Hlavní lobbista Hollywoodu jednal se Sobotkou o tom, jak dostat víc amerických filmařů do Čech

Luboš Kreč Luboš Kreč
31. 3. 2016 19:18
Premiér Bohuslav Sobotka se při návštěvě USA sešel s Chrisem Doddem, těžkou váhou washingtonské politiky a hlavním lobbistou Hollywoodu v americkém hlavním městě. Společně jednali o nových možnostech pro hollywoodské filmaře točící v Česku. Sobotka Dodda seznámil s tím, že v této věci vzniká nový zákon.
Chris Dodd
Chris Dodd | Foto: Reuters

Washington - První schůzka českého premiéra při jeho cestě do USA se týkala tématu, které je blízké většině Čechů - filmu. V jednací místnosti luxusního hotelu Fairmont se potkal s Chrisem Doddem, těžkou váhou washingtonské politiky a hlavním lobbistou Hollywoodu v americkém hlavním městě.

“Čeští filmaři a američtí mají úzké vazby,” vysvětlil jednasedmdesátiletý Dodd, který v letech 1981 až 2011 působil jako senátor za stát Connecticut, a v roce 2006 se dokonce ucházel o demokratickou nominaci na prezidenta, nicméně ze souboje, v němž později zvítězil Barack Obama, odstoupil.

Sobotka Dodda seznámil s tím, že vzniká nový zákon, který by měl usnadnit natáčení zahraničních filmů v Česku. Hollywoodské producenty ze všeho nejvíc zajímá systém investičních pobídek - na ty bylo loni vyčleněno celkem 800 milionů. Některé okolní státy, například Maďarsko, mají ale velkorysejší režim, takže štáby dávají v posledních letech přednost jim.

“Ekonomické pobídky jsou velmi důležité. Ale váš pan premiér to chápe a chce pomoct,” řekl po schůzce Dodd, který dodal, že Češi mají velkou výhodu v tom, že filmařské řemeslo má v zemi tradici a že Američané mají s natáčením v Česku většinou velmi dobré zkušenosti.

Dodd, který stojí od roku 2011 v čele Asociace amerických filmařů, jež prosazuje zájmy největších hollywoodských studií, jako jsou Warner Bros., Disney, Universal či Sony Pictures, navíc přišel s projektem, který by měl české a americké filmaře víc propojit: “Čeští studenti filmových škol by mohli jezdit na stáže do Hollywoodu. S některými zeměmi už jsme to zkoušeli a je to dobrá cesta, jak upevňovat vztahy.”

Bohuslava Sobotku čeká kromě Dodda ještě v pondělí v Los Angeles návštěva studií Universal a setkání se zástupci filmové velké šestky, což jsou vlastně tytéž hollywoodské společnosti, které platí Dodda, aby za ně lobboval. Tématem bude opět to, jak ještě více pomoct spolupráci filmařů a jak přilákat do Česka více velkých produkcí.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy