Hrad má nově ve svých skladech 695 masek, 773 balení filtrů po třech kusech a 120 obalů na masky. Objednávku za 1 177 402 korun učinil zejména v reakci na šířící se koronavirus v Evropě.
"Masky byly pořízeny jednak kvůli ochraně před koronavirem a jednak pro pracovníky, kteří dohlížejí na odstraňování azbestu ve Španělském sále. Co se koranoviru týče, na Pražském hradě pracuje přes 400 zaměstnanců, z nich téměř polovina je v každodenním styku s turisty z celého světa," vysvětlil nákup masek Aktuálně.cz mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.
Jak dodal, část masek z objednávky pak bude sloužit také Kanceláři prezidenta republiky. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl věc komentovat.
Masky si Hrad objednal u české společnosti Nanologix corporation, která unikátní masky Respira compact vyvinula ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. "Je určená proti biologickým hrozbám. Zachytí nejen koronavirus, ale i další viry, jako je ebola, SARS, antrax, mor, jakýkoliv prach, kouř, dým. Prostě maska zachytí všechno s účinností 99,99 procenta," řekl Aktuálně.cz výkonný ředitel společnosti František Bauer. Maska si poradí i s mnohem menšími částicemi, než má koronavir.
Kromě samotných masek si Hrad objednal rovněž sadu filtrů. I ty jsou podle Bauera unikátní. "Při jeho použití můžete být v kontaminovaném prostředí klidně čtrnáct dní, což s jinými výrobky nejde," popsal Bauer.
Masky už nyní využívají i další státní instituce. Firma je dodává například armádě, Vězeňské službě, letišti, hasičům, ministerstvům zahraničí či zemědělství. Státní veterinární správa je využívá proti ptačí nebo prasečí chřipce či celníci v laboratořích při zkoumání drog.
"Vyvážíme je asi do 20 zemí světa, dodáváme je policii ve Washingtonu D.C., používá je americká jednotka Delta Force v Afghánistánu, dodáváme je do Vietnamu a Kataru. Ale dají se využít i v průmyslu, vozíme je například na Ukrajinu do hutí. Jejich využití je všestranné," popsal ředitel firmy.
Lidé bouchají na dveře výrobního závodu
O masky však mají v době šíření koronaviru v Evropě zájem také běžní občané, kteří je mohou koupit u několika prodejců. Jedná se však v současnosti o nedostatkové zboží. "Nám lidé vyloženě bouchají na dveře a na okna výrobního závodu, že si chtějí masku koupit. Ta hysterie je úplně šílená," řekl Bauer.
Firma navíc po schůzce s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem aktuálně dodává masky do státních hmotných rezerv, které v případě potřeby budou sloužit zejména zdravotnickému personálu. O jaké množství jde, však prozradit nechtěl.
Firma vyrábí měsíčně zhruba 50 tisíc masek a až 150 tisíc filtrů. Kromě výroby do rezerv tak zvládá ještě částečně zásobovat i běžné prodejce. "Ale chtějí více, než jsme schopni jim dodat," popisuje Bauer.