Hlavní lobbista Hollywoodu jednal se Sobotkou o tom, jak dostat víc amerických filmařů do Čech

Luboš Kreč Luboš Kreč
31. 3. 2016 19:18
Premiér Bohuslav Sobotka se při návštěvě USA sešel s Chrisem Doddem, těžkou váhou washingtonské politiky a hlavním lobbistou Hollywoodu v americkém hlavním městě. Společně jednali o nových možnostech pro hollywoodské filmaře točící v Česku. Sobotka Dodda seznámil s tím, že v této věci vzniká nový zákon.
Chris Dodd
Chris Dodd | Foto: Reuters

Washington - První schůzka českého premiéra při jeho cestě do USA se týkala tématu, které je blízké většině Čechů - filmu. V jednací místnosti luxusního hotelu Fairmont se potkal s Chrisem Doddem, těžkou váhou washingtonské politiky a hlavním lobbistou Hollywoodu v americkém hlavním městě.

“Čeští filmaři a američtí mají úzké vazby,” vysvětlil jednasedmdesátiletý Dodd, který v letech 1981 až 2011 působil jako senátor za stát Connecticut, a v roce 2006 se dokonce ucházel o demokratickou nominaci na prezidenta, nicméně ze souboje, v němž později zvítězil Barack Obama, odstoupil.

Sobotka Dodda seznámil s tím, že vzniká nový zákon, který by měl usnadnit natáčení zahraničních filmů v Česku. Hollywoodské producenty ze všeho nejvíc zajímá systém investičních pobídek - na ty bylo loni vyčleněno celkem 800 milionů. Některé okolní státy, například Maďarsko, mají ale velkorysejší režim, takže štáby dávají v posledních letech přednost jim.

“Ekonomické pobídky jsou velmi důležité. Ale váš pan premiér to chápe a chce pomoct,” řekl po schůzce Dodd, který dodal, že Češi mají velkou výhodu v tom, že filmařské řemeslo má v zemi tradici a že Američané mají s natáčením v Česku většinou velmi dobré zkušenosti.

Dodd, který stojí od roku 2011 v čele Asociace amerických filmařů, jež prosazuje zájmy největších hollywoodských studií, jako jsou Warner Bros., Disney, Universal či Sony Pictures, navíc přišel s projektem, který by měl české a americké filmaře víc propojit: “Čeští studenti filmových škol by mohli jezdit na stáže do Hollywoodu. S některými zeměmi už jsme to zkoušeli a je to dobrá cesta, jak upevňovat vztahy.”

Bohuslava Sobotku čeká kromě Dodda ještě v pondělí v Los Angeles návštěva studií Universal a setkání se zástupci filmové velké šestky, což jsou vlastně tytéž hollywoodské společnosti, které platí Dodda, aby za ně lobboval. Tématem bude opět to, jak ještě více pomoct spolupráci filmařů a jak přilákat do Česka více velkých produkcí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy