Praha - Ještě loni řada politiků a osobností veřejného života odmítla přijít do Vladislavského sálu na předávání státních vyznamenání v souvislosti s oslavou vzniku republiky 28. října. Na prázdné židle pak prezidentská kancelář narychlo sháněla náhradníky. Tuto sobotu to však podle Hradu nehrozí.
Hrad připravuje pro letošek větší oslavy, než tomu bylo v předešlých letech. "Letos chystáme velkou ceremonii vyznamenání. Do Vladislavského sálu přidáme o 180 míst více. Bude totálně narváno," řekl redakci hradní kancléř Vratislav Mynář.
Hlavním důvodem je podle Mynáře to, že se prezident letos rozhodl vyznamenat víc lidí než v minulých letech. Obvykle jsou oceněných dvě až tři desítky. "Počet vyznamenaných totiž bude výrazně vyšší než v předchozím roce," dodal Mynář s tím, že seznam vyznamenaných je sice hotový, ale nebude zatím prozrazovat jejich přesný počet.
Mluvčí Jiří Ovčáček upřesnil, že 28. října bude ve Vladislavském sále až 800 míst oproti 620 židlím v loňském roce.
"A co se navýšení týče, jde také o to, že jsou pozváni další představitelé kulturního, sportovního a podnikatelského života," doplnil mluvčí.
Na předávání státních vyznamenání jsou kromě vyznamenaných a jejich doprovodu pozváni senátoři, europoslanci, vláda, ústavní soudci, diplomaté, kardinál Dominik Duka a další představitelé církve, vysocí představitelé armády a policie.
Podle někdejšího hradního protokoláře Jindřicha Forejta se za jeho 16 let na Hradě zvalo do Vladislavského sálu vždy něco kolem šesti stovek lidí.
"Pan Mynář tam chtěl v době mého působení každoročně pozvat kohokoliv. Nevím, koho tam chce pozvat letos, jestli tam přijede autobus z Osvětiman, nebo jestli otevře dveře dokořán," říká Forejt. Odkazuje přitom na výpravu obyvatel Mynářových Osvětiman, kteří předloni 17. listopadu na Albertově podpořili prezidenta a pak jim kancléř zařídil prohlídku neveřejných prostor Hradu.
Bývalý protokolář upozorňuje, že v minulých letech byli hosté na 28. října vybíráni podle jasného klíče. "Nebyli tam zváni lidé jen kvůli tomu, že to byli přátelé nebo voliči, ale především držitelé některých vysokých funkcí. To byl klíč, který se dodržoval. Pan Mynář mě v posledních letech neustále atakoval tím, že mám pozvat i některé poslance, které si sám vybíral," dodal.
Forejt ale podotýká, že vyšší počet vyznamenaných, jaký bude letos, není zarážející. "Prezident Václav Havel v posledním roce svého mandátu vyznamenal přes 60 lidí. Pan prezident Klaus kvótu snížil na 20, maximálně 25 lidí. A pan prezident Zeman se držel mezi 25 a 30 vyznamenanými lidmi," uzavřel.
Nikoliv do sálu na ceremonii, ale na následnou recepci jsou pozváni dosluhující poslanci i ti, kteří byli nově zvoleni. Zda všichni přijdou, není jasné. Ovčáček však upozornil, že téměř všechny politické strany byly o pozvánce na recepci informovány. "Jediný, kdo zatím nereagoval, jsou Starostové a nezávislí," řekl mluvčí Hradu.
V loňském roce na předávání státních vyznamenání odmítlo přijít mnoho politiků, ale i někteří zástupci církve. Protestovali proti tomu, že prezident Miloš Zeman odmítl vyznamenat přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho, na což upozornilo Aktuálně.cz.
Hrad hosty, kteří odmítli přijít, narychlo nahrazoval. Prázdná místa ve Vladislavském sále obsadily mimo jiné i kustodky Správy Pražského hradu, které obvykle hlídají výstavy či uvádějí návštěvníky do obrazáren nebo historických sálů.
Letos však Hrad nepředpokládá, že by musel hledat náhradníky. "Neočekávám to. Hlavně už kvůli tomu, o jakém množství lidí hovoříme," reagoval Ovčáček.
Většina osobností, které prezident v sobotu večer vyznamená, zůstává neznámá, stejně jako jejich počet. Některá jména se však již zjistit podařilo. Vyznamenána bude třeba rychlobruslařka Martina Sáblíková, bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, písničkář Jarek Nohavica, slovinský prezident Borut Pahor, zakladatel prvního hospicu v Česku Miroslav Wajsar či vědec Vladimír Mařík, šéf Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK).