Vyznamenání od Zemana dostane slovinský prezident i šéf kritizovaného robotického centra

Markéta Hronová Martin Ehl Lukáš Prchal Markéta Hronová, Martin Ehl, Lukáš Prchal
24. 10. 2017 19:00
V sobotu si na Pražském hradě převezmou státní vyznamenání nejen bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, rychlobruslařka Martina Sáblíková či písničkách Jarek Nohavica, ale podle informací Aktuálně.cz také slovinský prezident Borut Pahor, zakladatel prvního hospicu v Česku Miroslav Wajsar či vědec Vladimír Mařík, šéf Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK), kvůli němuž už dvakrát málem odvolali rektora ČVUT Petra Konvalinku.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Mezi vyznamenanými osobnostmi ze zahraničí má být podle zdrojů Aktuálně.cz slovinský prezident Borut Pahor. Ten nyní bojuje v přímých prezidentských volbách o své znovuzvolení, při hlasování 22. října postoupil do druhého kola, které se bude konat 12. listopadu.

Pahor je bývalý komunista, který se v roce 1991 postavil do čela sociálních demokratů (bývalé komunistické strany). V letech 2008 až 2012 byl premiérem a v roce 2012 v prezidentských volbách získal dvě třetiny voličů. Pahor se podobně jako český prezident Miloš Zeman se svou mateřskou stranou rozešel ve zlém, ve volbách ho nyní podporuje slovinská pravice. HN s ním loni mluvily o migraci.

Jako původním povoláním manekýn si potrpí na reprezentaci sebe sama. Se Zemanem a německých exkancléřem Schröderem, kterému má český prezident také udělit vyznamenání, ho pojí blízké vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. S ním se Pahor viděl naposledy loni při návštěvě ruského prezidenta ve Slovinsku. 

Medaili dostane i otec robotického centra, které budí vášně

Vyznamenání převezme také český vědec a kybernetik Vladimír Mařík. Že by měl dostat státní vyznamenání, naznačil koncem září v pořadu Týden s prezidentem Zeman. "Ano, vyhodnotili jste si to správně," potvrdil to Aktuálně.cz Mařík. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK), který Mařík založil a vede ho, je přitom trnem v oku minimálně části akademiků na Českém vysokém učení technickém (ČVUT). 

"Rektor ČVUT pan Konvalinka za to málem přišel o místo, protože akademický senát hlasoval o jeho odvolání, neboť náklady na toto centrum robotizace a informatiky v českém průmyslu překročily nějakou původně očekávanou částku," uvedl k tomu prezident. Otevření centra se Zeman osobně zúčastnil.

"Beru to jako uzavření jedné etapy a zadostiučinění pro sebe a zejména pro pracovníky centra, kteří to v nelehkých podmínkách táhli se mnou," říká Mařík.

Ve středu přitom na ČVUT proběhnou volby nového rektora, které do jisté míry mohou rozhodnout o budoucím vývoji robotického centra. Pokud by zůstal současný rektor Konvalinka, centrum se může opřít o jeho podporu. Kdyby zvítězil některý z jeho protivníků, který centrum nepodporuje, zůstane jeho další fungování nejisté. 

Vyznamenání z rukou prezidenta převezme také zakladatel Hospice Anežky České v Červeném Kostelci, prvního takového zařízení v Česku, Miroslav Wajsar. Navrhla ho Česká biskupská konference jako uznávanou osobnost v oblasti řízení a poskytování hospicové péče. "Pro vyznamenání si přijdu," potvrdil redakci Wajsar.

Zeman již dříve uvedl, že státní vyznamenání udělí písničkáři Jarku Nohavicovi či rychlobruslařce Martině Sáblíkové. Mladá fronta Dnes uvedla, že mezi oceněnými bude i bývalý německý kancléř Gerhard Schröder a automobilový závodník Karel Loprais. Podle Zahraniční kanceláře města Vídně v Praze by měl Řád bílého lva dostat dlouholetý starosta rakouské metropole Michael Häupl, a to za zlepšování a upevňování česko-rakouských vztahů.  

Hrad jména vyznamenaných odmítl komentovat. "Pražský hrad je mimořádně konzervativní a v souvislosti s vyznamenáním žádná jména zásadně nekomentuji, nepotvrzuji ani nevyvracím," sdělil redakci mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman dostal od lidí návrhy na udělení státních vyznamenání 195 osobnostem, každoročně u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenává tři až čtyři desítky lidí.

Roboti jsou čím dál dokonalejší, ale člověku se rovnat nemohou, vědomí a svědomí může mít jen živá tkáň, říká kybernetik Vladimír Mařík | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy