Pediatři vymírají. Lékařů do 40 let už jsou jen tři procenta

Veronika Rodriguez Jiří Kropáček Veronika Rodriguez, Jiří Kropáček
10. 7. 2015 5:30
"Je to geografická katastrofa. Za pár let už nemusí být lékaři vůbec," říká šéf České lékařské komory Milan Kubek. Vše dokazují mapy, statistiky a grafy. Podívejte se.

V Česku působí celkem 29 218 nemocnic a ambulancí (o 465 meziročně víc), pracovalo v nich 47458 lékařů. V ambulancích pracuje 70,5 % všech lékařů.

Počet pacientů na jednoho:

Pediatři podle regionů

0 %100 %

Věkové složení lékařů – pediatři vymírají

Zdroj: ÚZIS, data za rok 2013

Počet registrovaných pacientů na jednoho pediatra

Zdroj: ÚZIS, data za rok 2013

Počet praktických lékařů na 100 tis. obyvatel

Průměr v Evropě činí 60,82 lékaře na 100 tisíc pacientů.

Praha - Měla si už dávno užívat důchodu, místo toho se ale třiaosmdesátiletá Vlasta Čejková stará už o třetí generaci dětí. Léčí spalničky, tiší kašel a očkuje. Svůj bílý plášť přitom hned tak neodloží.

Dětští lékaři totiž vymírají. Průměrný věk českého pediatra už přesáhl 56 let a situace se dál zhoršuje: lékařů do čtyřiceti let každým rokem ubude o procento. Podle posledních statistik už se o dětské pacienty stará jen 65 doktorů – to je 3,2 procenta z celkového počtu pediatrů.

"Je to demografická katastrofa. Za pár let už nemusí být lékaři vůbec," hodnotí stav šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Důvody, proč se doktorům k dětem na obvody nechce, přitom jen tak nevymizí. Podle odborníků jsou tři.

Buď do nemocnice, nebo na obvod

"Začíná to už na medicíně. Jen málokdo ze studentů dnes dokončí medicínu za šest let, mladí lidé chtějí cestovat a protahovat studium," popisuje členka výboru Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Daniela Verdánová. Když prý před osmi lety promovala její vlastní dcera, spolu s ní si diplom přebíralo jen 280 mediků. Do ročníku se přitom původně zapsalo 800 studentů.

Problémy ale pokračují i po promoci. Podle lékařů se totiž rozpadl dříve fungující systém postgraduálního vzdělávání.

"Je zoufale zpackaný, rozdrobený na příliš mnoho oborů a neprůchodný. Pokud by se mělo všechno řádně dodržet, tak by museli mladí pediatři strávit osmnáct měsíců mimo své mateřské pracoviště, což je naprosto nemožné. Takže se hojně švindluje," vyjmenovává další důvody primář dětského oddělení českolipské nemocnice a současně člen výboru České pediatrické společnosti Josef Gut.

A to není všechno. Vzdělávací systém podle něj staví nesmyslné překážky všem, kdo se nejprve rozhodl pečovat o děti v nemocnicích, a potom se chtěl přesunout na obvod. Nemocniční lékaři se totiž podle dnešních pravidel vzdělávají od těch ambulantních odděleně a pro práci v terénu pak nemají „ten správný papír“. Vystudovali přitom prakticky totéž.

Víc si vydělají v Německu

"Je to český unikát, který jen zbytečně a nesmyslně omezuje lékaře se zájmem o práci v péči o děti a dorost," komentuje pravidlo další člen výboru odborné pediatrické společnosti Jan Janda.

Posledním momentem, který prý začínající pediatry odrazuje, jsou nízké příjmy. "Řada mladých lidí raději zamíří do Německa a já se jim vůbec nedivím," uzavírá Daniela Verdánová.

Vedení ministerstva zdravotnictví už se proto začalo situací zabývat. Vzdělávání chce výrazně zjednodušit.

"Stávající model, kdy si například dlouholetý primář dětského oddělení nemohl otevřít dětskou ambulanci, se opravdu ukázal jako nesprávný. Vrátíme se k modelu jednotné pediatrie a věříme, že to bude pro mladé lékaře atraktivnější volbou," řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal.

Pomocnou ruku nabízí také pojišťovny. Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí všem doktorům, kteří se odhodlají jít „na obvod“ do méně atraktivních oblastí, výhodnější platby. „Jde hlavně o oblasti, kde by se jinak neměli lékaři šanci uživit kvůli nedostatku spádových klientů,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy