Jak ošálit pojišťovnu: u psychiatra se 11 let léčil se zády

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 7. 2015 5:30
Revizní lékaři VZP našli při kontrolách nemocnic téměř milion chyb za 373 milionů korun. Pojišťovna chce přesto práci kontrolorů zefektivnit - navrhuje revizní lékařství jako nový obor pro mladé.
Foto: Thinkstock

Praha - Jedenáct let strávil pacient na psychiatrii jen kvůli tomu, že ho bolely záda a klouby. Další lidé zase vystřídali během jednoho roku čtyři léčebny dlouhodobě nemocných - špitály si je každé tři měsíce navzájem posílaly. Důvod? Chtěly ošálit pojišťovnu. Pobyt delší než čtvrt roku by totiž chtěla vysvětlit.

To je výběr případů, na které při svých kontrolách narazili revizní lékaři Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jen během loňského roku uzavřeli 24 147 kontrol v léčebnách, ambulancích a nemocnicích a našli při nich téměř milion chyb za více než 374 milionů korun. "Zajímavými revizními nálezy byla třeba jedenáct let dlouhá a neodůvodněná hospitalizace s opakovanými rehabilitacemi pro chronické bolesti zad a artrózu v psychiatrické nemocnici," píše se ve zprávě pojišťovny, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

V dalších nemocnicích leželi pacienti celé dny jen proto, že jim lékaři odstranili kožní vady. "Vykazována byla i přeprava biologického materiálu v rámci jednoho nemocničního areálu," píše se ve zprávě. Částku za převoz má přitom nemocnice započítanou v paušálu, který pojišťovna pravidelně platí.

Málo revizních lékařů

S výsledkem revizí přesto není VZP spokojená. Podle náměstka pro zdravotní péči Petra Hoňka by mohly daleko větší úspory přinést častější kontroly. Jenže scházejí revizní lékaři. Pojišťovna jich zaměstnává jen 94, dalších 160 lékařů s ní spolupracuje jen externě.

"Chronický nedostatek kmenových zaměstnanců pociťujeme hlavně v regionech Ústí nad Labem a Hradci Králové," hodnotí Honěk.

Revizní lékaři navíc stárnou, jejich věkový průměr je necelých 64 let. "S tím souvisí další komplikace: často se neorientují v nově vznikajících oborech. Máme tady řadu nových vyšetření a oni nevědí, jestli jsou pro pacienta nezbytná. Od stolu pak dělají hnidopišská rozhodnutí,“ doplňuje členka správní rady VZP a také lékařka Alena Dernerová. Potíže nastávají hlavně v oborech jako genetika, radiologie nebo radiační onkologie.

Pojišťovna proto navrhuje ministerstvu zdravotnictví, aby upravilo zákony a zařadilo revizní lékařství jako zvláštní obor do postgraduálního vzdělávání mladých lékařů. "V současnosti má VZP jen unikátní systém tříletého vzdělávání a dalšího pravidelného školení včetně získávání asertivních dovedností," píše se ve zprávě pojišťovny.

Ministerstvo zdravotnictví prozatím na požadavek pojišťovny nereagovalo. Tiskový odbor úřadu neodpověděl ani na otázky Aktuálně.cz. Podle revizního lékaře Josefa Žána ale ministerstvo dlouhodobě o uzákonění nového oboru zájem nemá.

 

Právě se děje

Další zprávy