Pokud strom sám bojuje o život, ten náš nezachrání, říká arborista o zeleni v ulicích

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
12. 7. 2020 17:24
Městské zeleni kvůli intenzivnějším vedrům hrozí, že časem odumře. Její nedostatek by přitom dle vědců vedl k dalšímu oteplení a ještě větší oblibě klimatizací. Ty přitom vzduch ve výsledku opět zahřívají. I z toho důvodu se ve sněmovně sešli odborníci, aby navrhli řešení přírodní klimatizace v podobě stromů ve městě. Jejich doporučení nabízíme v přehledu Aktuálně.cz.
Jerlíny u Národního muzea byly vysazeny do prokořenitelných buněk.
Jerlíny u Národního muzea byly vysazeny do prokořenitelných buněk. | Foto: Institut plánování a rozvoje Prahy

Pomohou speciální buňky pod chodníky i substráty

Výsadby stromů v městském prostředí podle arboristů a školkařů vyžadují nové technologie. Potřeba jsou podle nich takzvané prokořenitelné buňky, díky nimž se stromům dostává dostatečného množství vzduchu a kyslíku. 

Buňky se naplní půdou a stromy pak mají prostor pro své kořeny. Cena takového stromu se však pohybuje kolem 150 tisíc korun. "Tyto stromy tady ale budou několik desítek let a budou poskytovat služby, o které stojíme," argumentuje Jan Richtr z Institutu plánování a rozvoje Prahy. 

Využívat by se podle něj měly i strukturní substráty, které pro strom rozšiřují prostor pro kořeny. Projekty, které mají substráty využívat, jsou v plánu na Dvořákově nábřeží či na Klárově v Praze. 

Dalšími metodami jsou výsadby stromů více odolných vůči suchu nebo nové možnosti hospodaření s dešťovou vodou. "Dlažba se širokými spárami umožňuje vsakování dešťové vody. Funguje i s technologií výstavby stromů, například prokořenitelnými buňkami," dodává Richtr a jako příklad uvádí stromy u Národního muzea (viz snímek). 

 

Právě se děje

Další zprávy