Dění jsme sledovali online
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Jiřička, Aktuálně

Česká republika - Případů otrav jedovatým metylalkoholem v zemi přibývá, během úterý se zvýšil počet mrtvých na osm, další lidé jsou v kritickém stavu. Nejmladší obětí je teprve 21letá dívka.

Případy vyšetřuje policie, spolu s hygieniky pátrají po zdrojích nekvalitního alkoholu. Příbramská policie již v pondělí objevila alkohol, po jehož požití oslepl pětašedesátiletý muž. Šlo o šestilitrové plastové barely s názvem Originál vodka - jemná nebo Tuzemák. Na etiketách, které ale můžou být zfalšované, je jako výrobce uvedena Likérka Drak. Policie před těmito nápoji varuje.

Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo kvůli otravám metylalkoholem mimořádnou kontrolní akci v jídelnách a restauracích. Již o víkendu začala s kontrolami Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v obchodech a ve stáncích na tržištích.

V souvislosti s otravou několika lidí metylalkoholem policie zatím obvinila jen 36letého muže z Havířova na Karvinsku. Muže policie viní z trestného činu proti životu a zdraví, přesnou právní kvalifikaci však nechce upřesnit. Obviněný už je ve vazbě.

Situaci jsme pro vás sledovali v online reportáži:

Na mimořádné kontroly v restauracích a dalších stravovacích provozech kvůli metanolu nasadila hygienická služba zhruba 200 lidí. Kontrolují původ alkoholu, ověřují doklad o jeho nabytí. Jen za dnešní dopoledne provedli 24 kontrol. Začali u nejrizikovějších zařízení, kde už v minulosti byly problémy. Oznámil to mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

V českých nemocnicích skončilo v souvislosti s otravou alkoholem již přes dvacet lidí. Řada z nich je v kritickém stavu, lékaři je udržují v umělém spánku a zřejmě budou mít trvalé následky.

Zevrubně, ale bez komentářů informují světové agentury a média sousedních států o množících se případech úmrtí, které v České republice způsobuje otrava metanolem. Případ otrav zaznamenala většina evropských médií, ale například i rozhlasové stanice v Austrálii nebo americké listy Chicago Tribune nebo Vancouver Sun.

Je téměř jisté, že metanol byl výrobní surovinou a nikoliv produkt fermentace či destilace v závadné lihovině, na niž už v Česku zemřelo od soboty osm lidí, sdělil dnes vrchní ředitel Kontrolní a právní sekce Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Martin Klanica. Zatím se nepodařilo najít zdroj smrtonosného nápoje.

Lidé si mohou nechat zdarma prověřit alkohol

V úterý byly v herně na Novojičínsku zjištěny lahve s obsahem zjevně nepůvodní tekutiny. Případ byl předán Celnímu úřadu k došetření. U několika dalších provozovatelů chyběla k lihovinám průvodní dokumentace, tyto případy jsou v šetření.

Série otrav vyvolala reakci ministerstva zdravotnictví. "Bezprostředně po přijetí informace dne 6. 9. 2012 o závažných zdravotních potížích pacientů hospitalizovaných na oddělení  ARO v Havířově byly zintenzívněny kontroly v zařízeních společného stravování Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě. Od tohoto data bylo do dnešního dne provedeno 43 kontrol cíleně zaměřených na kontrolu původu lihovin v předem vytipovaných zařízeních společného stravování, zejména restaurace, bary, pivnice," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Krajští hygienici Moravskoslezského kraje provedli podle Sršně šetření ve stánku v Havířově, kde byl čepovaný alkohol údajně zakoupen. "Byly nalezeny čtyři barely s alkoholem (Hruška, Vodka, Tuzemák). Podezřelé barely byly okamžitě pozastaveny a bylo zakázáno čepování jejich obsahu," uvedl Sršeň.


Další kontroly proběhly na Havířovských slavnostech, které se konaly od pátku 7. 9. do neděle 9. 9. 2012. Státní zdravotní dozor byl prioritně zaměřen na kontrolu prodeje čepovaného tvrdého alkoholu, který byl při konání této akce zakázán.

