Praha - Po zveřejnění protikomunistické výzvy Několik vět v červnu 1989 stačil jediný měsíc a z disidenta Alexandra Vondry, jehož jméno se pod peticí také objevilo, se stal buřič.
Státní bezpečnost proti němu zahájila trestní stíhání z pobuřování a okamžitě nařídila domovní prohlídku na chatě jeho tchána v obci Černiny u Kutné Hory, kde se Vondra právě zdržoval.
"Trestní čin pobuřování byl spáchán rozšiřováním tiskoviny s názvem Několik vět, která svým obsahem pobuřuje proti socialistickému společenskému a státními zřízení republiky," uvádí se v usnesení vyšetřovatele StB z 26. července 1989.
Jde o jeden z unikátních dokumentů z archivu Státní bezpečnosti, který k dvacátému výročí petice Několik vět zveřejnily ve své badatelně Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek.
Dokumenty dobrovolně předávám
Několik vět v létě 1989 podepsaly desítky tisíc lidí včetně herců a dalších veřejně známých osob, což vládnoucí režim zaskočilo. Celý text Několika vět si můžete přečíst ZDE.
Bezpečnost okamžitě zahájila masivní vyšetřování, jemuž se nevyhnul ani Vondra. V záznamech StB jsou podrobné údaje i o domovní prohlídce u Vondry, stíhaného za pobuřování a výtržnictví.
"V bytě se nachází dokumenty související s uvedenou činností a tyto dobrovolně předávám pro potřeby trestního řízení," vypověděl Vondra do policejního protokolu 27. července 1989.
Zároveň odmítl, že by se dopustil trestného činu. "Několik vět nepovažuji za trestnou činnost, nýbrž za součást petičního práva garantovaného ústavou," vypověděl Vondra.
Hlavní body Několika vět
- Propustit politické vězně
- Zajistit svobodu shromažďování
- Nepronásledovat nezávislé inciativy
- Ukončit cenzuru
- Neomezovat věřící
- Umožnit diskusi o životním prostředí
- Umožnit svobodnou výměnu názorů o 50. letech, srpnu 1968 a normalizaci
Jeden zlý, druhý hodnější
V dobových dokumentech je i přesný seznam věcí, které StB zadržela. Je mezi nimi například osmnáct strojopisných listů Několika vět, 125 podpisových archů se jmény, psací stroj, dopisy a další dokumenty - například Charta 77.
"Myslím, že to byla poslední domovní prohlídka před listopadem 1989," vzpomíná na události před 20 lety Vondra. Dodal, že na prohlídku v červenci 1989 si už přesně nepamatuje, po té době mu splývá s ostatními "šťárami".
"Používali klasickou metodu. Jeden estébák byl zlý, druhý hodnější a třetí to vyhodnocoval," řekl Aktuálně.cz Vondra. Dodal, že se dokázal s domovními prohlídkami vyrovnat.
"Že bych tím trpěl, to asi ne, i když to samozřejmě bylo nepříjemné, když vám třeba v pět ráno vtrhli do bytu," popisuje Vondra.
Věci nepřevzal, seděl na Pankráci
V polovině září 1989 napsal Vondrovi vyšetřovatel StB, aby si zabavené věci převzal.
Jenže to Vondra nemohl. V té době už seděl v pankrácké věznici. A tak vyšetřovateli napsal, že místo něho přijde manželka:
"Zplnomocňuji tímto svou manželku k převzetí části navrácených věcí, jež mě byly odňaty při domovních prohlídkách dne 27. 7. 89. Momentálně se nacházím ve výkonu trestu odnětí svobody v NVÚ Praha 4 a nejsem tudíž schopen vyzvednout si věci osobně."
Skutečně Státní bezpečnost nevěděla, že Alexandr Vondra byl právě za mřížemi? "Možná to byl od ní takový naschvál," odhaduje Vondra, podle něhož je však možné i to, že ke konci režimu StB skutečně neměla takový přehled.
(Podívejte se, jak generální tajemník KSČ hovořil o výzvě Několik vět)