Podivín - Pole, zahrady i silnice mezi Podivínem a Valticemi pod pálavskými kopci jsou teď protkány stovkami kilometrů kabelových sítí. Krajinou chodí lidé v reflexních vestách a zabodávají do země speciální sondy. A když tu těžké stroje rozvibrují zemský povrch, šíří se k počítačům ve velíně signál o tom, co ukrývají hlubiny takzvané Vídeňské pánve.
Průzkum za stovky milionů
Trojrozměrný geologický průzkum si u polské společnosti Geofyzika Krakov objednal největší český producent ropy Moravské naftové doly. Geologické expertízy uvádějí, že v oblasti přibližně sto kilometrů čtverečních jsou další naleziště vysoce kvalitní ropy a zemního plynu. Firma ze skupiny KKCG Karla Komárka chce vědět kde leží, aby je mohla vytěžit.
"Přesnou výši kontraktu s polskou firmou prozradit nemohu," uvedl mluvčí KKCG Daniel Plovajko. "Jenom do průzkumu v České republice však letos investujeme okolo šesti set milionů korun."
Geofyzika Krakov začala s průzkumem na jižní Moravě v únoru, hotova by měla být nejpozději začátkem prázdnin. Na Břeclavsku teď pro ni pracuje asi sto sedmdesát lidí. "Sto třicet lidí je z Česka, zbytek jsou Poláci," uvedl ředitel Geofyziky pro Českou republiku Leopold Sulkowski."
Ropa v Česku
- Naftaři uspěli. Získali ropu u Břeclavi
- Začíná hon na ropu, i v rezervaci
- Moravští naftaři opouštějí Lednici
První vrt nejdříve za dva roky
Firma pracuje podobným způsobem na více místech ve světě, kde existují přepoklady pro nová naleziště ropy a plynu. Před několika týdny dokončila průzkum v Rakousku, pracuje na Slovensku a v Pákistánu. Tři pracovní skupiny srovnatelné s tou, která teď působí na Moravě, mají Poláci v Lýbii.
"V Česku není žádná firma, která by takový průzkum dokázala udělat," uvedl Plovajko. Až Poláci průzkum dokončí, předají výsledky Moravským naftovým dolům. Teprve jejich experti nové informace vyhodnotí a navrhnou místa pro zavrtání průzkumných sond. Plovajko odhaduje, že výsledky průzkumu nebudou k dispozici dříve, než za jeden až dva roky.
Posledním ložiskem, které Moravské naftové doly na Moravě otevřely, je vrt v Poštorné u Břeclavi na hranici přírodní rezervace Kančí obora. Těžit tam začaly loni v listopadu. Jednání o těžbe v blízkosti Unescem chráněného Lednicko-valtického areálu trvala tři roky.
Proti těžbě protestovali obyvatelé z okolí, nelíbila se ani vedení Jihomoravského kraje. Naopak radnice v Břeclavi souhlasila. Hlavním argumentem odpůrců byl právě vzácný Lednicko-valtický areál a také skutečnost, že ložiska leží v záplavovém území v sousedství zdrojů pitné vody.
Podle materiálů potřebných pro schvalovací proces ministerstva životního prostředí, chtějí těžit Moravské naftové doly u Břeclavi maximálně třicet tisíc metrů krychlových ropy za rok. V lokalitě se má těžit osm až deset let.