Soud spletl datum a anarchista obviněný z teroristického útoku je venku z vazby

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
7. 12. 2015 17:30
Hlavní obviněný v kauze plánovaného teroristického útoku na vlak Petr S. byl po více jak půl roce propuštěn z vazební věznice Ruzyně. Podle advokáta Petra Šťastného se pravděpodobně jednalo o procesní chybu. Mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová doplnila, že se nejedná o chybu dozorujícího státního zástupce. Ve vazbě tak v současné době zůstává poslední obviněný Martin I. Alexandra S., která je občankou jiného státu, je také obviněná z přípravy teroristického útoku. Je však od začátku vyšetřovaná na svobodě. Další dva obvinění jsou stíháni z neoznámení trestného činu a jsou také od začátku kauzy na svobodě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Petr S., který je považován za hlavního strůjce plánů teroristického útoku anarchistů na vlak, byl ve středu propuštěn z vazební věznice Ruzyně. Podle jeho advokáta Petra Šťastného se pravděpodobně jednalo o procesní chybu.

"Dalo by se to nazvat jako procesní chyba, státní zástupce návrh na prodloužení vazby prostě nepodal," řekl Aktuálně.cz advokát Petr Šťastný. Deníku Referendum to potvrdil v rozhovoru i sám Petr S.

Mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová doplnila, že se nejedná o chybu dozorujícího státního zástupce. "Nebyl v čas podán návrh na ponechání obviněného ve vazbě, a to z důvodu, že obvodní soud pro Prahu 5 na své předchozí rozhodnutí o ponechání obviněného ve vazbě nesprávně vyznačil právní moc, kterou se státní zástupce řídil," řekla k propuštění Zenklová a dál nechtěla případ komentovat.

Ve vazbě je poslední obviněný

Ve vazbě tak v současné době zůstává poslední obviněný Martin I. "Pokud se jednalo o procesní pochybení, předpokládám, že důvody vazby budou u pana Martina I. nadále platit a zůstane ve vězení," sdělil Šťastný a dodal, že nevidí důvod, proč by měl být Petr S. znovu vzat do vazby, když neuteče a bude jako obviněný spolupracovat.

Z přípravy teroristického útoku je také obviněná Alexandra S., která je občankou jiného státu. Je však od začátku vyšetřovaná na svobodě. Další dva obvinění jsou stíháni z neoznámení trestného činu a jsou také od začátku kauzy na svobodě.

Akce Fénix a Síť revolučních buněk

Policisté zasáhli proti anarchistům v rámci akce Fénix na začátku května tohoto roku. Od začátku spojovali zadržené s anarchistickou organizací Síť revolučních buněk, která se hlásí k několika žhářským útokům na policejní auta a mýtnou bránu a angažuje se i v kauze Řízkárna.

Tu však vyřadili k samostatnému projednání. Tím získalo vyšetřování značné trhliny.

V případu se později objevili dva infiltrovaní agenti, o nichž pětice obviněných tvrdí, že je úvahy a debaty o útoku vyprovokovaly.

"Ve chvíli, kdy zjistili, že žádné informace nedostávají, že všechno, co mají, vaří z vody, tak si zřejmě řekli, už to stálo miliony. Konspirační byty, odposlechy, konspirační životy. Potřebovali nějaký výsledek. Tak pro ně nebyla jiná možnost než udělat takovouto absurditu," řekl v rozhovoru pro Deník Referendum Petr. S. a brání se tím, že žádný útok realizovat nechtěli.

Obhájci všech obviněných v této kauze od začátku vyšetřování nasazení tajných agentů rozporují. A je tak pravděpodobné, že právě tímto směrem zamíří obhajobu.

 

Právě se děje

Další zprávy