Hlavní lobbista Hollywoodu jednal se Sobotkou o tom, jak dostat víc amerických filmařů do Čech

Luboš Kreč Luboš Kreč
31. 3. 2016 19:18
Premiér Bohuslav Sobotka se při návštěvě USA sešel s Chrisem Doddem, těžkou váhou washingtonské politiky a hlavním lobbistou Hollywoodu v americkém hlavním městě. Společně jednali o nových možnostech pro hollywoodské filmaře točící v Česku. Sobotka Dodda seznámil s tím, že v této věci vzniká nový zákon.
Chris Dodd
Chris Dodd | Foto: Reuters

Washington - První schůzka českého premiéra při jeho cestě do USA se týkala tématu, které je blízké většině Čechů - filmu. V jednací místnosti luxusního hotelu Fairmont se potkal s Chrisem Doddem, těžkou váhou washingtonské politiky a hlavním lobbistou Hollywoodu v americkém hlavním městě.

“Čeští filmaři a američtí mají úzké vazby,” vysvětlil jednasedmdesátiletý Dodd, který v letech 1981 až 2011 působil jako senátor za stát Connecticut, a v roce 2006 se dokonce ucházel o demokratickou nominaci na prezidenta, nicméně ze souboje, v němž později zvítězil Barack Obama, odstoupil.

Sobotka Dodda seznámil s tím, že vzniká nový zákon, který by měl usnadnit natáčení zahraničních filmů v Česku. Hollywoodské producenty ze všeho nejvíc zajímá systém investičních pobídek - na ty bylo loni vyčleněno celkem 800 milionů. Některé okolní státy, například Maďarsko, mají ale velkorysejší režim, takže štáby dávají v posledních letech přednost jim.

“Ekonomické pobídky jsou velmi důležité. Ale váš pan premiér to chápe a chce pomoct,” řekl po schůzce Dodd, který dodal, že Češi mají velkou výhodu v tom, že filmařské řemeslo má v zemi tradici a že Američané mají s natáčením v Česku většinou velmi dobré zkušenosti.

Dodd, který stojí od roku 2011 v čele Asociace amerických filmařů, jež prosazuje zájmy největších hollywoodských studií, jako jsou Warner Bros., Disney, Universal či Sony Pictures, navíc přišel s projektem, který by měl české a americké filmaře víc propojit: “Čeští studenti filmových škol by mohli jezdit na stáže do Hollywoodu. S některými zeměmi už jsme to zkoušeli a je to dobrá cesta, jak upevňovat vztahy.”

Bohuslava Sobotku čeká kromě Dodda ještě v pondělí v Los Angeles návštěva studií Universal a setkání se zástupci filmové velké šestky, což jsou vlastně tytéž hollywoodské společnosti, které platí Dodda, aby za ně lobboval. Tématem bude opět to, jak ještě více pomoct spolupráci filmařů a jak přilákat do Česka více velkých produkcí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy