Hlavní lobbista Hollywoodu jednal se Sobotkou o tom, jak dostat víc amerických filmařů do Čech

Luboš Kreč Luboš Kreč
31. 3. 2016 19:18
Premiér Bohuslav Sobotka se při návštěvě USA sešel s Chrisem Doddem, těžkou váhou washingtonské politiky a hlavním lobbistou Hollywoodu v americkém hlavním městě. Společně jednali o nových možnostech pro hollywoodské filmaře točící v Česku. Sobotka Dodda seznámil s tím, že v této věci vzniká nový zákon.
Chris Dodd
Chris Dodd | Foto: Reuters

Washington - První schůzka českého premiéra při jeho cestě do USA se týkala tématu, které je blízké většině Čechů - filmu. V jednací místnosti luxusního hotelu Fairmont se potkal s Chrisem Doddem, těžkou váhou washingtonské politiky a hlavním lobbistou Hollywoodu v americkém hlavním městě.

“Čeští filmaři a američtí mají úzké vazby,” vysvětlil jednasedmdesátiletý Dodd, který v letech 1981 až 2011 působil jako senátor za stát Connecticut, a v roce 2006 se dokonce ucházel o demokratickou nominaci na prezidenta, nicméně ze souboje, v němž později zvítězil Barack Obama, odstoupil.

Sobotka Dodda seznámil s tím, že vzniká nový zákon, který by měl usnadnit natáčení zahraničních filmů v Česku. Hollywoodské producenty ze všeho nejvíc zajímá systém investičních pobídek - na ty bylo loni vyčleněno celkem 800 milionů. Některé okolní státy, například Maďarsko, mají ale velkorysejší režim, takže štáby dávají v posledních letech přednost jim.

“Ekonomické pobídky jsou velmi důležité. Ale váš pan premiér to chápe a chce pomoct,” řekl po schůzce Dodd, který dodal, že Češi mají velkou výhodu v tom, že filmařské řemeslo má v zemi tradici a že Američané mají s natáčením v Česku většinou velmi dobré zkušenosti.

Dodd, který stojí od roku 2011 v čele Asociace amerických filmařů, jež prosazuje zájmy největších hollywoodských studií, jako jsou Warner Bros., Disney, Universal či Sony Pictures, navíc přišel s projektem, který by měl české a americké filmaře víc propojit: “Čeští studenti filmových škol by mohli jezdit na stáže do Hollywoodu. S některými zeměmi už jsme to zkoušeli a je to dobrá cesta, jak upevňovat vztahy.”

Bohuslava Sobotku čeká kromě Dodda ještě v pondělí v Los Angeles návštěva studií Universal a setkání se zástupci filmové velké šestky, což jsou vlastně tytéž hollywoodské společnosti, které platí Dodda, aby za ně lobboval. Tématem bude opět to, jak ještě více pomoct spolupráci filmařů a jak přilákat do Česka více velkých produkcí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 6 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy