St. Paul/Minneapolis - Byla to vlastně neplánovaná zajížďka, ale když dorazil v sobotu dopoledne vládní letecký speciál na letiště v dvojměstí St. Paul - Minneapolis, byl na ploše o pár desítek minut dřív, než se plánovalo.
Aby český premiér nemrznul s delegací ve dvoustupňovém mrazu, pozval jej tým minnesotského guvernéra do historické budovy University Clubu ve staré vilové zástavbě. Bohuslav Sobotka a jeho spolupracovníci tak strávili několik desítek minut v místě, s nímž se pojí vznik jedné z nejslavnějších knih světa: Velký Gatsby.
“Francis Scott Fitzgerald ho tady psal,” řekl generální konzul Česka pro státy amerického Středozápadu Bořek Lizec. Viktoriánský zámeček s půlkruhovým půdorysem, z něhož se shlíží na St. Paul a údolí, které jej obepíná, dosud vyzařuje atmosféru konce 19. století a počátku toho následujícího. Stěny jsou zdobené dřevěnými obklady, nikde žádný moderní nábytek, jen leštěný, bohatě zdobený viktoriánský masiv. Schody vrzají, zdi obepínají textilní tapety.
Fitzgerald, který se v St. Paul narodil a strávil v něm několik let i v dospělosti, si sídlo Univerzitního klubu velmi oblíbil, se svou ženou Zeldou jej pravidelně navštěvoval, mimo jiné tam chodili na taneční zábavy. Dnes slouží dům jako reprezentativní sídlo, pořádají se v něm také semináře, lze si v něm pronajmout i pokoj.
Zatímco ve Washingtonu byl Bohuslav Sobotka jednou z mnoha hlav států, v Minnesotě jej čekalo natěšené uvítání - ve státě žije na 85 tisíc lidí s českými kořeny, je tam také jedno z nejaktivnějších sokolských sdružení v USA.
V sokolovně z roku 1887, nejstarší Čechy postavené a nadále Čechy využívané a vlastněné budově v USA, premiéra pozdravilo na 300 lidí. U vchodu stály dožínkové loutky, pod schody mu dvě děti v krojích podaly chléb, uvnitř v sále následovala taneční a pěvecká vystoupení.
Dorazil i starosta nedalekého města New Prague, které se však v angličtině nevyslovuje “prág” jako Praha, ale americky “prejg”. Starosta sedmitisícového městečka, kam v 90. letech zavítal při své návštěvě Ameriky i Václav Havel, Chuck Nickolay byl také mezi hosty: “Tohle je pro nás velká událost. Všichni, zvlášť ti starší, se na příjezd premiéra moc těšili.” Podle Nickolaye, který je ze 75procent českého původu, je s postupujícím časem stále těžší a těžší držet české tradice a zvyky v Minnesotě živé.
Ne všechno je ale ztracené, v Minneapolis funguje Česká a slovenská škola, dobrovolnický spolek, který o víkendech učí děti česky, pořádá pro ně divadelní nebo výtvarné kroužky. “Máme asi třicet žáčků,” vysvětlila premiérovi ředitelka školy Jitka Šebek. Aktuálně s dětmi nacvičuje představení Broučci podle svébytného vzoru - zahrají jej tak, jak to dělaly děti v koncentračním táboře v Terezíně.