Experti z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) zdarma prověří zájemcům jejich domácí alkohol, zda neobsahuje jedovatý metylalkohol. Odborníci budou vzorky vybírat tento týden ve čtvrtek a v pátek a příští týden v pondělí v kampusu v Dejvicích. Výsledky dostanou zájemci do týdne e-mailem. Sdělila to mluvčí školy Ivana Picková.

Po otravě metylalkoholem zemřela v sobotu dvaašedesátiletá žena z Fryštáku. Příčinu potvrdila pitva. Jde již o osmou oběť závadného alkoholu.

Ministr Heger radí lidem, co dělat v případě otravy: Lidé by se podle něj měli řídit při podezření na otravu metylalkoholem doporučeními toxikologického informačního střediska. Metylalkohol podle chuti poznat nelze, také příznaky se zpočátku neliší od běžné otravy alkoholem. Nejdříve jsou pocity příjemné, jako dobrá nálada, zlepšení sebedůvěry, později začne bolet hlava a postižený zvrací. Zornice jsou rozšířené a nereagují na světlo. Otravu metylalkoholem mohou prozradit typické poruchy zraku - rozmazané vidění, výpadky zorného pole, poruchy rozlišení barev, později osoby upadají do bezvědomí. Jako první pomoc se při podezření na otravu metylalkoholem doporučuje vypít co nejdřív jedno až dvě deci čtyřicetiprocentního kvalitního alkoholu. Alkoholický nápoj lze zředit vodou nebo džusem, pak je třeba rychle kontaktovat záchrannou službu.  Úspěch léčby závisí na včasnosti, kdy je zahájena. Jako protijed se používá alkohol, který se podává i po několik dní, často souběžně s použitím umělé ledviny. Dialýza odstraní z těla metylalkohol i jeho jedovaté zplodiny, které poškozují sítnici a optický nerv.

Ministerstvo zdravotnictví v reakci na současnou vlnu otrav a zatím sedmi úmrtí na metylalkohol varovalo obyvatelstvo před pitím alkoholických nápojů, u kterých není jasný a zaručený původ, tedy jsou v neoznačených skleněných a PET lahvích, demižónech či kanystrech. "Situace je velmi vážná, proto by si lidé měli dát pozor na veškeré alkoholické nápoje v neoznačených či neoriginálně uzavřených skleněných lahvích, PET lahvích, demižónech a kanystrech bez přelepení uzávěru kolkem a bez řádných údajů o původu a složení výrobku," uvedl ve varování ministr Leoš Heger (TOP 09).

V Kielcích na jihovýchodě Polska v minulých dnech zemřeli dva lidé po požití alkoholických nápojů neznámého původu, oznámil dnes místní rozhlas Radio Plus Kielce s odvoláním na policii. Koncem srpna zemřel sedmapadesátiletý muž, jeho žena oslepla. K úmrtí další oběti, pětapadesátileté ženy, došlo v Kielcích počátkem září.

Slovenské úřady zahájily kvůli otravám metylalkoholem v Česku kontroly v domácí maloobchodní síti. Podle dostupných informací podobný případ otravy, která stála v ČR životy nejméně sedm lidí, se na Slovensku v posledním období nepotvrdil. Slovenští potravinoví inspektoři se při prověrce zaměří na prodejní stánky, obchody, benzinové pumpy a na místa, kde se prodává rozlévaný alkohol. "V případě podezření můžeme nařídit zákaz prodeje a vzorky se podrobí analýze," řekl Jaroslav Remža z veterinární a potravinové správy.

Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD) svolal na středu mimořádné jednání bezpečnostní rady kraje. Její členové se seznámí s dosavadním vývojem a návrhem případných opatření. "Chci vědět, co se dosud přesně odehrálo a zda kraj některé ze složek integrovaného záchranného systému může v této věci pomoci," uvedl hejtman, který rovněž požádal hejtmany sousedních krajů o výměnu informací.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy